Telefonla Mükemmel Fotoğraf Çekmek İçin 5 İpucu

Akıllı telefonlarımızın fotoğraf çekim kabiliyetleri her ne kadar kullandığımız donanım ve yüklü yazılımlarla sınırlı olsa da, aslında bir üçüncü etken daha var: bizler! Size önereceğimiz Akıllı Telefonla Mükemmel Fotoğraf Çekmek İçin 5 İpucu sayesinde  fotoğraflarınızı daha güzel hale getirebilirsiniz.
Yüksek donanım özelliklerine sahip olmasa da bir akıllı telefonunuz varsa eğer, bu 5 adım sonunda mükemmele yakın fotoğraf çekebilirsiniz.

Telefonla Mükemmel Fotoğraf Çekmek İçin 5 İpucu

Artık güzel fotoğraflar edinebilmek için profesyonel fotoğrafçı olmamıza gerek kalmadı. Hemen hepimiz akıllı telefon kullanıyoruz ve aşağı yukarı hepsinin hem önünde hem de arkasında birer kamera bulunuyor. Dolayısıyla istediğimiz zaman, istediğimiz yerde fotoğraf çekebilme lüksüne sahibiz.

Kameranın tuşuna bir kere dokunmak yeterli olsa da size önereceğimiz bu 5 adımı kullanarak fotoğraflarınızı daha güzel hale getirebilirsiniz. Şimdi sırayla uygulamanız gereken adımlara geçelim:

Flaş kapalı olsun

Cihazlarımız karanlıkta kaldığımızda ve hiç bir ışık kaynağına ulaşamadığımızda kullanabileceğimiz flaşlara yani aydınlatmalara sahipler. Ancak bu durum gerçekten ışığa ihtiyaç duyduğumuz anlar için hazırlanmış ve sürekli olarak her ortamda, her ışıkta flaş kullanmanız fotoğraflarınızın kalitesini düşürecektir.

Telefonla Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin 5 İpucu

Telefonunuzun flaşı açık olduğunda, fotoğrafta renk patlaması oluşur. Bunun önüne geçmek için eğer bulunduğunuz ortam zifiri karanlık değilse flaşınız daima kapalı kalsın.

Hem flaşların kameranın merceğine çok yakın olması, hem de objelerin parlamasını sağlaması, onu fotoğraflar için kötü bir tercih haline getiriyor. Bu nedenle olabildiğince flaş kullanımından kaçınarak mümkün mertebe ISO değerleri ile oynamayı tercih etmeniz daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Hangi ışıkta hangi çekim ayarlarını kullanmanız gerektiğine ise bir süre sonra alışacaksınız. Çünkü ne kadar çok fotoğrafı doğru ayarlar ile çekerseniz o kadar çok deneyim kazanmanız mümkün.

Duruma göre telefonu dikey ya da yatay tutun

Telefonunuzu portre çekecekseniz dikey, manzara fotoğrafı çekecekseniz yatay durumda olmasına özen gösterin.

Telefonla Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin 5 İpucu

Kılavuz çizgisini kullanın

Telefonla Mükemmel Fotoğraf Çekmek için Telefonunuzun kamera ayarlarından Kılavuz Çizgisi’ni aktif ederek (yatay ya da dikey) fotoğrafı orantılı bir şekilde çekebilirsiniz.

Telefonla Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin 5 İpucu

Farklı perspektifler deneyin

Einstein’ın ünlü ‘Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek ahmaklıktır’ sözü, aslında burada söyleyeceğimiz şeylerin tam olarak bir özeti. Fotoğrafçılığın temel ilkelerinden bir tanesi deneme – yanılma yöntemleridir. Sürekli farklı açılar deneyin ve kendi zevkinize uygun açıyı bulmaya çalışın.

Telefonla Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin 5 İpucu

ISO’yu düşürün

Düşük seviyede tutacağınız ISO, fotoğraflardaki parazitlenmenin önüne geçecektir.

Telefonla Mükemmel Fotoğraflar Çekmek İçin 5 İpucu

Tatil Fotoğraflarını Organize Etmenin 7 Kolay Yolu

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.