Akıllı Telefonlarda Sık Karşılaşılan 3 Arıza

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Bu yazımızda hayatımızın her anında yanımızdan ayırmadığımız Akıllı Telefonlarda Sık Karşılaşılan 3 Arıza ve çözüm  yollarını anlatacağız.

Akıllı Telefonlarda Sık Karşılaşılan 3 Arıza

Günümüzde teknoloji ilerledikçe her geçen gün hayatımıza yeni yeni cep telefonları girmektedir. Akıllı telefonları dokunmatik ekranları kullanım açısından bizlere oldukça kolaylık sağlamasının yanında çıkardığı zorluklar da olmaktadır. Bu zorluklar genellikle maddi açıdan bizlere büyük masraflar çıkarmaktadır. Dokunmatik cep telefonlarında bir çok arıza olmaktadır ama bu arızaların içinde bizler için en önemlisi genellikle 3 tanesidir. Bu arızalar şunlardır.

1 – Cep Telefonunun Suya Düşürülmesi Durumu;

Cep telefonu suya düştüğü zaman hemen telefonu sudan çıkartarak kapatın, bataryasını gövdeden ayırın ve kağıt havlu ile kurutun. Kesinlikle saç kurutma makinası gibi aletler ile kurutmayı denemeyin. Çünki bu aletler mekanik parçalara zarar verir.

Cep Telefonunun Suya Düşürülmesi Durumu

Telefonun dış yüzeyini kuruladıktan sonra ayrılabilen parçaları ayırın ve kulak pamuğu ile dikkatli şekilde temizleyin. Temizledikten sonra telefonumuzu ufak bir poşete koyarak pirinç ile dolu bir kabın içine hava almayacak şekilde koyun. 24-48 saat sonra telefonu çıkartarak şarja koyun. Bu adımları uygularsanız büyük ihtimalle telefonunuz artık çalışacaktır.

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?  yazımızda bu konu ile ilgili daha detaylı anlatımlara ulaşabilirsiniz.

– Cep Telefonunuzun Batarya Arızası Durumu;

Dokunmatik cep telefonu bataryalarının ömrü şarj edilme şekline bağlı olarak yaklaşık 1 yıldır. Telefonunuzun bataryası şişmiş ise veya içinden bir sıvı akmış ise çok tehlikeli bir durumdur. Bunlar genellikle yan sanayi pillerde olur.

Cep Telefonunuzun Batarya Arızası Durumu

Bu durumlarda yapmanı gereken tek şey o pilin değişmesidir. Cep telefonu bataryası 1-2 günün altın düşmüş ise değiştirilmesi gerekir.

Akıllı telefonuz şarj olmuyorsa yada batarya sorunları yazışıyorsanız Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları   konumuza mutlaka bakınız.

– Cep Telefonunuzun Dokunmatiğinin Bozulması Durumu;

Telefonunuzun dokunmatiği bozulduysa ilk tercih olarak telefonunuz garanti kapsamından çıkmadıysa telefonunuzu yetkili servise götürün. İkinci tercih olarak dokunmatiği bozulan telefonunuza şu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Cep Telefonunuzun Dokunmatiğinin Bozulması Durumu

Telefonunuzun tam orta kısmına, iki kenara bakın. Sağ kenar, ya da sol kenarın ekranın çerçevesi ile birleştiği noktaya bir iğneyi yerleştirip, hafifçe hareket ettirin. İğnenin dokunmatik ekranı kullanmanızı olanaklı hale getiren camın altına girmesi gerekmektedir. Bir kaç saniye sonra iğneyi bulunduğu yerden çıkartabilirsiniz.

Telefonun dokunmatiği bozuldu, ya da telefonun dokunmatiği çalışmıyor diyenler; veya dokunmatik ekran çalışmıyor diyen kişiler, eğer dokunmatik ekran haricindeki fiziksel tuşlar çalışıyorsa bu uygulamayı gerçekleştirmelidirler. Ve uygulamanın, ilk olarak sağ tarafa, sonucun olumsuz olması durumunda ise sol tarafa uygulanması gerekmektedir.

Bunun yanısıra Telefonların Dokunmatik Ekranları Nasıl Korunur? yada Dokunmatik ekranlı telefonlar nasıl temizlenir?  konularımızada bakabilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.