Aspirin Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt maskeleri; cildi büyük oranda onaran ve besleyen önemli bir adımdır. Temel cilt adımlarına göz attığımız zaman maske uygulaması, haftalık bakımlarda her daim olması gereken bir rutindir. Bu rutin maske adımlarında; farklı özelliklere sahip ürünleri kullanarak çeşitli cilt sorunlarını rahatlıkla çözmek mümkündür. Özellikle aspirin, cilt için yüksek dozda yararlı içerik bulundurur. İçeriğindeki yararlı maddeler sayesinde, pek çok maskenin de temel ürünü haline dönüşmüştür. Peki, aspirin maskesi nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Aspirin Maskesi Faydaları

Aspirin maskesi düzenli bir biçimde cilt bakımınıza dahil etmeniz; sivilce, akne, siyah nokta ve sarı bezeler gibi cilt sorunlarından kurtulmanızı sağlayacaktır. Aspirin; içeriğinde bulunan salisilik asit aracılığıyla ciltteki aşırı yağlanma belirtilerini azaltmaktadır. Cilt gözeneklerini, derinlemesine temizlemektedir. Bu temizleme işlemini gerçekleştirirken aynı zamanda temizlemiş gözenekleri yeniden sıkılaştırır. Böylece temizlenmiş ve içi açılmış olan gözeneklerin kısa bir zamanda yeniden yağ ve kirle dolarak siyah noktaya dönüşmesini de engeller.

Aspirin Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Dört ya da adet aspirin, iki yemek kaşığı ılık su ile karıştırılır. Bu noktada suyun ılık olması aspirinin içindeki maddelerin etkisini arttıracağı için önem taşımaktadır. Su ve aspirin karıştırılarak cilde ince bir tabaka halinde sürülür ve kuruyana tek bekletilir. İnce bir tabaka sürerseniz daha kısa sürede kuruyacaktır. İlk defa bu maskeyi deneyenler mutlaka ince bir tabaka halinde sürmelidir. Maskenin kurumasının ardından yine ılık su ile cilt temizlenmelidir. Çok soğuk ya da çok sıcak su cilt bariyerine zarar vereceği için ılık su tercih edilmelidir.

Aspirin Maskesi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hemen her maskede olduğu gibi, aspirine karşı da bir alerjiniz olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bunun için hazırladığınız maskeyi direkt yüze sürmektense, öncelikli olarak el bileğinizin iç kısmına sürerek; maskeyi yüzünüzde bekleteceğiniz süre kadar bileğinizde bekletmelisiniz. Herhangi bir reaksiyon, kaşınma, kızarıklık ya da yanma yaşamadıysanız yüzünüzde de bu maskeleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Aspirin maskesi gibi güçlü maskeleri haftada bir ya da en fazla iki kez yapmalısınız. Maskeyi yaptıktan sonra en az 3 ya da 4 gün cildinizi dinlendirmelisiniz. Fazla ve bilinçsiz yapılan maskeler cilt derisinde aşırı kurumaya sebep olmaktadır. Bu maskenin ardından, düzenli olarak kullandığınız nemlendiricinizi cildinize uygulamanız; cilt yüzeyini temizledikten sonra ortadan kalkan bariyeri yeniden oluşturmak için şarttır.

Aspirin Maskesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aspirin içmek sivilceyi geçirir mi?

Kesinlikle aspirin içmek sivilceyi geçirmez. En zararsız ilaç olan aspirin bile mide kanamasına neden olmaktadır. Asla sivilceleri geçirmek için aspirin içmeyin.

Aspirin maskesi cildi beyazlatır mı?

Sivilce ve sivilce lekelerini geçiren aspirin maskesi cilt beyazlatma etkisi yoktur. Cildi beyazlatmak için aspirin maskesi kullanmayın.

Yüze aspirin sürmenin zararları

Yüze aspirin sürmenin belli bir düzende yapıldığında zararı yoktur.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. ebru dedi ki:

    Selamlar ben yaptım fakat cildim kurudu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.