Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Akılı telefonunuz şarj olmuyorsa, sorun şarj aletindemi yada pildemi nasıl anlayabiliriz ? İşte Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Akıllı telefon sahiplerinin sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biri telefonun şarj olmamasıdır. Telefonun şarj olmamasının nedeni, telefondan kaynaklanabileceği gibi şarj aletinden de kaynaklanabilir.

Şarj olmama sorunu için yapabileceğiniz çözümleri en basitten başlayarak sıraladık. Her yöntemi denedikten sonra telefonu şarja takıp şarj alıp almadığını kontrol ediniz.

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları

– Öncelikle telefonun orjinal şarj aleti varsa onu kullanın.Şarj Cihazının Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır? yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

– Kullanmış olduğunuz şarj aletini başka bir telefonda deneyin ve o cihazı şarj edip etmediğini gözlemleyin.

– Telefonu bilgisayardan USB kablo ile şarj ediyorsanız diğer USB girişlerini deneyin.

– Telefonu şarj aleti ile şarj ediyorsanız duvardaki başka bir prize bağlamayı deneyin.

– Eğer imkanınız varsa şarj aletinin kablosunu ve adaptörünü değiştirin. Veya çalıştığını düşündüğünüz başka bir şarj aleti ile telefonu şarj etmeye çalışın. Eğer şarj aletinizde temassızlık olduğunu düşünüyorsanız bakınız : Temassızlık Yapan Şarj Kablosu Nasıl Düzeltilir?

– Eğer yukarıda saydığımız yöntemler çözüm üretmediyse sorun şarj aletinde değil telefonda demektir. Öncelikle telefonu kapatıp tekrar açın. Telefonu kapatıp açmak birçok soruna çözüm olmaktadır.

– Şarj kablosunun telefona takıldığı giriş kirlenmiş olabilir. Bu da telefonun şarj olmamasına neden olabilmektedir. Bir makas yardımı ile kulak temizleme çubuğunun plastik kısmını ucu sivri olacak şekilde kesin. Ve sivri uçla USB bağlantı noktasını temizleyin.

Telefon Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözüm Yolları

Eğer imkanınız varsa elektronik devre temizleme spreyini uzaktan şarj girişine sıkın. Bu yöntem çoğu kullanıcının şarj olmama sorununu çözmektedir.

Yukarıdaki tüm yöntemler donanımsal çözümlerdi.

Telefonun şarj olmamasının nedeni yazılımsal da olabilmektedir. Son çare olarak telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak yani format atmak kalıyor.

Android telefonlarda format atmak için Ayarlar > Yedekle ve sıfırla > Fabrika ayarlarına sıfırla yolunu izleyin. Ancak unutmayın bu işlem telefondaki tüm verileri silecektir. Format atmadan önce telefon yedeğini almayı unutmayın.

Eğer tüm bu yöntemleri yapmanıza rağmen telefonunuz halen şarj olmuyorsa yetkili bir servise telefonunuzu götürebilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.