Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Android telefonlarda Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma işleminin nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Telefonumuzun rehberinde bulunan kişilerin tamamını veya bir kısmını kaybetmemiz bizim için kabus gibidir. Kimi zaman bazı numaraları yanlışlıkla sildiğimiz dahi oluyor. Bu sorunun önüne geçmek için Android işletim sistemi bir çok yedekleme seçeneği sunuyor. Fakat yedekleme her zaman kolaylık sağlamıyor geri yüklemelerde bazen klonlanan kişilerle Rehber hafızası dolabiliyor.

Her ne kadar tekrarlanan kişiler sorun olarak görünmese de çöpe dönmüş bir rehber görüntüsü verir ve kullanıcıyı rahatsız eder. Bunun önüne geçmek için ya tek tek silmek yada aynı olan kişi veya numaraları birleştirmek gerekir.

Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma

Android telefonlarda tekrarlanan kişilerden kurtulmanın bir kaç yolu var. Çok zor olmayan bu yöntemlerle klonlanan kişilerden kurtulmuş olacaksınız.

Yazımızda Android cihazlarda kopya kişileri nasıl kaldırabileceğinizi anlatıyoruz. Eğer iPhone telefonunuzda bu sorun ile karşılaşırsanız bu yazımıza bakınız : iPhone Rehberinden Kopya Kişileri Silmek

Android Rehber üzerinden Benzer Kişileri Yönetmek

Bu iş için Android’in kendi Rehberinde bulunan özellik işinizi görebilir.

-Telefonunuzun Rehberine (Kişiler) girin.

-Seçeneklerin bulunduğu (telefonlarda farklılık gösterse de genellikle) üç nokta ikonuna tıklayın.

Benzer kişileri yöneti seçin.

Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma-1

-Rehberde bulunan benzer kişilerin listesi çıkacaktır. Burada benzer kişileri seçerek bağlayın.

Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma-2

 

2. Gmailden Google Kişileri Kullanmak

Bir çok özelliğe sahip Gmail, senkronize edilmiş kişilerimizi yönetmemizi sağlayan özelliklere de sahip. Android cihazınıza dokunmaya gerek kalmadan tüm yinelenen kişileri kurtulmak için senkronize edilmiş olan Gmail hesabını kullanabilirsiniz.

-Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan Gmail hesabınıza girerek, sol üst köşede bulunan Gmail başlığına tıklayın. Ardından Rehberi seçin.

Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma-3

-Evet şu an Gmail Rehber uygulamasındayız ve eğer telefonumuzla gmail hesabımızı senkronize etmişsek bütün kişiler listelenmiş olmalıdır.

-Sol tarafta bulunan menüden Yinelenenleri bul  seçiyoruz.

Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma-4

-Ardından, Birleştir seçeneğiyle tek tek veya Tümünü Birleştir seçeneğini seçerek hepsini birleştirebilirsiniz.

!!! Eğer telefonunuz gmail hesabınızla senkronize halde ise birleştirme telefon rehberinizde de greçekleşir. Eğer anlık senkronize halinde değilse telefon rehberinizi silip gmail hesabınız üzerinden yeniden kişileri alabilirsiniz.0

3. Uygulama Kullanmak

Yukardaki yöntemler ihtiyacınızı karşılamıyorsa en uygunu aşağıdaki uygulamaları kullanmanızdır. Fakat güvenliğinizin riskte olabileceğini  dikkate almanız gerekiyor. Özellikle Rehberinizde şifrelerinizi ve önemli verilerinizi kodlamışsanız.

   a-Duplicate Contacts

Benzerlik gösteren kişilerin verilerini birleştirmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Duplicate Contacts ile bunu çok kısa bir sürede otomatik olarak yapabiliyorsunuz. Uygulama silmeden önce her ihtimale karşı sildiklerinin yedeğini de alıyor, böylece hiç bir numarayı kaybetmiyorsunuz. Uygulamanın Türkçe versiyonu mevcut olup bu adresten inceleyip indirebilirsiniz.

  b-Contacts Optimizer

Bu alternatif uygulama ile  biraz da detaylı birleştirme gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama ile tekrar eden ve benzer numaraları bulma ve silme, rehberdeki kişileri kolayca düzenleme, telefondan Google hesabınıza rehberi senkronize etme, ihtiyacınız olmayan numaraları topluca silme gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz.Uygulamanın Türkçe versiyonu olmayıp bu adresten inceleyip indirebilirsiniz.

Bu konuda bir çok uygulama mevcut olup en itibarlı 2 uygulamayı size tanıttık. Tekrarlanan kişileri silmek dışında daha kullanışlı bir rehbere sahip olmak isterseniz Contacts + uygulamasını edinmenizi tavsiye ediyorum. Twitter, Facebook, Wattsapp gibi platformlarda yer alan arkadaşlarınızı bir araya toplayıp istediğiniz an bu kişilerle mesajlaşabilirsiniz.

Toparlarsak…

Akıllı telefonların karşımıza çıkardığı olumsuzluklarda kayıtlı kişileri kaybetmemek için düzenli yedeklemeye ihtiyacımız var. Yedekleme noktasında birden çok kayıt noktası faydamıza olacaktır. Geri yüklemelerde karşılacabileceğimiz “tekrarlanan kişiler” sorunu; yazıdan fark edebileceğiniz gibi başedebilecek bir durumdur. Bunu sorun görüp üşenmek ve bu yüzden yedeklemeden kaçınmak; telefonumuzun arızası durumunda tek tek numaraları bulmak ve kaydetmeyle uğraşmamıza sebep olacaktır.

Telefon Rehberinden Kopya Kişileri Kaldırma Nasıl Yapılır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir