iPhone ipsw Dosyası İndirme ve Yükleme

iPhone ipsw Dosyası İndirme ve Yükleme -(www.Tamam.org)

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’u kullanan iPhone, iPad ve iPod Touch’ı gerek OTA yoluyla yani kablosuz olarak cihaz üzerinden veya iTunes aracılığıyla kolaylıkla güncellemek mümkün lakin bazı iOS sürümleri bekleneni sunmadığından kullanıcılar bir önceki sürüme geri dönme isteyebiliyor. Bu noktada iOS yazılım dosyaları başka bir deyişle .ipsw dosyaları arayış süreci başlıyor. Bu blog yazımızda cihazınıza uygun yazılım dosyasını en kolay yoldan nasıl indireceğinizi ve yükleyeceğinizi anlatıyoruz.

iOS’un güncellemeleri tartışılır ancak fazlasıyla güncellenen bir işletim sistemi ve artık beta etiketli henüz tamamlanmamış sürümler de final sürümler kadar başarılı; hatta birçoğumuz beta sürümü test değil kendi cihazlarında kullanmaktan çekinmiyor. Bazılarımız da güvenemeyip final sürümün çıkmasını bekliyor. Ancak her iki kullanıcı profilinin de ortak noktası cihazlarını en son sürüme güncellemek. Bu noktada güncellemeyi cihaz üzerinden alma veya iTunes’dan güncelleme seçenekleri karşımıza çıkıyor. Apple, yazılım güncellemelerini dünya ile aynı anda sunduğundan o anda internet bağlantı hızınız çok iyi olsa bile kablosuz ağınız sorunluymuş gibi uzun bekleme süreleriyle karşılaşmanız kuvvetle muhtemel oluyor. Bu noktada da yazılım dosyasını harici indirip yüklemek en mantıklısı. Peki iOS cihazların yazılım dosyaları başka bir deyişle .ipsw dosyaları nerede bulunuyor, nasıl indiriliyor ve nasıl yükleniyor? Bu blog yazımızda yeni iPhone ve iPad kullanıcıları için bu soruların yanıtını vereceğiz.

iPhone, iPad ve iPod Touch ipsw indirme:

iPhone, iPad, iPod Touch, Apple Watch ve Apple TV için ipsw dosyalarını bulabileceğiniz onlarca web sitesi var. Bunlar arasında en popüleri https://ipsw.me/. Güncel yazılım dosyalarını güvenli şekilde indirebilmenin yanı sıra cihazınız için jailbreak çıkıp çıkmadığını öğrenebiliyorsunuz ve yeni iOS sürümü yayınlandığında anlık bildirim alabiliyorsunuz.

Ana sayfada Select a device bölümünden cihazınızı, Select a iOS version bölümünden de iOS sürümünü seçiyorsunuz tabii ki de ancak bu noktada atlamamız gereken, mühim bir detay var. Cihaz seçimi yaptığınız listede gerek iPhone’ların gerekse iPad’lerin yanında CDMA, GSM, Global gibi parantez içinde belirtilmiş ibareler göreceksiniz. Bunların ne anlama geldiği hiç önemli değil; önemli olan doğru seçimi yapabilmek; cihaza uygun ipsw dosyasını indirmek. Örneğin; iPhone 5’iniz için ipsw dosyasına ihtiyacınız var ancak listede GSM ve Global olarak belirtilmiş iki seçenek var. Bu durumda doğru ipsw dosyasını bulmak için tek yapmanız gereken iTunes’a girip Özet sayfasında cihazınızın seri numarasının altında bulunan ürün türüne bakıyorsunuz. Orada yazan numara ile indireceğiniz ipsw linkindeki numara eşleşmeli. Örneğin; Ürün Türü olarak iPhone 5,2 yazıyorsa linkte de iPhone 5,2 yazmalı. iPhone 6 ve sonraki modellerde bu ayrım söz konusu değil. Cihaz seçimi kadar iOS sürümü seçimi de. Cihaz seçiminizi yaptıktan sonra iOS sürümünü seçerken de yeşil olarak işaretlenmiş sürümü indirmenizde fayda var. Kırmızı ile işaretlenenler ise boşuna indirip kotanızdan harcamayın; cihazınıza o sürümünü desteklese dahi indiremezsiniz manasına geliyor.

ipsw-indirme-(www.Tamam.org)

iPhone, iPad ve iPod Touch ipsw yükleme:

iOS cihazınız için ipsw dosyasını indirdikten sonra yüklemek için ne yazık ki iTunes’a ihtiyacınız var. Telefon veya tabletinizi bilgisayarınıza bağlamanızın ardından iTunes otomatik olarak açılıyor ve cihaz özeti sayfasında Güncellemeleri Denetle’ye tıklıyorsunuz ancak Shift tuşuna basılı tutarak bunu yapıyorsunuz. İndirdiğiniz ipsw uzantılı dosyayı seçiyorsunuz ve iTunes, iPhone’unuzu güncelleyecek ve güncellemeyi Apple’dan doğrulacaktır” uyarısını Güncelle diyerek geçiyorsunuz. Birkaç defa elma logosunu gördükten sonra kurulum ekranı geliyor.

ipsw-yukleme-1-(www.Tamam.org)

ipsw-yukleme-2-(www.Tamam.org)

Not: iOS cihazlar için yazılım dosyalarının boyutu yüksek olduğundan kullanıcılarımızın yanlış ipsw dosyasını indirip kotalarını boşa harcamamaları hem de ipsw dosyalarını güvenli şekilde indirmeleri, cihazlarını sorunsuzca güncellemelerine yardımcı olmak için hazırlanmış ve yeni iPhone/iPad/iPod Touch kullanıcılarına yöneliktir.

Kaynak: Tam İndir Blog (Erkan Calp)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir