iPhone, iPad ve iPod touch’da DNS Sunucusu Nasıl Değiştirilir?

DNS ayarlarını değiştirmek, internet bağlantınızı ve tarayıcınızı daha güvenli hale getirebilir. Bunların yanı sıra, internet siteleriniz hızlı açılır ve yasak olarak nitelendirilen tüm sitelere de rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Bazen sosyal medya platformları, bazı nedenlerden dolayı ansızın yasaklanabiliyor. Tabii ki bu durumun tek çözümü  de DNS ayarlarını değiştirmek oluyor. Hatırlarsanız, YouTube uzun bir müddet kapalı kalmıştı ve birçok kullanıcı bu problemi, DNS ayarlarını değiştirerek atlatmış ve siteye rahatlıkla giriş yapmışlardı.

DNS ayarlarına ve sunucularına baktığımız zaman, sistem üzerindeki en etkili sunucu partilerinin Google DNS ve Open DNS olduklarını görebiliriz.

Google DNS sunucularına 8.8.8.8 veya 8.8.4.4 adresleriyle erişebilirsiniz. Open DNS sunucularına ise, 208.67.222.222 veya 208.67.220.220 adresleri sayesinde erişim sağlayabilirsiniz.

iOS için bir hatırlatmada bulunacak olursak, hücresel olan DNS ayarlarının sadece Wi-Fi için değiştirmenize izin vermediğini söyleyelim. Ayrıca verilen ayarlar sadece hücresel veri için geçerli olacaktır. Yani kablosuz bir ağa bağlandığınızda, güncel DNS adreslerinizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod Touch için DNS Ayarlarını Değiştirmek

1-) iOS işletim sistemine sahip cihazınızdan ayarlar kısmını açın.

2-) Wi-Fi bağlantısına dokunun.

3-) DNS sunucusunu değiştirmek istediğiniz Wi-Fi seçeneğinin yanında bulunan ( i ) simgesine dokunun.

4-) Hemen sonrasından DNS ayarına dokunun.

5-) Gelen ekranda mevcut DNS ayarlarını kaldırın ve ulaşmak istediğiniz DNS ayarlarının manuel olarak girişini yapın.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir