Android Sürümü Nasıl Öğrenilir?

Öncelikle Android ile yeni tanışanları bilmesi gereken Android cihaz kullanırken sıkça karşılarına çıkan işletim sistemlerinin sürüm kodlarıdır. İşletim sistemleri çıktıkları ilk günden itibaren aynı şekilde kullanılıyormuş gibi görünse de aslında güncellemelerle birlikte sürüm kodları ortaya çıkar.

Peki kullandığımız işletim sisteminin eski mi yeni mi hangi sürüm olduğunu ve hangi versiyonu olduğunu nasıl öğrenebiliriz? Şimdi tüm bunları detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Bildiğiniz üzere Android işletim sistemi çoğu markada kullanılıyor ve güncellemesi gerektiğinde güncellenerek sürüm yükseltiliyor. Örnek olarak; Android 2.1 şeklinde bir sürümle piyasaya sürülen bir cihaz bir süre sonra üretici firma tarafından 2.2 ve 2.3 güncellemelerini alabiliyor. Peki “Ben Android cihaz kullanıyorum ve sürümü nasıl öğreneceğim?” diyorsanız şimdi de o konuya açıklık getirelim. Cihazınızın “ürün bilgisi” bölümünde “2.2.1” yazısını görürseniz bu demektir ki cihazınız ilk olarak “2.1” den “2.2”ye ve ardından da güncelleme yapılarak ve performans düzenlemesi sağlayan ” 2.2.1”e geçmiş demektir. Kullanılan işletim sisteminin model kodunu da aynı alanın “yapım numarası” bölümünden bulabilirsiniz. Model kodları üretici firma doğrultusunda değişmektedir. Her markanın kendine özgü model kodu şekli vardır.

“Cihazımın hangi Android sürümüne sahip olduğunu nasıl öğrenebilirim?”

Telefonunuzu alın ve aşağıdaki kısa adımları uygulayarak hangi Android sürümünü kullandığınız öğrenin.

Menü-> Ayarlar-> Telefon hakkında (ya da hakkında)

Adımlarını uyguladığınızda mevcut versiyonunuzu ve yapım numaranızı öğrenebilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

6 Yanıt

 1. Forumlar dedi ki:

  Android öğrenildiği zaman kişiye oldukça güzel kazançlar sağlatıyor.

 2. Wordpress dedi ki:

  Android son zamanlarda oldukça gelişti çeşitli platformlarda boy gösteriyor ayrıca yazınız için teşekkür ederim.

 3. Oyun makinaları dedi ki:

  Şu an en güncel Android sürümü kaç?

 4. Royal Drops dedi ki:

  Teşekkürler abi faydalı oldu bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan ve yeni akıllı cihaz edinmiş arkadaşlar için iş görür nitelikte.

 5. red honey dedi ki:

  paylaşımınız çok güzel ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir