Yurt Dışından Telefon Siparişi Vermek Mantıklı mı ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Online Alışveriş siteleri vasıtasıyla Yurt Dışından Telefon Siparişi Vermek Mantıklı mı ? Yurtdışından Telefon Alınır mı? Yurt dışından kargo yolu ile akıllı telefon alınabilir mi?  Herkesin merak ettiği sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Ülkemizde artan döviz kurları, vergiler ve yine ek vergilerden sonra üreticilerin eklediği kar marjları ile akıllı telefonların fiyatları epey yüksek.

Tabi ülkemize kıyasla yurt dışında cihaz fiyatlarına baktığımızda oradan telefon almak çok daha hesaplı ve mantıklı gelecektir. Bu konuda En Ucuz iPhone 7 Hangi Ülkede Satılıyor?  ve   En Ucuz iPhone 7 Plus Hangi Ülkede Satılıyor ?  konularımıza bakabilirsiniz.

Fakat bir sorun var; gümrük.

Yurt Dışından Telefon Siparişi Vermek Mantıklı mı ?

Bugün pek çok yabancı siteden ürün alışverişi yapabiliyoruz ve ürünler -zaman zaman bazı sıkıntılar olsa da- bir şekilde elimize ulaşmayı başarıyor. Ancak bu konuda devletin getirdiği bazır kısıtlamalar mevcut. Yani her istediğiniz ürünü almanız söz konusu değil. Özellikle bu ürün bir akıllı telefon ise (ya da herhangi bir elektronik cihaz).

Şimdi bu konuda kafanızdaki bazı soru işaretlerini ortadan kaldıralım. Yurt dışından kargo yolu ile akıllı telefon alınabilir mi? Evet alınır. Ancak bu satın alma işleminin size maddi bir faydası olmayacaktır. Aynı şey pek çok elektronik cihaz için de geçerli. Bunun sebebi ise yurt dışından alınan şeylerin gönderi başına bir fiyat sınırının bulunması. Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri  rehberimizde yurtdışı alışverişleriniz için kullanabileceğiniz siteleri anlatmıştık.

Türkiye Gümrük Bölgesi‘nin belirlediği kurallara göre yurt dışından gelen bir eşyanın değeri, gönderi başına en fazla 75 euro olmalıdır. 75 euro’ya kadar alacağınız şeyler, gümrükten bir sıkıntı olmadan geçerek size ulaşırve vergi talep edilmez. Ancak 75 euro‘yu geçen eşyalarda işin içine vergi de dahil olacaktır.

Yani siz yurt dışından bir iPhone 7 satın alıp getirmek isterseniz gümrükte o vergi yine uygulanacağından telefona ödeyeceğiniz para ülkemizde satılan iPhone 7 fiyatıyla zaten aynı seviyede olacaktır.

Hatta bazı online satış siteleri direkt olarak gümrük limitini geçtiğinizde sizden gerekli vergi miktarını da talep eder. Böylelikle gümrükte sizin adınıza vergi miktarı ne ise o para ödenir. Tabi bu durumda o cihazı yurt dışından almış olmanızın da bir anlamı kalmaz.

Bir diğer konu ise yurt dışından gelmekte olan bir tanıdığınızın size hediye olarak elektronik cihaz getirmesi. Yurt dışından gelen yolculara uygulanan bir hediyelik eşya limiti mevcut. Bu limit belki bir akıllı telefon ya da elektronik cihaz almaya yetebilir. Fakat yine gümrük kanunları gereği yolcu, sadece kişisel eşya olarak elektronik cihaz getirebilmekte. Hediyelik eşya statüsünde muafen veya vergileri ödenerek veya posta yoluyla cep telefonu getirilmesi ise mümkün değil.

Sonuç olarak; yurt dışı merkezli online alışveriş sitelerine bakıp fiyatları gördükçe iç geçirmeniz normal. Ancak o ürünleri alsanız bile ödeyeceğiniz fiyat, o sitede gördüğünüz fiyat olmayacak.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.