Opera Tarayıcısının 10 Mükemmel Özelliği

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Son zamanlarda yaptığı eklentilerle güçlü bir tarayıcı haline gelen Opera Tarayıcısının 10 Mükemmel Özelliği ‘ni sizler için derledik.

Günümüzün popüler tarayıcıları arasında gösterilen Opera, 60 milyonun üzerinde masaüstü, 120 milyondan fazla da mobil kullanıcıya sahip.

Oldukça yüksek kullanıcı sayısına sahip gibi görünen Opera, Safari ve Google Chrome gibi tarayıcılarla kıyaslandığında ise kullanıcıların yalnızca küçük bir kısmını bünyesinde barındırdığı anlaşılıyor.

Kullanıcı sayısı bakımından oldukça düşük bir kitleye sahip olan tarayıcı, tüm bunların aksine mükemmel özelliklere sahip. VPN ve reklam engelleyici gibi bir çok 3. parti yazılımı bünyesinde barındıran tarayıcı, kullanıcılarına birçok kolaylık sağlıyor.

Şimdi Opera tarayıcısını enine boyuna masaya yatırarak sahip olduğu özelliklere göz atıyoruz.

Opera Tarayıcısının 10 Mükemmel Özelliği

Bu yazımızda Opera’yı diğer tarayıcılara tercih etmenizi sağlayacak olan Opera Tarayıcısının 10 Mükemmel Özelliği ‘nden bahsedeceğiz.

1. Düşük Kaynak Kullanımı

Düşük Kaynak Kullanımı

Opera tarayıcısını seçmek için en iyi nedenlerden birisi düşük kaynak kullanımı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Google Chrome’un aşırı RAM tüketmesinden sonra Opera seçilebilecek en iyi tarayıcılar arasında yer alıyor. Kaynak dostu olarak nitelendirilebilecek olan Opera, cihazınızı da yormuyor.

2. Bütünleşik Reklam Engelleyici

Bütünleşik Reklam Engelleyici

Kendi reklam engelleyicisiyle kullanıcılara hizmet veren Opera, reklamları engelleyerek yüzde 90’a varan oranlarla web sitelerini daha hızlı açıyor. Opera’nın en güçlü özelliklerinden birisi olan bu servisi aktif etmek için Ayarlar>Temel yolunu izlemek yeterli oluyor. Ayrıca yapılan testlerde Opera’nın reklam engelleyicisinin Adblock’a göre yüzde 45 daha hızlı olduğu da ortaya çıkmış durumda.

3. Pil Gücü Tasarruf Modu

Pil Gücü Tasarruf Modu

Kısa bir süre önce Opera’ya eklenen bu özellik ile dizüstü bilgisayarların pil ömrü yüzde 50 oranında artıyor. Diğer tarayıcılara oranla daha fazla kullanım süresi sağlayan bu özellik, yapılan testlerle de kanıtlanmış durumda. Pil gücü tasarrufu özelliğiyle kullanılmayan eklentiler duraklatılıyor, arka plan sekmelerinin aktiviteleri durduruluyor ve daha az etkileşim sağlanıyor.

4. Yerleşik VPN

Yerleşik VPN

Ayrıca Opera tarayıcısı kullanıcıları için bir de VPN hizmeti sunuyor. Tek tuşla aktif edilen VPN ile başka bir program kurmaya gerek kalmadan hızlı ve güvenli bir şekilde internette sörf yapılabiliyor. Özelliği aktif etmek için Ayarlar>Gizlilik ve Güvenlik>VPN yolunu izlemeli ve VPN’i aktifleştirmelisiniz. Bu ayarı yaptıktan sonra özgür bir şekilde internette dolaşabilirsiniz.

Bu konuda ayrıntılı bilgilere Opera Ücretsiz ve Sınırsız VPN Nasıl Kullanılır?  konumuzdan ulaşabilirsiniz.

5. Chrome Eklentileri Desteği

Chrome Eklentileri Desteği

Opera eklentilerinin Google Chrome’a göre oldukça az sayıda olduğu söylenebilir. Ancak Opera söz konusu olduğunda endişeye gerek kalmıyor. Opera, Chromium alt yapısını kullandığı için Chrome’da çalışan tüm eklentileri Opera üzerinde de kullanmak mümkün oluyor. Bunun için buradaki linkte yer alan eklentiyi Opera tarayıcısına kurmak yeterli oluyor.

6. Opera Turbo

Opera Turbo

Opera’yı cezbedici kılan özelliklerin başında gelen “Opera Turbo” internette daha hızlı dolaşmayı ve daha az veri kullanmayı sağlıyor. Böylece hem internet kotasından hemde zamanda tasarruf edilebiliyor. Özellik sol üstte yer alan menü sekmesinden aktif edilebiliyor.

7. Hızlı Arama Özelliği

Hızlı Arama Özelliği

Opera aynı zamanda hızlı arama ve erişim imkanı sunarak kullanıcıların işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Giriş sayfasında yer alan arama sekmesi ve hemen altında yer alan sık kullanılan siteler ile erişmek istediğiniz siteye daha hızlı ulaşabiliyorsunuz.

8. Opera Haber Servisi

Opera Haber Servisi

Kullanıcı deneyimine önem veren Opera, giriş sayfasında bir de haber sekmesi bulunduruyor. Seçilen dilde ve kategoride haberleri buradan kullanıcılarına gösteren Opera, bu servisiyle de oldukça işe yarıyor. Daima güncellenen haberleri görüntüleyebilmek için sol üst menüde yer alan “Haberler” seçeneğine tıklamak yeterli oluyor.

9. Sürüklenebilir Videolar

Sürüklenebilir Videolar

Opera’nın işlevsel ve etkili özelliklerinden birisi ise sayfalar arasında sürüklenebilen videolar özelliği. Bu özellik ile Youtube’da ya da herhangi bir sitede izlediğiniz videoyu pop-up haline getirerek sekmeler arasında sürükleyebiliyorsunuz. Böylece video izlerken sayfada takılı kalmak yerine başka işlerinizi halledebiliyorsunuz.

10. Özelleştirilebilir Klavye Kısayolları

Özelleştirilebilir Klavye Kısayolları

Opera aynı zamanda sunduğu kısayol tuşlarını kullanıcıların özelleştirebilmesine de sunuyor. Eğer kısayolları beğenmiyorsanız Ayarlar>Tarayıcı>Kısayollar adımlarını izleyerek “Kısayolları Yapılandır” seçeneğine erişerek dilediğiniz şekilde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.