Yatma Zamanı Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır ?

iOS 10’da da uykusunu düzene kavuşturmak isteyen insanlar için“Yatma zamanı” özelliği var.. Peki Yatma Zamanı Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Eğer düzenli uykuyla alakalı bir sorununuz varsa, belki iOS 10’a yeni eklenen “Yatma Zamanı” özelliğinin size yardımı dokunabilir.

Yatma Zamanı Özelliği Nedir ?

Sadece sabah uyanmanız için değil akşam yatmanız için de bir alarm kuran “yatma zamanı” seçtiğiniz uyuma ve uyanma saatlerine göre kaç saat uyuyacağınız konusunda bilgi veriyor.

Yeni Yatma Zamanı özelliği sayesinde uyuma zamanınızı, uyanma zamanınızı ve kaç saat uyuduğunuzu takip edebilirsiniz.

Yatma Zamanı Özelliği Nasıl Kullanılır ?

iOS 10′da bu özelliği devreye sokmak için saat uygulamasını açın.

Alt menüde üçüncü sırada yer alan “yatma zamanı” seçeneğine tıklayın.

ios-10-yatma-zamani-ozelligi-nasil-kullanilir2

Uygulama size sabah kaçta uyanacağınızı, hangi günler bu saatte uyandığınızı ve kaç saat uyumak istediğiniz soracak.

ios-10-yatma-zamani-ozelligi-nasil-kullanilir3

Tüm bu tercihleri yaptıktan sonra, Yatma zamanı anımsatıcısının zamanlamasını seçin. Bu seçenek sayesinde yatma zamanınızın yaklaştığında bir uyarı alacaksınız.

ios-10-yatma-zamani-ozelligi-nasil-kullanilir4

En son olarak da alarmın sizi uyandırması için gerekli seslerden birini seçiyorsunuz. Standart alarma göre bu yeni sesler aniden sizi uyandırmıyor. Yavaş-yavaş sesler çıkarmaya başlıyor. Bu şekilde sizde uykunuzdan aniden uyanmış olmuyorsunuz.

iOS 10’un 10 Bilinmeyen Özelliği!

Tüm bu tercihleri belirledikten sonra, ekranda yatma zamanınızı gösteren kadranlı saat beliriyor. Kadranı hareket ettirerek yatma/uyanma zamanınızı değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikleri yaptıkça, uyku saatinizin de değiştiğini göreceksiniz.

ios-10-yatma-zamani-ozelligi-nasil-kullanilir1

Anımsatıcı süresini, uyanma sesini, ses yüksekliği ve alarmın kapalı/açık olacağı günleri değiştirmek için sol üst tarafdaki Seçenekler bölümüne tıklayın.

Kadranlı saatin alt kısmında, haftalık uyku incelemenizin grafiği yer alıyor. Daha fazla bilgiye veya aylık uyku tarihçesine bakmak için “Daha fazla tarihçe” yazılı kısma tıklayın.

Bu tıklama sonrasında Saat uygulaması, Sağlık uygulamasına geçiş yapıyor. Yatma Zamanı özelliğinin kaydettiği bütün veriler Sağlık uygulamasına aktarılıyor. Buradan da verilerinize ulaşabilirsiniz.

Bazı uygulamalar gibi uyku kalitenizi vs. ölçmüyor ama yeni Yatma Zamanı özelliğini kullanarak en azından günlük uyuma rutininizi görmüş olacaksınız.

iOS 10’da Siri ile Fotoğraf, Video, Selfie Çekme !

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir