Kısa Sürede B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet, motosiklet, otomobil, kamyon, tır gibi ulaşım araçlarını kullanabilmek adına gerekli olan bir sertifika olarak tanımlanmaktadır. Önce yazılı, sonra uygulamalı olmak üzere 2 adımda temin edilebilmektedir.

Ehliyet almış bireylerin motosiklet için 18 yaşından gün almış, otomobil için 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Gerekli yaş kriterlerini sağlayan adaylar, bir sürücü kursuna kayıt olarak önce yazılı eğitim alıp yazılı sınava, sonra uygulamalı eğitim alıp uygulamalı sınava girmektedirler.

Ehliyet sınavlarında başarılı olabilmek için en önemli etken, bol pratik yapabilmektedir. Bir çok sürücü kursu özel dersten de para kazanabilmek için pratik sayısını az tutmaktadır. Bu gibi bir durum ile karşılaştığınızda tüketici hakları mahkemesine başvurmak, sizin en doğal hakkınız olacaktır. Çünkü kursa ödediğiniz ücret size verilecek ders sayısı gibi tüm bilgiler, tüketici hakları mahkemesi tarafından koruma altındadır.

Ülkemizde araç tiplerine göre ehliyet belgesi uygulanmaktadır. Otomobil sürücü belgesi, motosiklet sürücü belgesi, otobüs sürücü belgesi, kamyon sürücü belgesi, iş makinesi sürücü belgesi gibi bir çok ek sürücü belgesi seçeneği mevcuttur. Motosiklet sürücü belgesi alan bir birey, otomobil sürücü belgesi almak için yazılı sınav yerine sadece uygulamalı sınava girmektedir. Kısacası tüm ehliyet türleri için 1 yazılı sınavdan başarılı olmak fazlasıyla yetecektir.

A1 sınıfı sürücü belgesi, 125cc altı motosikletler için gereklidir, yaş sınırı ise 16 olarak bilinmektedir. A2 sınıfı sürücü belgesi, tüm motosiklet türleri için gerekli olan ehliyet cinsidir. 18 yaşını doldurmuş tüm bireyler edinebilmektedirler. En az 2 yıl A2 ehliyeti bulunan bireyler, başvurularını yenileyip, A sınıfı ehliyet talep edebilirler. Bu ehliyet türü de 2 ve 3 tekerli motosikletler için gereklidir.

B sınıfı sürücü belgeleri, otomobil ve kamyonet kullanıcıları için gereklidir. 18 yaşını doldurmuş her birey, bu ehliyeti temin edebilmektedirler. Yeni gelen yönetmelik ile B sınıf ehliyet sınavlarına manuel otomobiller ile de katılım mümkündür.

Römorklu yük taşımacılığı yapacak bireyler, BE sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. Bu ehliyetler için de yaş sınırı 18 olarak bilinmektedir. Aynı şekilde 21 yaş sınırını dolduran bireyler, kamyon ve çekici gibi yük taşımacılığında kullanılabilecek araçlar için de C sınıfı sürücü belgeleri almaları gerekmektedir.

Kaynak: 2018 ehliyet nasıl alınır?

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.