Yeni YGS Çalışma Programı

YGS’ye hazırlanan bütün üniversite adaylarının ilk problemi ne yazık ki ders programı oluyor. Herkes sınav senesinin ilk başlarında çalışma programı bulmak ister. Çünkü temeli sağlam yaparak çalışmaya başlamak en ideali olacaktır. Ders programı yapmanız demek düzenli ve sürekli çalışmak demektir.

yeni ygs çalışma programı-tamam.org

Ben de sizin gibi geçtiğimiz senelerde dershaneye giderken aynı şeyleri düşündüm. Ve hemen rehber hocamın yanına gittim fakat yerinde yoktu. Aslında bakarsanız dershane hocaları iyi bir çalışma programı öneremez size. Çünkü boş zamanlarınızı ve yaşayış tarzınızı en iyi kendiniz biliyorsunuz. Ne zaman çalışacağınızı ayarlamak ve hangi saatlerde daha iyi anladığınızı en iyi yine siz biliyorsunuz. Haliyle ders programı hazırlamak için ders programı hazırlanmaz. Size ayak uydurabilecek bir ders programı hazırlanır. Eğer siz ders programına ayak uydurmaya çalışırsanız ipler bir zaman sonra kopacaktır ve çalışmayı bırakacaksınızdır. Çünkü size uymadığını ve yaşam şeklinizi değiştirmeye başladığınızı, bununda size rahatsızlık verdiğini fark edersiniz.

İlk olarak dershaneye gidiyorsak ayrı, dershaneye gitmiyorsak ayrı bir çizelge gerekli. Çünkü dershaneye gitmeden bir kişinin boş zamanı çok daha fazla ve daha rahat çalışma esnekliğine sahip olabilir. Dershaneye giden için aynı kural geçerli değil. Çünkü kişinin dershaneye gitme zorunluluğu var. Zaten dershanede gördüğü dersler bir nebze yeteceğinden eve gelip bol tekrar yapması ve konu ile ilgili sorular çözmesi yetecektir.

ygs çalışma programı-tamam.orgYukarıda bahsettiğim şeyleri uygulayacak birey elbette ki mezun olarak sınava hazırlanmalı. Eğer lisede son senesinde iseniz ve okul-dershane arası mekik dokuyorsanız işinizin çok ama çok zor olduğunu belirteyim. Hiç görmediğiniz konuları hem okulda, hem dershanede ve hem de evde tekrar etmek insanı bunalıma bile sokabilir. Çok daha yoğun ders programı olacaktır bu tarz kişilerin. Bu kişilere verebileceğim tek tavsiye isteyerek çalışmak ve düzenli uyku uyumak olacaktır. Bu iki kuralı görmezden gelirseniz muhtemelen çalıştığınızı da bir süre sonra anlamayacaksınız.

Mezun olarak sınava hazırlanan öğrenciler için kendi yaptığım bir çizelge var. YGS başlarında oldukça işinize yarayabilir ama dediğim gibi kendinize göre düzenlemeniz gerekli. Verdiğim resimdeki ders programı herkese uymayabilir. O yüzden ders programını kendinize uyarlayın. Siz ders programına uymaya çalışmayın. Zararlı çıkan yine siz olursunuz çünkü.

Resme tıklayarak büyütebilir ve yazdıklarımı daha net görebilirsiniz.

336892_287875747917305_68742481_o

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

6 Yanıt

 1. oyun makinaları dedi ki:

  En iyisi okulda kaptıklarınla sınava girmek.Bu dersane falan hikaye abi.Hiç stres yapmayacaksın.Sınava gir kazan 🙂

 2. YGS, LYS, KPSS, YDS, ALES, SBS bilmem ne diyerek çocuklarımızı iyice yarış atına çevirdiler… Ne olacak bu gidişle, vallahi çok merak ediyorum. Bu arada yazı için teşekkürler…

 3. Science Moon dedi ki:

  Ders çalışma programı gerçekten çok verimli oluyor ama düşüncem saatleri çok karıştırmamak. İnsanız sonuçta, bir anımız bir anımızı tutmuyor.

 4. kpssegitimleri dedi ki:

  ygs, lys bitiyor sonrada kpss başlıyor 🙂 şu sınavlardan sanırım kurtulmanın bir imkanı yok 🙂

 5. halil erol dedi ki:

  Ömür boyu ders ders . Artık mezun olsakda kurtulsak 🙂

 6. bu eğitim sistemi artık bi düzene girmeli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.