iOS 10 Uyanmak İçin Yaklaştır Özelliği

iOS 10 ile birlikte Apple daha çok arayüz değişikliklerine önem verdi. iOS 9’da yapılan değişiklikler genellikle optimizasyon, hız ve güvenlik amaçlıydı. Şimdi iOS 10’da ise zengin bildirimlerle dolu kilit ekranı, widgetlar, kamera kısayolu ve daha interaktif bir ekran bizi karşılıyor. iOS 10 pek çok yenilik getiriyor, bunların başında kuşkusuz yeniden tasarlanan kilit ekranı geliyor. Bu ekranı görmek için artık herhangi bir tuşa basmamıza gerek yok. Bu yazımızda iOS 10 Uyanmak İçin Yaklaştır Özelliği‘nden bahsedeceğiz.

iOS 10 Uyanmak İçin Yaklaştır Özelliği

Raise to Wake yani uyanmak için yaklaştır özelliği sayesinde cebinizde duran yada masada duran iPhone’u elinize aldığınızda ekran ışığı otomatik olarak yanar. Bu sayede bildirimlere göz atabilirsiniz. Bu özelliği isterseniz ekran ve parlaklık ayarlarından kapatabiliyorsunuz.

iOS 10 Uyanmak İçin Yaklaştır Özelliği-1

Raise to Wake, bir çok iPhone sahibinin kullanmak istediği bir özellik. Fakat Apple, bu özelliği sınırlamış durumda. Özellik sadece iPhone SE, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta çalışıyor. Eylülde tanıtılacak olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus da özelliği destekleyen cihazlar arasında olacaklar.

Apple ikinci nesil Touch ID sensörünün çok hassas olması iddiası ile kullanıcılarından aldığı birçok şikayetten dolayı bu özelliği cihazlara entegre etmiş görünüyor. Fakat iPhone SE’de birinci nesil Touch ID olduğunu düşündüğümüzde bu gerekçe çok mantıklı gelmiyor. Sınırlamanın nedeni 3D Touch özelliği ise yine bu denklemi iPhone SE bozuyor.

Apple’ın bu özelliği bazı cihazlarla sınırlı tutmasının net bir sebebi yok. Belki de bu özellik ileride diğer cihazlara da açılabilir. Bunu zaman gösterecek.

Kaynak : Applefoni (İlker Çiftci)

iOS 10 Uyanmak İçin Yaklaştır Özelliği yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir