Geleceğin Bölümü: Uolp İşletme

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu makalede yazdığım şeyler sağdan soldan toplama bilgiler değildir. Evet arkadaşlar kendim bu bölümde okuduğum için söylemiyorum gerçekten geleceği olan bir bölümdür.

Peki bu uolp işletme nedir?

Muafiyet sınavını geçemediğiniz takdirde toplamda 5 sene öğrenim görülen bir bölümdür. Hazırlık dahil 4 senesi Türkiye’deki bir üniversitede ve son senesi eğer geçerli puan alındığı takdirde İngiltere’de okunan bir bölümdür. Bundan sonrasını soru cevap şeklinde gitmek istiyorum. Yani puanı düşük İngilizce-İşletmedir.

Soru 1 : Hazırlık okumak mecburi mi?

Muafiyet sınavından 70’in üzerinde not aldığınızda bu bölümde hazırlık okumanıza gerek yoktur. Fakat şunu söyleyeyim ki 70 almak gerçekten kolay bir şey değil.

Soru 2 : Dersler İngilizce mi?

Bir çok hazırlıkta olduğu gibi bu bölümünde hazırlığında sadece İngilizceye dağir dersler olmaktadır. Hazırlık geçildiği takdirde bölüm dersleri %100 İngilizcedir.

Soru 3 : Harç paraları ne kadar?

Hazırlık harç parası yıllık 1.500 TL dir. Daha sonra okunacak 3 senede ise senelik ücret 2.000 TL dir. 4 sene bitirildiği takdirde sınavdan da geçerli not alındığında İngiltere’nin maliyeti 5.500 Euro’dur. Buna orada kalınacak yurt – yemek vs. dahil değildir. Bu 5.500 Euro direk olarak Leeds Metropolitan üniversitesine ödenecek paradır. Bu paranın içinde sigorta masrafları da dahildir.

Bu mebla Sakarya Üniversitesi içindir. Diğer üniversitelerde bu meblağ artmaktadır .

Not: Buradan oraya giden bir öğrencinin aylık 600 pound gideri olmaktadır . Buda TL olarak 1.800 TL ye gelmektedir .

Not: Yalova Üniversitesi Leeds Metropolitan bölümünde harçlar kaldırılmıştır. Fakat son sene ödenecek olan 5.500 Euro ve İngiltere’de ki masraflar kalmıştır.

Soru 4 : Bölüm bitirildiğinde kazanımlar ne olacaktır ?

İngiltere’ye gidilirken girilecek sınav tüm dünya da geçerli olan bir sınavdır. Bu sınavı geçtiğiniz takdirde bir çok uluslar arası firmada çalışma imkanınız vardır. Ayrıca Türkiye’de okuduğunuz üniversitenin İngilizce işletme diplomasının yanında İngiltere’de okuduğunuz üniversitenin de diplomasını almaktasınız ki yurt dışına çıkma imkanı ve ana dil gibi İngilizce’de bunun cabasıdır.

Soru 5 : Bazı Türk öğrenciler İngiltere’den atılmışlar?

Bu haber doğru bir haberdir . Fakat Londa Metropolitan Üniversite’sinden atılmışlardır. Ayrıca bu öğrencilerin atılma sebeplerinin yeterli İngilizceleri olmamasındandır. Sakarya Üniversite’si ile Leeds Metropolitan Üniversitesi’nin arasında gerekli protokol mevcuttur . Bu protokol YÖK tarafından da imzalanmıştır. İllegal bir faaliyete karışılmadığı takdirde İngiltere’den atılma gibi bir durum söz konusu değildir.

İngiltere’ye gidiş sınavı kazanılmadığı takdirde ne olacak?

Evet arkadaşlar son sınavı kazanamadığınız takdirde son senenizi Türkiye’de bir üniversite de geçireceksiniz. Ve normal İşletme diploması alacaksınız . Fakat 4 sene ingilizce eğitimi alacağınızdan yine ingilizceniz olacaktır .

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

13 Yanıt

 1. Benzeri Site dedi ki:

  Verdiğiniz bu bilgi için teşekkürler uzun zamandır bu bolum hakkında bilgi edinmeye calisiyordum

 2. Fatih dedi ki:

  Yurtdışı imkanı olması çok iyiymiş.

 3. incelenmesi gereken bir bölüm anlattıklarınıza göre geleceği var

 4. Radyo Dinle dedi ki:

  Güzel anlatım vede okunması gereken bilgiler. admine tşk ediyoruz güzel paylaşımalrından dolayı..

 5. Bereketli dedi ki:

  Bu bilgileri her yerde bulamayız oldukça bilgilendirici teşekkür ederim. sitenizin takipçisiyim

 6. diyabet dedi ki:

  güzel bir bilgilendirme olmuş tüm bölümler için böyle bir bilgilendirme yapılmalı bence

 7. Düz işletme mezunu olmaktansa bunu okumak baya avantajlı

 8. gokturk dedi ki:

  Bu senede aynı mi şartlar acaba okulla bir türlü iletişim saglayamadim bilgilendirirmisiniz teşekkür ederim.

 9. alkadays dedi ki:

  ilk defa duydum ama oluru var gibi bir meslek

 10. ucuz kayak turu dedi ki:

  Güzel bir mesleğe benziyor. Bir çıksın da.

 11. serkan dedi ki:

  Arkadaşlar bende bu bölümde okuyorum.Bilgilerin büyük kısmı yanlış ve doğru anlatılmamış İngiltereye gidiş sınavı diye birşey yok onun adı IELTS bir dil sınavı sadece ki buda .şartlardan biri yalnızca .bu ne kadar tutarsız bir yazıdır böyle düzelt arkadaşım bunu

 12. tufan659 dedi ki:

  Yurtdışı düşünenler için çok iyi fakat Türkiye de tutmaz gibi hayırlısı

 13. Tesisat dedi ki:

  Makine mühendisliğinde mezun birisi olarak yüksek lisansı işletme yerine Uopl işletme bölümünde yapılmasının bir faydası olur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.