Monitör Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Monitör satın almak istediğimizde, bütçeye uygun modeli en doğru şekilde nasıl seçebiliriz? Sizler için Monitör Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler listesi hazırladık.

Monitör almak zorlu bir süreçtir. Hele bir de oyun oynamak için satın alıyorsanız işler iyice karışabilir. Tepkime süresi, ekran boyutu, çözünürlük, bağlantı noktası desteği derken liste bir anda sonsuzluğa kadar uzanabilir. Bu yüzden karar aşaması çok önemli. Biz de sizin için monitör alırken dikkat etmeniz gereken temel özellikleri listeledik. Bu sayede ne aradığınızı kolayca bulabileceksiniz.

Monitör Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tercih ettiğiniz monitör boyutu önemli

Evet, nasıl bir tercihiniz olursa olsun, ilk bakacağınız şey her zaman monitörün boyutları olmalıdır. Bu noktada en büyük yardımcınız elbette bilgisayarınızın kuruluğu olduğu masa oluyor. Çalışma alanınız darsa 20 inçlik bir monitör size uygun olabilir. Ama oyun oynamak için yeriniz bolsa ve çalışma alanınız buna müsaitse daha büyük bir monitörü tercih edebilirsiniz. Ama oyunlar söz konusu olduğunda görüntü üzerinde tam hakimiyet sağlamak için 24 inç ebatlarında bir monitör tercih etmeniz uygun olacaktır.

Monitörde panel seçimi ve çözünürlüğün önemi

Boyut olayını hallettiğimize göre, sıra geldi panel ve çözünürlük seçimine. Öncelikle IPS LED panel her zaman aklınızda olsun. Bu sayede güç tüketimi konusunda çok büyük bir tasarrufunuz olacaktır. İkincil olarak, çözünürlük. Size tavsiyemiz, ne kadar paranız olursa olsun, gidip anında 4K bir monitör kapmayın. 4K monitör alıp, o görüntüyü alamamak var. Eğer bilgisayarınızın donanımı ULTRA HD çözünürlük kaldırıyorsa, tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz.

Monitör girişlerine dikkat edin

Analog bağlantıların artık geride kaldığını düşünürsek, dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta monitörün giriş yerleri oluyor. Eğer bir oyun konsolu kullanıyorsanız ve çevrimiçi kullanmak istemiyorsanız, alacağınız monitörün HDMI girişi olması şart. Kulaklık kullamak istemiyorsanız yeni hoparlör desteği sunan modeller arasında karar vermeniz gerekiyor. Yine bilgisayarınız için DVI ve Display Port girişleri önemli. Aldığınız ürünün bağlantı noktalarına dikkat edin. Eğer ekran kartınızın çıkışlarıyla uyumlu değilse çevirici kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Benzer özellikleri olan ürünlerin fiyatlarını karşılaştırın

İstediğimiz özellikleri bir araya getirdikten sonra seçim yapma aşamasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Aldığınız ürünü uzun süre kullanacaksanız karşılaştırma yapıp, sizi en uzun süre götürecek olanı seçmeniz önemli.

Bilgisayar Bakımı ve Temizliği

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.