iOS 9.3.1 Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır?

iOS 9.3.1 Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır

Apple’ın 21 Mart tarihindeki etkinliğinin hemen arkasından yayınlanan iOS 9.3 güncellemesinin çıkmasından bir süre sonra, bu güncellemede bir çok açık bulunduğundan dolayı iOS 9.3.1 güncellemesi yayınlanmıştı.

Ancak görünen o ki, iOS 9.3.1 güncellemesinde de bir dizi güvenlik açığı bulunuyor.

Bugün YouTube’da paylaşılan video da iOS 9.3.1’deki güvenlik açığından faydalanarak Rehbere ve Fotoğraflara erişimin sağlanmasıyla ilgiliydi.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde geçerli olan bu açık sayesinde, hiç bir şifre girmeden telefondaki resimlere ve rehbere ulaşılabiliyor.

Bunun için Siri’yi aktif hale getirerek işle başlamanız gerekiyor. (Bakınız: Siri Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?)

Hey Siri” diyerek Siri’yi etkin hale getirin ve ardından bir Twitter araması yapmak istediğinizi söyleyin. Twitter’da gelen arama sonuçlarından birini 3D Touch’u (Bakınız: 3D Touch Nedir?) devreye sokarak rehbere eklemeye çalışın.

İşte tam da bu basamakta, rehbere ekleyeceğiniz isim için fotoğraf eklemesi yapabiliyorsunuz ve böylece hiç bir şifre girmeden fotoğraflara ulaşmış oluyorsunuz.

Kırılması Zor Ancak Hatırlanması Kolay Şifre Oluşturma Rehberi

iOS 9.3.1 Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır ?

Bu güvenlik açığını Apple bir sonra ki güncellemede muhakkak kapatacaktır. Ancak şuanda siz bu açıktan zarar görmemek için, Siri’yi parola girilmeden kullanımına izin vermeye bilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Touch ID ve Parola > Erişime İzin Ver bölümüne girdikten sonra Siri‘yi kapalı hale getirin.

iPhone’unuzu Daha Güvenli Yapmanın 5 Yolu

Bu sorun için bir başka çözüm ise Twitter’ın fotoğraflara erişimini kapatmak olabilir. Bunun için ise Ayarlar > Gizlilik > Fotoğraflar bölümü altında Twitter‘ın erişimine izin vermeyin.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir