Kadınlarda İdrardan Neden Kan Gelir?

Yetişkinlerde, özellikle kadınlarda idrardan kan gelmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bazı hastalıkların habercisi olabilir. Küçük bir detay gibi görünse de dikkatli ve tedbirli olmakta fayda vardır.

Kadınlarda Neden İdrardan Kan Gelir?

Kadınlarda idrardan kan gelmesi, genellikle idrar yolu enfeksiyonu ile alakalıdır. Mesane erkeklere göre kadınlarda daha dar ve kısadır. Bu sebeple dıştan gelecek mikroplara oldukça açıktır. Kan görülen durumlarda idrar yolu enfeksiyonun ilerlemiş olduğunu anlayabilirsiniz. Bu rahatsızlık size birden kendini belli etmez. Önce küçük sızılar, kasık ağrıları, rahim ağzı yanması gibi acı verici şekillerde ortaya çıkar.

Sıklıkla rastlanılan şikâyetlerin başında da mesane doluluğu dikkat çeker. İdrar varmış gibi tuvalete gidilir fakat sonuç itibari ile birkaç damla ile çıkış gözlenir. İdrar çıkışları ağrılı ve yanma şeklinde gerçekleşir. Bu rahatsızlığın dışında çok nadir de olsa, kadınlarda idrardan kan gelmesi adet döneminin bitimi ya da başlangıcı olarak gözlemlenir. Kişinin takip etmesi gereken bir durumdur. Yaşadığınız şikayetler doğrultusunda

Mikroplardan Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

Kadınlarda mesanenin kısalığı mikrop girişinde kolaylık sağlar. Bunun için hijyen konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Örneğin; iş yerinizde kullanmış olduğunuz tuvaletler birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Kimin daha temiz olduğunu bilemezsiniz. Bu sebeple klozet tipi bir tuvalete sahip ise, klozet örtüsü kullanmalısınız. İş yerinizde yok ise mutlaka talep etmelisiniz. Alaturka bir tuvalet var ise sağa sola dokunmadan çıkmalısınız. Ellerinizi yeterli miktarda temizlendiğinden emin olmalısınız. Kadınlarda sıklıkla rastlanan akıntılarda bunlara neden olur. Günlük hijyenik petler ile bu durumu da çözümleyebilirsiniz. Kadınlarda idrardan kan gelmesi üst düzey enfeksiyon sonrası ortaya çıkar.

İdrardan Kan Gelmesinde Hangi Doktora Gidilmelidir?

Kadınlarda idrardan kan gelmesi durumda kadın doğum ya da üroloji polikliniğine gitmelidir. Yaşadığınız şikâyetler doğrultusunda polikliniği tercih etmelisiniz. İdrarda sıklıkla yanma ardından kan gözleniyorsa kesinlikle ürolojiye gitmelisiniz. Bu tip hastalıklardan korunma şekli ilk sırada, ayak ve bel bölgenizi sıcak tutmaktan geçer. Soğuk su ile temasta ya da soğuk havalarda üşütme ile sızılar baş gösterir. Sıcak su torbası kullanmanız bir miktar acıyı hafifletecektir. Fakat doğum yapmamış bayanlarda sıcak su kullanımı ayak altından olmalıdır.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.