AÖF Vizeye Girmeden Finale Girilir Mi?

Günümüzde Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) okuyan insanlarımızın kafalarında birçok soru işareti bulunuyor. Vize sınavını kaçıran veya herhangi bir mazereti olduğu için sınava katılamayan insanlarımız, ‘’Vizeye girmeden finale girilir mi?’’ sorusunun cevabını arıyorlar. Peki bakalım AÖF vizeye girmeden finale girebilir miyiz?

AÖF Vizeye Girmeden Finale Girebilir Miyiz?

Açık Öğretim Fakültesi’nde genellikle vize puanları %30 oranında, final puanları da %70 oranında hesaplanıyor. Ayrıca vizeye girmediğiniz zaman tekrar vize şansınız bulunmuyor. Elinizde sağlam bir mazeret gösteren rapor olsa bile, AÖF’nde kesinlikle mazeret sınavları yapılmıyor. Elinizde doktor raporları olsa bile girmediğiniz vizenin mazeretine giremezsiniz. Şimdi de vize ve final ikilisinin anlamına yoğunlaşalım.

AÖF’nde vizeye girmediğiniz zaman finale sağlam bir hazırlık yaparak final sınavına girebiliyorsunuz. Lakin final sınavına aşırı derecede iyi hazırlanmanız gerekiyor. Çünkü hem daha sıkı çalışmış insanlarla sınava giriyorsunuz, hem de elinizde bir vize notu dahi bulunmuyor. Bu nedenle final sınavı için bütün konuları dikkatlice çalışarak, vizeye girmeseniz dahi final sınavına girebilirsiniz. Final sınavında ise 50 veya 60 alırsanız kesinlikle geçemiyorsunuz. Ayrıca az önce mazeret sınavlarının olmadığından da bahsetmiştik.

Eğer final sınavına sıkı çalışırsanız ve 80-90 civarı bir not almayı başarırsanız yüksek ihtimalle dersinizden geçebilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.