Android Cihazlarda Time-Laps Video Kaydı Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda time-laps video kaydı nasıl yapılır-(www.Tamam.org)

Time-lapse videolar, genellikle fark etmediğimiz doğa güzellikleri, gözyüzünde bulutların yavaş hareketi yada kendisini çevreleyen yıldızlarla birlikte uzayda gezegenlerin boşluktaki rotasyon hakkında düşünmenizi sağlayan bir çeşit artistik video kaydı türüdür. Timelaps video kaydını kamera aletleri almadan sahip olduğunuz Android cihazda yapabilirsiniz.

Time-laps nedir? 

Birşeyin gerçekleşmesi sırasında oluşan zaman boşluğudur. Video alanında uygun bir tanım yapmak gerekirse de stop motion tekniğine benzer bir kayıt türüdür. Örneğin, telefon kamerasını sabit tutarak, hızlandırılmış çekim ile bulutların hareketine odaklanabilirsiniz. Trafikte bir takılı kalan bir ilerleyen arabaların çekimini yapabilir estetik görüntüler yakalayabilirsiniz. Genellikle filmlerde kullanılan bu tekniği telefonunuzla bireysel olarak kullanabilirsiniz.

Time-laps orijinal uygulaması var mı? 

Google camera uygulamaları stoğunda time-lapse fonksiyonu şimdilik bulunmuyor. Ancak pek tabii gelecekte telefonda yüklü olarak time-laps gelmesi muhtemeldir. Ancak time-laps çekimleri yapmak için Android uygulamaları bulunuyor. Eğer time-laps kavramıyla ilk kez tanışıyorsanız, aşağıdaki ücretsiz uygulamayı cihazınıza yükleyerek time-laps video kayıt yapmaya başlayabilirsiniz.

Android’de time-lapse video kaydı nasıl yapılır?

1-Framelapse – Time Lapse Camera 

 • Ücretsiz
 • Otomatik kayıt tamamlama için video süresi ayarlama,
 • Kayıt süresi ölçer,
 • Kendiliğinden zamanlı, beyaz denge, renk efektleri, pozlandırma dengeleme
 • Arka ve ön kamera desteği,
 • Video çözünürlüğü ve yön değiştirme,
 • mp4 yüksek kalitede video çıkışı ve herhangi bir cihazda oynatma (uyumlu)
 • Hızlı oynatma ve renderlama yok,
 • Dinamik önizleme.

1080p çözünürlüğe kadar yüksek kalitede kayıtlar yapabilmenize olanak tanıyan Framelapse – Time Lapse Camera  uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz. Eğer uygulamadan memnun kalırsanız Droid Timelapse full pro ücretli versiyonuna geçiş yaparak daha kaliteli çekimler elde edebilirsiniz.

İyi tonlamalar yakalamak, beyaz dengesi sağlayabilmek ve renk etkilerini hakim kılmak adına otofokus (auto-focus) ve manuel özellikleri kullanabilirsiniz.

Framelapse – Time Lapse Camera  apk indir

Framelapse – Time Lapse Camera  Google Play’den yükle

2. Lapse It

 • Ücret: 1.99 Dolar
 • Kameranın maksimum çözünürlüğünü destekler ve cihazınızda bulunan herhangi bir şarkıyı arka plan müziği olarak kullanmanıza izin verir.
 • Hızlı renderlama motoru, çekici UI değeri, özel frame dereceleri, filtreleme ve ekstra stop-motion modu.
 • Zamanı geriye çevirme, video trimmer, MP4, MOV, FLV formatlarında video işleme, Youtube, Vimeo gibi video servislerine upload etme

Lapse IT Google Play’den yükle

3- Microsoft Hyperlapse Mobile

Microsoft tarafından geliştirilen Hyperlapse kullanımı kolay bir uygulamadır. Hızlı grafiklendirme, export etme, hızlı çekim modları, sosyal medyada paylaşım yapma gibi özellikleriyle yeni başlayan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

Microsoft Hyperlapse Mobile Google Play’den yükle

Microsoft Hyperlapse Mobile apk indir

Time-laps video kaydı yapan telefonlar

Time-lapse video kalitesi telefon özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. (Maksimum çözünürlük değeri 1080p). Galaxy S6, Galaxy S5, Galaxy Note 5, Note 4, Note 3, LG G4, LG G3, LG G2, Sony Xperia Z5, Xperia Z4, Xperia Z3, Xperia Z2, HTC One M10, One M9, One M8 vb. cihazlarda time-laps video çekilebilir.

Kaynak: MoBilgim

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir