Jailbreak Nedir? Jailbreak Faydalı mı, Zararlı mı?

Jailbreak Nedir Jailbreak Faydalı mı, Zararlı mı

Jailbreak Tam Olarak Nedir?

Jailbreak tam olarak resmi bir kuruluş olmamakla birlikte kendilerine Pangu team olarak adlandıran birkaç hacker grubundan oluşuyor.

Bu ekip Apple tarafından yayınlanan yazılım sürümlerinin açığını bularak daha doğrusu o açıktan girip hackliyerek size sundukları uygulamayla telefonuzun neredeyse %90 dan fazlasını kullanır hale getiriyor.

Jailbreak’in Faydaları Nelerdir?

 Jailbreak’in en önemli faydalarından birisi telefonunuzu istediğiniz şekilde özelleştirebilmemize olanak sağlaması yani bu özelleştirmeler ne olduğunu soracak olursanız menü tasarımından tutun tema, bildirim paneli, uygulamalar vs.  Jailbreak ile telefonunuzu baştan yaratabilirsiniz!

Bir diğer faydasıda ücretli uygulamalar Jailbreak sayesinde ücretsiz hale geliyor.

Jailbreak’in Zararları Nedir?

Jailbreak  Apple’dan ayrı olarak bir grup hacker tarafından geliştirilmekte doğal olarakta Apple’dan izinsiz bir şekilde geliştirilmekte olup Apple tarafından hiç önerilmeyen bir yazılım.(Bakınız: Jailbreak Nasıl Silinir?)

Ayrıca Jailbreak’in başlıca zararlarından biri belki en kötüsü Jailbreak telefonunuza yüklerken kapanma olasılığı eğer böyle bir şey başınıza gelirse cebiniz yanabilir hatta telefonunuzdan vazgeçebilirsiniz. (Bakınız: Jailbreak işlemi yasal mıdır? Cihazınız garanti kapsamı dışında kalır mı?)

Şimdi haberimizi okuyanlar Apple’ın garantisine güvenip bu riski göze alabilirler ama Apple tarafı bu şekilde kapanan cihazları garanti kapsamına girmediğini yaptıkları haberler ve duyurularla belirtmiş bulunmakta.

Kaynak: Applefoni (Muhammet Toksöz)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir