Tablet Bilgisayar mı yoksa Netbook mu?

Tablet bilgisayar sektörünün piyasaya çıkması ile laptop sektörü büyük bir şok yaşamıştı. Bu minicik aletler onları tahttan indirecek gibi gözüküyordu. Nitekim şuanda tablet fiyatlarının aşırı düşmesi sebebiyle tercih sebebi olmaya başladı. Yan ürün olarak piyasaya sürülen bu ürünü şuanda gazeticiler başlıca olmak üzere network sektörü de kullanmakta. Yani yan ürünümüz şimdilerde temel ürün olmakta. Bunun bir diğer sebebi ise tablet üretici firmaların tabletleri sürekli geliştirmesi, netbook seviyesindeki tabletler şuanda piyasada bulunmaktadır. Anlaşılamayan nokta şudur ki aslında tablette netbookta yapılacak her şey yapılabilir gibi gözüküyor, ince bir ayrıntıyı farketmenin zamanı geldi. Şimdi sizlere karar aşamasında dikkat etmeniz gereken unsurları açıklıyoruz;

Bütçe;

100-250 TL arasında bir bütçeniz varsa bu teknoloji yönünden çok düşük bir rakamdır. Örnek vermek gerekirse 1 TB Portable HDD fiyatları 200 TL’den başlıyor. Bu fiyata bulabileceğiniz netbook olmadığı için otomatikmen size tablete yönlendirebiliriz. Eğer sadece internete girmek, film izlemek, izleyemediğiniz dizileri tekrar izlemek istiyorsanız fazla bütçeyi sarsmaya gerek yok bu işlevleri Elf2 gibi çift çekirdekli tabletler çok rahat görebilmektedir. Bu konuda çok önemli detayımız ise HDMI çıkışlı tablet alırsanız görüntüyü TV’ye aktarabilirsiniz.

Donanım;

Ortalama netbook fiyatı olan 600 TL’ye, ortalama bir netbook donanımı sunacağız:

500 GB HDD, 1 GB Ram, 1.6 gHz işlemci, 10 inch ekran, 1024×600 ekran çözünürlüğü.

Onda Vi40 ise tablet ortalamamıza girdi ve onun özelliklerini size sunuyoruz:

Çift çekirdek 1.5 gHz, 16 GB SSD, 1 GB Ram, 9.7 inch ekran, 1024×600 ekran çözünürlüğü.

Gördüğünüz gibi basit bir netbook ile tablet arasında hemen hemen hiçbir fark yok. Hatta Tablet Android işletim sisteminin daha hızlı olması sebebiyle internete çok daha rahat bağlanabilirsiniz.

İşinizle ilgili yazılımlar;

AutoCAD programı son zamanların en önemli bilgisayar programları arasında yer alıyor. Mimarlar, topoğraflar, inşaat mühendisleri (netCAD) kullanmakta bu programları. AutoCAD ve NetCAD’I tablete çok rahat yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Ama bu konuda sizlere sunduğumuz teknoloji ürünü tabii ki Netbook olacaktır. Çünkü netbooktaki programların tam özellikli olması sebebiyle tercih sebebi olmalıdır. Tabletinizle sadece olan projelerin üzerinde küçük değişimlere yer verebilirsiniz.

Ofis programları ise tablette çok rahat kullanılabilmektedir.

Oyunlar;

Dünya üzerinde en çok oynanan Counter-Strike, Age Of Empires serileri maalesef tablet pclerde yok. Hatta onlara eşdeğer oyunlar bile tablette bulunmamaktadır. Bu oyunlar için o zaman netbook alalım derseniz en büyük yanlışı yaparsınız. Netbook tamamen internet bilgisayarı anlamına gelmektedir ve bu oyunlar için performansı yetersiz kalacaktır.

Angry Birds gibi oyunlar yeterli diyorsanız tablet işinizi görür. Hatta bazı tabletler yer çekimi sensörü sayesinde örnek bir araba yarışında sola kaydırdığınızda araba sola doğru gitmektedir. Bu daha bir gerçeklik sağlamaktadır.

Taşınabilirlik;

Tabii ki bu konuda tabletin eline kimse su dökemez. Tableti netbook izleyebilir ancak taşınabilirlik konusuna önem veriyorsanız tablet almanızı tavsiye ederiz. Sonuca gelirse eğer sadece ödev, internette dolaşmak, basit ofis programları ile uğraşmaksa işiniz tablet işinizi görür. Tabletin en iyisini isterseniz de 10’’ ekrana sahip tabletleri öneririz. Hatta klavyesi yapamayanlar için ek klavye takılabiliyor. (bkz: Google’de kılıf klavye diye aratın)

Bu tamamen kişisel tercihinize kalıyor. Eğer sürekli çantamda taşıyayım, sürekli yanımda olsun derseniz 7’’ tabletlerde işinizi görür.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

  1. klima servisi dedi ki:

    Bu konu bence kısıye gore degısır ama yazı yazma konusunda sıkıntı yasamak ıstemıyorum dıyorsanın netbook alın derım netbook bu konuda avantajlı ama ben sadece ınternette sorf yapmak sıtyorum dıyosanız eger tablet alınması mantıklı bence

  2. GameOis dedi ki:

    Güzel tavsiyeleriniz için teşekkürler, fakat her zaman için notebook tercihim olacaktır tablet yerine benzeri donanımda bir cep telefonu bana her zaman daha yakın gelmiştir. Notebook varken tablet seçmek biraz saçma gibi.

  3. Bence tablet çünkü taşıması daha kolay ve aksesuar olmadan rahatça kullanımı kolay

  4. Nano Thermal Gel dedi ki:

    bilgisayar konsol ikilisi güzel oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir