Sistemlerin açıklarını kullanarak kendine menfaat sağlamak, şahsi bilgisayarlara ya da kurum kuruluşlara izinsiz giriş yapmak hackerların işi. Bilgisayar hayatımızın içine daha fazla girdikçe hack olaylarıda bir o kadar çoğaldı. İşte Tarihin En Büyük 12 Hack Olayı.

Hacker, diğer ismiyle bilgisayar korsanı; şahsi ya da kurum bilgisayarlarına ve ağlarına izinsiz giriş yapan kişi. Son 10 yılda internetin hayatımıza hızlı ve önemsenecek girişiyle birlikte popüler ve özendirilen bir alan olmuştur siber suç. Hack yapma, sanal ortam manipülasyonudur ve gizlilik haklarına tamamen aykırıdır.

Bazı hackerlar bunu sadece hobi olarak yaparken, bazıları büyük zararlar vermek için işe koyulurlar. Mağdur firmalar, işleri tekrar yoluna sokmak için yüksek meblağlar kaybederken mağdur kişiler işlerini, banka hesaplarını hatta ilişkilerini bile kaybedebiliyor.

Daha detaylı yazımız için bakınız :Hack ve Hacker Türleri Nelerdir?

Tarihin En Büyük 12 Hack Olayı

Şimdi, son 20 yılda olan en büyük hack vakalarına bakacağız. Bu yazıdan sonra güvenliğinizi artırmak isteyebilir, şifrelerinizi gözden geçirebilirsiniz. Makalenin sonunda bu saldırılardan korunmak için de küçük öneriler söyleyeceğiz.

1- Ashley Madison Hack 2015 – 37 Milyon Kullanıcı!:

2015 yılında Hacker ekibi Impact Team, Ashley Madison isimli buluşma sitesinin sunucularına girdi ve 37 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini kopyaladı. Ashley Madison, Amerika ve Kanada’da bir partner bulma, buluşma sitesidir.

Ashley Madison Hack 2015

Site, insanları eşlerini aldatmaya teşvik ediyor, neredeyse seks misyonerliği yapıyordu!. Impact Team olaydan sonra, kullanıcıların bilgi gizliliğine önem vermeyen bu siteyi cezalandırmak istemiş ve tehdit etmiştir.

Bu bilgileri daha sonra internet ortamında, çeşitli web sitelerinde yayınladılar. Aralarında özel bilgiler ve erotik fotoğraflar da vardı. Birçok insanın kişisel itibarıyla oynamıştır, gizli bilgilerini açığa çıkarmıştır. Bu hack vakasından sonra intihar edenler olduğundan dünya çapında büyük bir etki yaratmıştır.

Bu olay sıradan bir hack işlemi olmaktan çıkmış, yalan ve aldatmayla mücadele eden ekibe ün kazandırmıştır.

2- Conficker Worm – 1 Milyon Bilgisayara Yollanan Virüs:

Bu kötü amaçlı yazılım ölüme meydan okuyor. Bu virüs kendisini ustalıkla gizliyor ve diğer bilgisayarlara kopyalar yollayabiliyor. Bu solucan, geleceğin hackerları için de arkadan kapı açmaya devam ediyor.

Conficker, genelde keylogging aracılığıyla şifreleri okumak, kredi kartı numaralarını öğrenmek için kullanılır. Bu bilgiler kopyalanır ve her programcıya iletilir.

Conficker solucanı çok akıllı bir programdır. Kendini savunmak için anti virüs yazılımını yok eder.

3- Stuxnet Worm 2010 – Hedef: İran Nükleer Programı:

Bu solucan, açık ara en çok İran’ı etkilediğinden, kasıtlı olarak ülkenin hedef alındığı gibi bir teori var. Kimse üstlenmiyor elbette. Fakat virüs, İran Nükleer Santrali’nde ortaya çıkıyor, gizlice içeri sızıyor, her şey normalmiş gibi gösterirken sistemi durduruyor, kontrolü ele geçiriyor ve uranyum santrifüjlerinin büyük kısmını devreden çıkarıyor! Bu karışık manipülasyon, binlerce uranyum numunesinin 17 ay boyunca yapısını değiştirdi ve çalışan hiç kimsenin bu durumdan haberi olmadı. Bu iyi saklanmış virüsün, kimse farkında değildi.

Bu sessiz ve karışık saldırı, uranyum santrifüjlerinden çok daha fazla zarara neden oldu; 1.5 sene boyunca yanlış yönlendirilen bilim adamlarının sonuçları, çalışma saatleri ve uranyum kaynakları için harcanan milyonlarca dolar…

‘Stuxnet’, kodun iç yorumlarında bulunan anahtar bir kelimeden seçilmiş isimdir.

Bu hack olayı tarihte 2 önemli nedenden dolayı hatırlanacaktır; ABD ve diğer büyük devletler ile çatışma halinde olan bir devletin nükleer santraline saldırı ve bu santralde çalışan bilim insanlarının 1.5 yıl boyunca kandırılışı.

4- Home Depot Hack – 50 Milyondan Fazla Kredi Kartı:

Bu ekip, mağaza satıcılarının birinden kredi kartı şifresi istismar ederek, dünya tarihinin en büyük kredi kartı ihlalini başlatmış oldu. Microsoft’un dikkatli müdahalesi sayesinde, hackerlar bilgileri kullanamadan güvenlik açığını kapattılar ve tehlikeyi kaldırdılar.

Home Depot Hack

Home Depot, Amerika’daki en büyük yapı marketler zinciridir. Müşterileri için güven veren bir firmayken, bir anda bütün durumlar değişiyor. Kartların 7000 üzerinde ödeme işlemleri görünüyor. Yine de bilgilere göre ucuz atlatılıyor fakat market güvenilirliğini kaybediyor.

5- Spamhaus 2013 – Tarihin en Büyük DDOS Saldırısı:

Sansürlemerinden dolayı tepki çeken kurum Spamhaus’u hedef alan bu atak, yüksek oranda sinyal oynamalarıyla, internetteki akışı değiştirmiştir.

2013 Mart ayında, gezegendeki tüm bilgisayarlar yavaşladı ve tarihe en büyük siber suç üyeleri olarak geçmeyi hak etti bu ekip.

Spamhaus, web kullanıcılarını, spam yollayanlardan ve hackerlardan korumak için, zararlı bulduklarını kara listeye alan, kar amacı gütmeyen profesyonel bir kuruluştur. 2013 saldırısıyla birlikte, diğer yüzlerce sunucu gibi sular altında kaldı diyebiliriz.

Bu DDOS atağı, sanal ortamdaki kaba kuvveti en iyi açıklayan olay oldu. Daha önce hiç görülmemiş bir veri hacmi ile tarihe adını yazdı.

6- eBay Hack 2014 – 145 Milyon Kullanıcı Bilgisi:

Tarihin En Büyük 12 Hack Olayı listemizde sırada eBay sitesinin 2014 senesindeki hack olayı var. Bazı insanlar bu saldırının, sanal ortamda halkın güvenini en çok sarsan olay olarak değerlendiriyor. Başka bir kesim ise, bunun çok büyük bir hırsızlık olmadığını, çalınan bilgilerin finansal değil kişisel bilgiler olduğundan çok da sorun teşkil etmediğini düşünüyor.

eBay Hack 2014

Hangisi düşünülürse düşünülsün, bu olay online alışveriş yapan birçok kişinin tatsız durumla karşılaşmasına neden oldu. eBay ertesi gün açıklama yaparak tüm müşterilerine şifrelerini değiştirmelerini söylemiştir. Yalnızca kişisel bilgiler ihlal edilmiş olsa da, bu saldırı, herkesin güvendiği online alışveriş sitesinin yetersizliğini ortaya çıkarmıştır.

7- JPMorgan Chase Hack 2015 – 76+7 Milyon Hesap:

2014’ün ortalarında, rus hackerlar , Amerika’nın en büyük bankasına girerek 7 milyon küçük işletme ve 76 milyon kişisel hesabı ihlal etti. Hackerlar JPMorgan Chase isimli bankanın bilgisayar sistemine sızmış, müşterilerinin bilgilerini ele geçirmiştir.

JPMorgan Chase Hack 2015

İlginç olarak kimsenin hesaplarından para aktarımı olmadı, banka ise bu olayla ilgili soruşturma yapmaya, tüm bilgilerini açıklaması gerekeceği için gönüllü olmadı. Çalınan bilgilerin yalnızca isim, soy isim, adres gibi bilgiler olduğundan pek endişe edilmedi. Bir süre sonra bu sonuca varıldı, hesap güvenliğiyle ilgili bir sorun olmadığı ortaya çıktı.

Bu saldırı, insanların paralarını nerede saklayacaklarına dair bir güvensizlik ortaya çıkardı.

8- Melissa Virüsü 1999 – Dünyadaki Bilgisayarların %20’si Etkilendi:

Bir zamanların etkili pek de kötü niyetli olmayan bu solucanı, 1999 yılında bulunmuştur ve aynı yıl dünyadaki birçok bilgisayarı kilitlemiştir. Duygusal görünümünü takınarak bir aşk mektubu veya önemli mektup başlığında görünüyor ve açılan mektupla bilgisayarı ele geçirmekle kalmıyor, kişi listesinden ilk 50 kişiye gönderiyordu bu virüsü.

Virüs, kişisel bilgilere karışmadı, güvenliğe dair bir gerilim yaratmadı. Yalnızca e-mail, e-posta servislerini bir süre ele geçirdi.

Melissa, ağ teknisyenlerinin birkaç günlük başarılı bir temizleme yapması sayesinde ortadan kalkmış oldu.

Bu atak, Microsoft Office’in açığını bularak, bilgisayarlara virüslerin her yerden bulaşabileceğini gösterdi.

Tarihin En Büyük 12 Hack Olayı listemize devam ediyoruz.

9- LinkedIn 2016 – 117 Milyon Hesap:

Kariyer ve iş alanı üzerine bir sosyal paylaşım sitesi olan LinkedIn, 173 milyon üyesinin 2012’de hesaplarının çalındığını fakat henüz 2016’da karanlık webde bu hesaplara rastladıklarını ve yıllar sonra bu ihlali fark ettiklerini itiraf ettiler!

Bu ihlal, popüler ve güvenilir şirketin bir hack olayını ne kadar geç ortaya çıkarabildiğini gösteriyor. 4 sene, soyulduğunu, kandırıldığını anlamak için biraz uzun bir süre!

10- Anthem Health Care Hack 2015 – 78 Milyon Kullanıcı:

Olay, Amerika’nın en büyük 2. sağlık sigortası firmasını, bir hafta süren gizli bir yayılmayla tehdit altında bıraktı. Şirket, durumla ilgili açıklama yapmadı fakat bilgilerin içinde hiçbir müşterinin tıbbi bilgisi olmadığı, yalnızca telefon ve sosyal güvenlik numaraları olduğunu bildirdi.

Anthem Health Care Hack 2015

Şu an için bu saldırının bir zararı olmadı fakat uzmanlar ileride karanlık webde bu bilgilerin satılacağını düşünüyor.

Özür olarak, şirket, müşterilerine ücretsiz hizmetler sağladı. İleriki dönemde de bilgilerini şifreleyeceğini bildirdi.

Bu olayla birlikte önemli bir şirket, yine birkaç zeki bilgisayar programcısının kurbanı olmuş oldu.

11- Sony PlayStation Network Hack 2011 – 77 Milyon Kullanıcı:

2011 yılının Nisan ayında, bir sabah Playstation Network girişleri yapılamıyordu, insanlar hesaplarına erişemediler. O gün Sony, bir açıklama yaparak, sistemdeki kullanıcı bilgilerinin çalındığını, isimlerin ve şifrelerin ele geçirildiğini, kredi kartı gizliliğiyle ilgili bir problem olmadığını bildirdi.

Sony PlayStation Network Hack

Sony birkaç gün boyunca kısa zamanda girişlerin yapılabileceğini söyledi. Bu süre 20 günden fazla sürdü ve müşterilerini mahcubiyetle karşılayan Sony, birçok ücretsiz ürün ve servis sundu. Bu olay, kimsenin kişisel bilgilerine zarar vermemiş, kötü amaçlı kullanılmamıştır.

Bu etkileri uzun ve derin olan saldırı, hackerların gamerlara diss atmasıdır diyebiliriz. Cevap gelir mi? Elbette hayır!

12- Global Payment Hack 2012 – 110 Milyon Kredi Kartı:

Tarihin En Büyük 12 Hack Olayı listemizde son olay 2012 deki Global Payment Hack  olayıdır.

Global Payment, kredi kartı işlemleri için kullanılan birkaç şirketten biridir. Özellikle küçük işletmeler çok sık kullanırlar. 2012 yılında bu sisteme giriş yapıldı ve 110 milyon kredi kartı bilgisi ihlal edildi. Bu kart bilgilerinin bir kısmı sonradan ödemeler yaparken kullanıldı.

Amerika’da kullanılan kredi kartı sistemi İngiltere ve Kanada’da kullanılan çipli kartlardan olsaydı, bu ihlal hiçbir sorun yaratmayacaktı. Böylesine fazla müşterisi olan şirket, bu ayrıntıyı düşünmeliydi.

Sanal güvenliğin, bir mecrada daha yerle bir olduğunu göstererek, insanların günlük yaptıkları online ödemelerden bile çekinmelerini sağladı bu siber saldırı.

Peki nasıl korunuruz bu hack olayından ? Şifrelerinizi Hackerlara Karşı Korumanın 5 Sağlam Yolu yazımızda bunların detaylarını bulabilirsiniz.

Tarihin En Büyük 12 Hack Olayı yazımızın sonuna geldik. Güvenliğiniz ile ilgili b.rçok dökümana sitemizden ulaşabilirsiniz.