En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Mobil cihazlar çıktığında en büyük dezavantajı küçük ekranlarda basit işlemlerin yapılıyor olmasıydı. Şimdilerde ise ekranlar her geçen gün büyüyor büyüdükçe çözünürlükleri ve kullanıcılara sunduğu kalite de artıyor. Bugün akıllı telefon satın alırken bakılan en öenmli özellikler arasında ekran büyüklüğü ve çözünürlüğü geliyor. Bu yazımızda En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar‘ı tanıtacağız.

2-3 sene önceye kadar HD ekranlar hayatımıza girdiğinde heyecanlanmıştık Ancak şuan Full HD ekranlar bile sıradan geliyor. Telefonlar artık Ultra HD ve 4K video çekimi, 4K ekran kalitesi gibi özelliklerle farklılaşıyorlar.

Samsung Quad HD furyasına katıldığı ilk zamandan bu yana Galaxy serisi ailesini baştan aşağı değiştirmiş ve ailenin en yeni üyelerini Super AMOLED ekranlarla donatarak onları birçok kullanıcı için vazgeçilmez cihazlar haline getirmişti. Ekranda çok daha fazla sayıda pikselin görüntülenmesini ve bu sayede daha etkileyici görüntülerin oluşmasını sağlayan bu yeni teknoloji günümüzde artık daha fazla sayıda cihazda görülmeye başlandı. Şimdi bu cihazlardan en iyilerini kısaca görelim.

En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Galaxy S7

Galaxy S7 - En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

2014’de Galaxy S5 ile başlayan Quad HD hareketi devamında Galaxy S6 ailesini ve son olaraksa Galaxy S7‘yi takip etti. Elbette firmanın amiral gemisi phabletleri Note 5’i ve Galaxy S6 edge+’ı da unutmadan geçmemek gerek.

Xiaomi Mi Note Pro

Xiaomi Mi Note Pro - En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Global anlamda artan bir talep gören modelleriyle Çin’in süper yıldızı Xiaomi’nin Quad HD cephesine adım atması epey bir zaman almıştı. Ancak Mi Note Pro ile firma nihayet ilk yüksek çözünürlüklü akıllı telefonunu piyasaya çıkardı ve beklenildiği gibi ilgi oldukça yüksek.

Yumuşak hatlara sahip başarılı tasarımıyla modelin içeriği de epey başarılı. Sekiz çekirdekli Snapdragon 810 işlemcisi, OIS kamerası, yüksek ses kalitesi veren özel ses çipleri ve daha fazlası ile Xiaomi Çin’in mobil pazarda git gide daha güçlü bir seçenek haline gelmesinde bir başka etken olmayı başardı.

 

LG G5/LG V10

LG G5 LG V10 - En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Dünyadaki tüm akıllı telefon markaları arasında LG Quad HD çözünürlüğünü ilkuygulamaya koyan ve sonuç alan firma olarak öne çıkıyor. 2014’de LG G3 modelini duyuran Güney Kore’li firma bunun devamında yalnızca iki Quad HD’li model daha üretebildi. Bunlar LG G4 ve LG V10 idi. Her ikiside etkileyici özelliklerle gelen cihazlardan şüphesiz V10 ekran boyutu ve harika dizaynıyla büyük hayranlık topladı. Şimdiyse LG G5bu serinin en iyi ve en güncel halkasını oluşturuyor.

Sony Xperia Z5 Premium

Sony Xperia Z5 Premium - En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Her ne kadar Sony geçmişte Quad HD panelleri “gereksiz” olarak nitelendirsede rakiplerinin bir bir bu alana yönelmesi Japon telefon üreticisini çaresiz bıraktı. Sony rakiplerine Xperia Z5 Premium ile cevap verirken bunu oldukça iyi yerine getirdi. Cihaz 2160 x 3840 piksel gibi dünyada eşine ilk kez rastlanan özel bir ekran çözünürlüğünü sahip. Bu çözünürlük ile ekranda inç başına 801 piksel düşüyor ve gerçekten inanilmaz görüntülerin oluşmasını sağlıyor.

Motorola Moto Z Force

Motorola Moto Z Force - En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Lenovo’nın markası haline gelen Motorola geçmişte başardıkları ile asla unutulmayan firma. Kendileri son zamanlarda Lenovo‘nın desteğiyle aradıkları kanı nihayet buldular. DROID Turbo 2 ve Moto X Style gibi iki farklı cihazı piyasaya süren firma beklenmeyen bir şekilde bunları Quad HD ekranlarla donatarak hala bu işin en iyilerinden olduklarını herkese kanıtladı.

Motorola’nın bu yeni modellerle verdiği garanti, cihazlarda kullanılan yeni teknoloji ekranın 4 yıla kadar çarpmalara karşı ne çatlama ne de kırılma göstermeyeceği idi. Bu havalı garantinin yanında Motorola amiral gemilerini Snapdragon 810/808 çipsetleri, 3 GB RAM bellek ve 24 megapiksel kameralar ile donatmıştı.
Şimdiyse Moto Z Force adında yeni bir model piyasaya tanıtıldı. Firmanın yeni amiral gemisi olacak bu cihaz aynı zamanda üretilen en iyi Motorola olarak akıllara yer edecek.

 

Microsoft Lumia 950/950 XL

Microsoft Lumia 950 950 XL - En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Amiral gemisi pazarından yıllardır uzak kalmasıyla mobil dünyada unutulmaya yüz tutan Microsoft markası Windows 10‘un mobil için tanıtılmasıyla kolları sıvadı ve sonunda Lumia 950 ve 950 XL adında iki muhteşem telefonu ortaya çıkardı.

Birçok yoldan her iki cihaz birbiriyle oldukça benzer görünsede aslında içeride oldukça farklılar. İki farklı tasarıma ve donanıma sahip olan bu cihazlar aynı zamanda farklı ekran boyutları ve bataryalar ile geliyor. Ortak yanları ise her ikisininde keskin bir tasarıma ve bunun yanında hepimizin Quad HD olarak bildiği 1440 X 2560 ekran çözünürlüğüne sahip olmaları.

 

Google Nexus 6P

Google Nexus 6P - En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar

Google’ın yeni amiral gemisi için Nexus 6P ismini seçmesi bir tesadüf değil. Cihaz hem 6 inç büyüklüğünde oldukça geniş bir ekranla gelirken P ismi Premium model olmasını simgeliyor. Google’ın Quad HD alanındaki en güçlü kozu olan cihaz 12.3 megapikselkamera ve Snapdragon 810 çipseti ile gelmekte. Nexus serisi Android için iyi bir seçenek olmaya her zaman devam edecek.

Kaynak : Akıllı Telefon (Ultron)

En Yüksek Ekran Çözünürlüğüne Sahip Akıllı Telefonlar yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.