Tablet PC Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir tablet bilgisayarda her şey çok süper gözükse bile ekranın kötü olması tamamen tabletin yok olmasıdır. Tablette olmazsa olmaz unsur işlemci, ram değil tamamen ekrandır.

Önemli olan küçük bir bilgiyi verip sizlere ekranları tanıtacağız.

A+ Resistive, A+ Capacitive gibi ekran kartı ürünleri tamamen yalandır, bu ürünler yoktur.

Resistive Ekran;

Türkçe tabiri ile milattan öncesine aittir. Dokunmatik ekran kalemleri ile bile zor kullanılır. Hatta bu ekrana sahip tabletlerde film izlemek çile olabilmektedir.

Capacitive Ekran;

Şuan da piyasada bulunan en yaygın ekrandır. Resistive ekrana göre bakarsanız kesinlikle Capacitive alınmalıdır. Görüntü kalitesi ve bakış açısı çok iyidir. Ortalama tabletleri bırakın artık başlangıç tabletlerinde bile Capacitive Ekran kullanımı başlamıştır.

IPS Capacitive Ekran;

iPad2 ile bu ekranı tanımıştık. En önemli unsuru daha canlı renkler sunması ve seyir kalitesinin ortaya çıkması idi. Görüş açıları çok yüksektir. Görüş açısını açıklamamız gerekirse sağdan soldan ışık vurması vs durumunda bile maksimum kaliteyi size sunan ekrandır.

Tablet alacaksınız eğer illaki IPS Capacitive almaya dikkat edin. Eğer ki 7” veya 10” alırsanız tadından yenmez bir tablete sahip olursunuz.

tablet-pc

Tablet PC alırken en önemli unsurlardan birisi de işlemcidir. Bizlere gelen sorular üzerine size güzel bir araştırma ile cevap veriyoruz. Şimdi sizlere en kötüden en iyiye işlemcileri sıralayacağız.

Vi8650 – IMAP 210 1 Ghz – IMAX x210

Tablet bilgisayarların atası olan işlemci türüdür. Şimdilerde kesinlikle yüzüne bakılmamaktadır. 45 dakikalık pil ömürleri ile tabletlerin ilk üretimlerine dikkat çekmişti. O zamanlar telefon bile daha hızlıydı.

ARM A11

Cortex A8 tabanlıdır. Cortex bildiğiniz gibi tabletlerde iyi yeri tutmaktadır. Şimdilerde bu işlemci de tabletler için çok yavaş gözükmektedir.

Cortex A8

Çift çekirdek olarak satılması tamamen büyük bir yalandır. Çünkü GPU+GPU’dur. Yani Ekran kartı ile ilgili bir durumdur. Tabletlerde bu da artık hemen hemen kullanılmamaktadır. Tek çekirdek almakta direteceksiniz A8’den aşağısına bakmayın bile.

Allwinner A10

2160P filmleri oynatabilir. Gayet iyi bir işlemcidir. Bu işlemci de yine Cortex A8 tabanlıdır.

Cortex A9 m3

Allwinner’dan daha iyidir. Türkiye’de en yaygın kullanılan işlemcidir. A9 m3 serisi maalesef tek çekirdeklidir. Yine de tablet piyasasında hatırı sayılır bir yere sahiptir.

Cortex A9 Dual Core (M6)

Bu işlemci bir tablette varsa, o tabletin rami de, ekranları da iyidir. iPad 3 bile bunun biraz değiştirilmiş versiyonunu kullanmaktadır. Tablet bakımından en iyiler arasındadır. Şuan da piyasadaki tabletlerde bundan daha büyük bir işlemci bulunmamaktadır. Tabletlere uygun her oyunu, her dökümanı rahatlıkla çalıştırır ve kullanabilirsiniz.

Nvdia Tegra 3

Henüz kullanılan tablet yoktur. Eğer kullanıma başlarsa bu işlemciden vazgeçmeyin. Bunun sebebi ise 4 çekirdek olmasıdır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

7 Yanıt

 1. Metin2 Hileleri dedi ki:

  Ucuz ve bilmediğiniz markadan asla tablet pc almayın arkadaşlar. 200TL tablete veriyorsunuz ekranı kırılıyor garanti 180 tl istiyor sırf ekranı değiştirmek için. Düşünüp, araştırıp alın ne alıyorsanız. Asla tablet pc alırken acele etmeyin.

 2. klima servisi dedi ki:

  Ucuz alıcam diye tablet aldıkdan sonra kasan ve bir işe yaramayan tablet alıcaganıza kalıtelı fırmaların tabletlerını alın derım

 3. ceytaş dedi ki:

  Harika bir konu anlatımı sayenizde nasıl bir tablet alacağımız konusunda bilgilendik.

 4. Yusuf dedi ki:

  Artık telefon,tabletlerde android almayacağım.
  Sürekli bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz.Artık benim için varsa yoksa iOS!

 5. Cihan dedi ki:

  Merhabalar. harika bir anlatım.. bilgilendirmeniz için teşekkürler. tablet pc alırken daha dikkatli olacağım.

 6. gsm nmaraları dedi ki:

  100 liraya bile tablet bulunmakta piyasada aslında sadece tablet alırken işlemciye değil ram de dikkate alınmalı 512 mb ramli tablet alırsanız yolda kalırsınız sistemi kasar da kasar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.