Bozuk Hard Disk, Flashdisk ve SD Kartlarınıza Bir Şans Daha Verin

Bozuk Hard Disk, Flashdisk ve SD Kartlarınıza Bir Şans Daha Verin

Zamanla bir çok sebebe dayalı içeriğinde bozulmalar meydana gelen Flashdisk’ler SD Kartlar ve diğer bellekleri atmayınız. Onlara bi şans daha verin ve onarmayı deneyin.

Burada yapacağımız işlem flaş diskiniz veya sdkartınızın içeriğini tamamen silecektir. Bu işlem bir veri kurtarma işlemi değil, kullanılmaz hale gelen cihazınızı tekrar kullanılabilir hale nasıl getirebileceğimize dair bir işlemdir.

Nasıl Yapılır?

Bu kısımda anlatacağım yolu video üzerinden ilgili saniyelerle takip edebilirsiniz.

0:10/2:32 Öncelikle Başlat menüsüne sağ klik yaparak veya windows+x tuş kombinasyonu kullanarak açılan menüden Komut İstemi (Yönetici) ‘ni seçiyoruz.

0:15/2:32 Açılan Komut İstemi penceresine gireceğimiz ilk komut ” DISCPART “. Bu komutu yazıp Enter’a bastığınızda DISKPART açılacaktır.

0:35/2:32 Bu aşamada yazmamız gereken komut: ” list disk “. Bu komutu girip Enter’a bastığınızda size bilgisayara o an bağlı disklerin listesini çıkaracaktır.

0:55/2:32 Bu kısım önemli. Listedeki her diskin karşısında bir sayı mevcut. Disk 0, 1, 2 gibi. Şimdi işlem yapmak istediğimiz diski seçmek için “ select disk 1 ” komutunu giriyoruz. Buradaki sayı listede diskimize karşılık gelen sayı. Enter’a bastığımızda diskpart işlem yapmak için istediğimiz diski seçmiş olacak.

1:13/2:32 Şimdiki işlem diskimize ne yapacağımızla alakalı. Bizim işlemimiz temizlemek. “Clean” veya ” Clean all ” komutu girerek Enter’a bastığımızda diske ait herşeyi silmiş olacağız.

1:33/2:32 Bu kısımda gösterildiği gibi artık diskinize ait herhangi bir bilgi kalmadı. Herşey silindi. Şimdi sıra yeni birim oluşturmakta.

1:44/2:32 Şimdi tekrar Başlat’a sağ klik yapalım veya windows+x komutu ile ilgili menümüzü açalım.

1:47/2:32 Bu menüden Disk Yönetimi’ni açalım.

1:56/2:32 Bu pencerede Diskinizi siyah renkli olarak göreceksiniz.

1:59/2:32 Bu alana sağ klik yapın. Yeni basit birim > ileri >ileri> bu aşamada istediğiniz formatı seçiniz.

2:10/2:32 Son’u tıklayarak işlemi bitiriniz. Flaş diskiniz veya sd kartınız kullanıma hazır.

Kaynak: viO

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir