Eski Office Belgelerini Nasıl Açabilirsiniz?

Eski Office Belgelerini Nasıl Açabilirsiniz

Yeni Office sürümleri, bazı durumlarda eski Office sürümleriyle hazırlanmış dosyaları açmakta zorlanabiliyor. Bunun başlıca sebebi ise Microsoft’un güvenlik politikası. Yıllar içinde Office sürümleri geliştikçe, Microsoft’un güvenlik tedbirleri de gelişti. Bu tedbirlerden en can sıkıcı olanı ise, her yeni Office sürümünde dosya formatlarının bir miktar değiştirilmesi.

Haliyle yeni Office sürümleri, eski formatları kimi zaman açamıyor. Neyse ki Office uygulamalarının ayarlar bölmesine yapılan ufak bir gezinti ile bu sorunu aşmak mümkün. Öncelikle bu rehberin Office 2013 kullanılarak hazırlandığını belirtelim. Ancak aynı yöntemi 2010 ve 2016 sürümlerine de uygulamak mümkün.

İlk adımda açmak istediğiniz dosyayla ilgili Office uygulamasını başlatın ve Dosya>Seçenekler menüsüne girin. Sol menüde bulunan Güven Merkezi menüsüne tıklayın.

Eski Office Belgelerini Nasıl Açabilirsiniz-2

Güven Merkezi Ayarları menüsüne girin ve sol tarafta bulunan Dosya Engelleme Ayarları seçeneğine tıklayın.

Eski Office Belgelerini Nasıl Açabilirsiniz-3

Açılan listede eski Office dosya formatlarını göreceksiniz. Bu listede seçili formatlar, Office’in yeni sürümlerinde engelli olduklarını gösterir. Eğer güvenlik risklerini göze alıyorsanız, bütün dosya formatlarının karşısındaki onay işaretini kaldırabilir ve tüm eski dosyalara erişebilirsiniz.

Duruma biraz daha güvenli yaklaşmak içinse alt tarafta bulunan açma davranışını değiştirebilirsiniz. Eğer ilk seçenek olan Seçili dosya türlerini açma seçeneğini işaretlerseniz, listede işaretli dosya formatları hiçbir şekilde açılmayacaktır.

İkinci seçenek olan Korumalı Görünüm’de aç seçeneğini işaretlerseniz, listede işaretli formatlar Office tarafından açılacak, ancak düzenlenemeyecektir. Son seçenek olan Korumalı Görünüm’de aç ve düzenlemeye izin ver ise en ideal seçenektir. Bu sayede güvenlikten ödün vermeden eski formata sahip belgeleri açabilir, düzenleyebilir ve yazdırabilirsiniz.

 

Kaynak: Technopat

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir