MacBook’daki TouchBar Nedir, Ne İşe Yarar ?

Apple’ın “Hello Again” etkinliğinde tanıtılan MacBook’daki TouchBar Nedir, Ne İşe Yarar ? Hangi Programlar TouchBar Destekliyor?

Apple’ın yepyeni özellikleriyle dikkat çeken MacBook Pro modelinde kullandığı yepyeni özelliği TouchBar, klavyenin üzerine yerleştirilen fonksiyon tuşlarının yerini alan dokunmatik Retina panel olarak dikkat çekiyor.

MacBook’daki TouchBar Nedir, Ne İşe Yarar ?

Apple’ın yeni nesil MacBook Pro modellerinde kullandığı TouchBar, önceki nesil MacBook modellerinde bulunan fonksiyon tuşlarının yerini alan bir ekran paneli olarak dikkat çekiyor. Apple’ın retina ekran teknolojisine sahip olan TouchBar, Mac’te bulunduğunuz herhangi bir ekran ve programa göre kısayollar sunan muhteşem bir özellik diyebiliriz.

Aslında Touch Bar, Apple tarafından geliştirilen ve yeni mac modellerinde kullanıcılara sunulan OLED ekranlı panele verilen genel isimdir. Bu panel ile beraber bir çok işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkün hale gelirken, aynı zamanda bazı işleri daha detaylı bir şekilde yapmaya yardımcı oluyor diyebiliriz.

Ayrıca Touch Bar, uygulama desteği ile de dikkat çekiyor. 3. parti uygulama desteğine sahip Touch bar, Macbook’ları farklı kılıyor.

TouchBar’da Neler Yapabilirim?

TouchBar, çoklu dokunma desteği sunan gelişmiş bir kısayol paneli olarak adlandırılabilir. kendi isteğinize göre düzenlemeler ve kısayol atamaları yapabildiğiniz TouchBar’da örneğin Fotoğraflar‘a girdiğinizde kırpma, döndürme, diğer fotoğraflara göz atma vb detaylar direkt olarak TouchBar üzerine geliyor.

Böylece birçok uygulama ve arayüzde tam ekran deneyimini yaşarken olması gereken kısayollar TouchBar üzerinde yer alıyor.

MacBook'daki TouchBar Nedir, Ne İşe Yarar ?

Touch ID Desteği!

TouchBar’da bir diğer yenilik olarak Touch ID desteği de bulunuyor. Barın sağ köşesinde bulunan Touch ID bölümü, hem MacBook Pro’yu açıp kapamanıza yararken hem de iPhone ve iPad’ın Tocuh ID özelliğini direkt olarak MacBook’a taşıyor.

Aynı zamanda çoklu profil desteği sunan bu bölümde, eşiniz ile ortak kullandığınız MacBook’unuzda sadece parmak izinizi okutarak kendi masaüstünüze ve geçiş yapabileceksiniz.

Hangi Programlar TouchBar Destekliyor?

Şimdiden Apple’ın Safari, Fotoğraflar, Final Cut Pro gibi tüm programları TouchBar desteklerken, Adobe ve Microsoft Office yazılımları da tam destek verecek.

Virtual DJ‘in de özel bir desteği bulunan TouchBar’a ilerleyen günlerde tüm Mac destekli programların destek sunmasınu bekliyoruz.

MacBook'daki TouchBar Nedir, Ne İşe Yarar

TouchBar Önemli Bir Ayrıcalık Mı?

Açıkcası “aman aman” denecek bir artısı bulunmayan MacBook Pro’nun TouchBar’ı en önemli özellik olarak sunması, biraz garip bir durum. Apple fanlarının allayıp pullayacağı bu özelliği şahsen “devrimsel bir yenilik” olarak görmüyorum.

Uygulama kısayollarını 3-4 tuş kombinasyonu yerine bir dokunmatik panele atayan TouchBar, oldukça kullanışlı olmasına rağmen önemli bir ayrıcalık gibi lanse etmek klasik olarak Apple’ın bir taktiği olabilir. Fakat kullanımına alıştıktan sonra işinize fazlasıyla yarayacağı kesin.

iPhone, iPad, iPod ve Mac Garanti Sorgulama

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir