Yapışkan Tuşlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Yapışkan Tuşlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Öncelikli olarak klavye üzerinden Shift tuşuna beş kez üst üste basılması sonucunda aktif hale gelen yapışkan tuşlar ne işe yarar.

Yapışkan tuş sistemi bir anda birden fazla tuşa basılarak yapacağınız işlemi, tuşlara aynı anda basmaksızın gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Yapışkan tuşu aktifleştirmek için örneğin Ctrl + Alt + Space tuşlarına basıldıktan sonra herhangi bir tuşa basıldığında kısayolun gerçekleştirilmesini sağlamış oluyoruz.

Bu sistem sayesinde engelli bireyler için veya o anda birden fazla tuşa basacak durumu olmayan kişiler için geliştirilmiş faydalı olabilecek bir özellik.

Yapışkan tuşlar (Stick Keys), Shift tuşuna uzun süre basılması sonucunda devreye girmesiyle Windows karşımıza bir uyarı penceresi çıkarmaktadır, yapışkan tuşları etkinleştirmek isteyip istemediğimizi bize yöneltir.

yapiskan-tuslar-1

Yapışkan tuşların aktifliğini devre dışı bırakmak için Denetim MasasıTüm Denetim Masası ÖğeleriErişim Kolaylığı Merkezi Yapışkan Tuşları Ayarla işlemi üzerinden karşımıza çıkan pencerede;

Yapışkan Tuşları Etkinleştir” yanında kutu içerisindeki tik kaldırdığınız zaman yapışkan tuşları devre dışı bırakmış olursunuz.

yapiskan-tuslar-2

Kaynak: Bilişim Bilgi

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir