iPhone DNS Değiştirme

Yasaklı sitelere girmenin ve bunun gibi işletim sorunlarından kaynaklanan problemlerin giderilmesinde DNS ayarlarının değiştirilmesine başvuruyoruz. Bu yazımızda yasaklı ulaşımı kısıtlanmış sitelere girişi için iPhone DNS Değiştirme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Bir çoğumuzun DNS’yi değiştirme ihtiyacı olmuştur. DNS aslında Domain Name System’in kısaltılmışıdır ve Türkçe anlamı ise Alan Adı Sistemi’dir. 256 karaktere kadar çıkabilen alan adı isimlerini IP’ye çevirmek için kullanılan bir sistemdir.

Çoğu zaman varsayılan DNS sunucuları yeterince hızlı olmayabilir veya erişmek istediğiniz (kesinlikle yasal olan) bağlantı engelli olabilir. Hız sorununu çözmek ve engelleri aşmak için bu yönden DNS değiştirmek önemli bir çözümdür.

Güvenilir olmayan DNS’leri tercih etmek çoğu zaman bilinmeyen veya istenmeyen web sitelerine yönlendirme yapabilir. Bu yönü ile kesinlikle güvenilir olan DNS’leri tercih etmenizi önemle hatırlatırız.

iPhone DNS Değiştirme Nasıl Yapılır ?

Öncelikle bir Wi-Fi ağına katılın. Daha sonra Ayarlar > Wi-Fi menüsüne gidin. Burada bağlı olduğunuz Wi-Fi bağlantısının yanında (en sağda) yer alan “i” simgesine dokunun.

Gelen ekranda yer alan DNS seçeneğine gidin ve aşağıda verdiğimiz DNS kaynaklarından birisini kullanarak girişinizi yapın. DNS adresleri eşli olurlar. Bu sebeple eşli DNS kaynaklarını girerken mesela Google DNS’i ele alalım;

İlk olarak 8.8.8.8 kaynağını girdiğiniz. Bu noktada boşluk bırakmadan bir virgül “,” atın ve eşdeğer DNS kaynağı olan 8.8.4.4’ü de girin. Yani;

8.8.8.8,8.8.4.4 şeklinde.

iPhone DNS Değiştirme

İşiniz bittikten sonra Wi-Fi menüsüne geri gidin ve 5-6 saniye kadar bekleyin. Bu süreçte Wi-Fi bağlantısı gidip gelebilir.

iPhone ve iPad için Güvenilir ve Hızlı DNS Kaynakları

Google DNS:

  • 8.8.8.8
  • 8.8.4.4

OpenDNS:

  • 208.67.222.222
  • 208.67.222.220

Dilerseniz hızlı ve güncel DNS adresleri için aşağıda linkini verdiğimiz yazımıza bakabilirsiniz.

Güncel Hızlı DNS Numaraları

iPhone ve iPad’de DNS Değiştirmenin Başka Yolu Yok mu?

Elbetteki var. VPN uygulamaları bu adımda işinizi görecektir ancak pek çoğu sınırlı yani ücretli (aylık ödeme planına dayalı) uygulamalar olması sebebi ile DNS değiştirmenin aslen en iyi yolu budur.

Android Telefonlarda DNS Nasıl Değiştirilir? yazımızda Android işletim sistemine ait cihazlarda DNS değiştirmenin nasıl yapılacağını anlattık.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir