Windows 10 Yüklü Bilgisayarı Modem Olarak Kullanma

Bilgisayarınızın internet erişimini Ethernet bağlantısı üzerinden sağlayan bir kullanıcı olarak interneti kablosuz olarak dağıtarak akıllı telefon ve tabletinize, televizyonunuza veya oyun konsolunuza nasıl iletebileceğinizi düşünüyorsanız bunu programsız olarak hiçbir masrafa girmeden yapmanın çok basit bir yolu var. Bu rehber yazımızda Windows 10 PC’yi modem olarak kullanmanın başka bir deyişle WiFi Hotspot’a dönüştürmenin yolunu adım adım gösteriyoruz.

Windows 10 PC’nizin internetini kablosuz olarak diğer cihazlarınızla paylaştırabilmeniz için bir WiFi Router’a sahip olmanız veya Connectify, Virtual Router Plus, WiFi HotSpot gibi sanal kablosuz ağ oluşturma yazılımlarını yüklemeniz gerekmiyor. Elbette bu yazılımlar sorunsuz çalışıyor ancak Windows 10 PC’ye sahipseniz bunlara hiç ihtiyacınız yok. Birkaç komutla bu işi halledebilirsiniz.

  • Öncelikle klavyeden Win + X tuşuna basıyor ve listeden Komut İstemini (Yönetici) seçiyoruz.

  • İlk komutumuz: “netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=ERKANCNTINT key=erkan123456“. Burada ssid ağ adını, key de ağ şifresini ifade ediyor. Doğal olarak buraları kendinize göre ayarlıyorsunuz. Bu komutu girdikten sonra sanal ağımız oluşturulmuş oluyor.

Şimdi sanal ağımızı başlatmak için bir komut giriyoruz. Komutumuz: “netsh wlan start hostednetwork

Sanal ağımızı görmek için sistem tepsisinde yer alan internet simgesine sağ tıklayıp Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç diyoruz.

Bu noktada yapacağımız kritik bir ayar var. Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin‘e tıklıyoruz.

Ağ Bağlantıları ekranında internete bizi kablolu olarak bağlayan modemi yani başında Ethernet yazanı buluyoruz ve sağ tıklayıp özellikleri seçiyoruz. Ethernet Özellikleri penceresinde Paylaşım sekmesinde bulunan “Diğer ağ kullanıcıları, bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlansın“ı işaretliyor ve Ev ağı bağlantısını oluşturduğumuz yeni sanal ağ yani “Yerel Ağ Bağlantısı” olarak seçiyoruz. Tamam’a tıklayıp onaylıyoruz.

Artık PC’nizin interneti kablosuz olarak mobil cihazlarınız, televizyonunuz, oyun konsolunuz arasında paylaştırılıyor.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir