Android Cihazlarda Dosya Şifreleme

Siz de herkes gibi akıllı telefon kullanıyorsanız güvenlik sizin için de dikkat edilmesi gereken bir konu olmalı.  Bildiğiniz gibi Android cihazlarda açık olarak kaydettiğiniz bir fotoğraf, video, belge ya da dosya henüz şifrelenmemiş haldedir ve herhangi bir kişi tarafından kolayca erişilebilir ve görüntülenebilir. Eğer Android cihazınızda daha fazla güvenlik ve gizlilik arıyorsanız bunun için Android işletim sisteminin dosya şifreleme özelliğine başvurabilirsiniz. Oldukça basit ve ücretsiz bir uygulama sayesinde Android Cihazlarda Dosya Şifreleme mümkün.

Google Play Store’da yer alan bir uygulama ile dosyalarınıza özel PIN‘ler yerleştirerek yalnızca bu PIN ile kullanıcının erişimine açılmasını sağlayabilirsiniz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını görelim.

Android Cihazlarda Dosya Şifreleme

1- Birinci adım olarak Andrognito 2 isimli ücretsiz uygulamayı marketten Android cihazınıza indirin.

Android Cihazlarda Dosya Şifreleme1

2- Uygulama indiyse çalıştırın ve başlangıç olarak isminizi ve 4 haneli bir PIN şifresi girin. İki alanı da doldurduktan sonra ok simgesine basarak devam edin.

3- Sonraki ekranda PIN kodunuzu tekrar girerek doğrulamanız ve ardından bir gizli sorubir de cevap girmeniz istenecek.

Android Cihazlarda Dosya Şifreleme2

4- Bu adımları bir kez tamamladıktan sonra artık bir Vault oluşturarak uygulamanın ana sayfasına gelebilirsiniz.

5- Bu ekrandan şifrelemek istediğiniz herhangi bir uygulamayı seçtikten sonra sağ üst kısımdan kilit simgesine bastığınız vakit seçili uygulama artık şifrelenmiş olacak.

Bu konumuzda ilginizi çekebilir : Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Şifreleme işlemini tersine almak içinse uygulamayı çalıştırıp daha önce girmiş olduğunuz PIN kodu ile ana ekrana gelerek sağ üstten kilit simgesine tekrar basabilirsiniz. Bu tüm işlemi tersine almış olacak.

Android Cihazlarda Dosya Şifreleme3

Android’de dosya şifrelemek ile ilgili izlenmesi gereken adımlar bunlardı. Siz de yazımızı dikkatlice takip ederek cihazınızda dilediğiniz herhangi bir dosyayı güvenlik ve gizlilik gibi nedenlerle şifreli hale getirebilirsiniz. Böylelikle o dosyalara sizden başkasının erişme şansı bulunmaz. Konu hakkında daha fazla sorunuz varsa yorum bırakabilir ya da forum bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Bu konumuzda ilginizi çekebilir :  Önceden Bağlandığınız Kablosuz Ağın Şifresi Nasıl Bulunur?

Kaynak : Akıllı Telefon (Ultron)

Android Cihazlarda Dosya Şifreleme yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.