iCloud Hesabımı Nasıl Korurum?

iPhone ve iPad kullanıcılarının iCloud hesaplarını güvende tutmaları için başvurabilecekleri bir takım önlemler mevcut. Bu yazımızda iCloud Hesabımı Nasıl Korurum? sorusuna cevap verecek ve yazımızda bulunan önerileri uygulayarak muhtemel bir saldırı durumunda iCloud hesabınızın güvende kalmasını nasıl sağlayabileceğinizi anlatacağız.

iCloud Hesabımı Nasıl Korurum?

İşte iCloud hesabınızı güvende tutmak için alabileceğiniz önlemler;

1- Başkasının görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı „Fotoğraf Yayınım“ kısmından silin

Bir insan neden çıplak fotoğraflarını internet ortamında saklar ki? Neyse bu konu bizi çok ilgilendirmiyor zaten. Size verebileceğimiz öneriler arasında şahsınızı tehlikeye sokabilecek herhangi bir fotoğrafı, fotoğraf yayınım albümü üzerinde tutmamanız yer alıyor.

iCloud Hesabımı Nasıl Korurum?

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; iCloud servisi sebebiyle çektiğiniz herhangi bir fotoğraf hem fotoğraf albümünüze hem de fotoğraf yayınım albümünüze kaydediliyor. Bu da, silmek istediğiniz bir fotoğrafı bu iki bölümden de silmeniz gerektiği anlamına geliyor. Fotoğraf albümünüzden sildiğiniz bir fotoğraf, yayın kısmında yer almaya devam ediyor ve bu da güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Bu güvenlik açığını kapatmak için;

Ayarlar > Fotoğraf /Kamera > Fotoğraf Yayınım (aktifse kapatın)

Bunların dışında göz ardı etmemeniz gereken bir nokta daha mevcut. Çoğu bulut depolama servisi silinen fotoğrafları sadece göz önünden kaldırıyor, yani aslında tamamen silmiyor. Bu yüzden başkasının görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı asla ama asla bulut üzerinde saklamayın.

2- Başkasının görmesini istemediğiniz fotoğraflarınızı iPhoto’dan silin

iCloud birçok cihazdan kullanılabilen bir servis olduğu için sadece iPhone veya iPad cihazlar üzerinden önlem almak yetmiyor. Apple’ın ürettiği mobil cihazlara ek olarak bir de Mac kullanıyorsanız ve fotoğraflarınızı iPhoto’da saklıyorsanız, sizin için risk teşkil edebilecek içerikleri derhal silmelisiniz.

iPhoto ve Aperture gibi servisler fotoğrafların kopyalarını otomatik olarak saklıyor olabilir. Bu programlar üzerinde sakladığınız fotoğrafları silmek için ilgili programı açın ve silmek istediğiniz içerikleri seçtikten sonra delete duşuna basın.

iCloud Hesabımı Nasıl Korurum yazımıza devam edeiyoruz.

3- iCloud servisini hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinde kapalı tutun

Bildiğiniz gibi iCloud senkronizasyonu açıkken çekilen fotoğraflar otomatik olarak hesaba aktarılıyor. Bu durumun yaratabileceği potansiyel tehditleri ortadan kaldırmak için iPhone, iPad, Mac ve Windows sistemleri üzerinde iCloud senkronizasyonunu kapalı tutmanız gerekmekte.

iCloud Hesabımı Nasıl Korurum?

Windows kullanıcıları iCloud senkronizasyonunu Kontrol Paneli’nden kapatabilir. Mac üzerinde bu özelliği kapatmak neredeyse mobil cihazlardakiyle aynı. iPhone ve iPad kullanıcılarının nasıl kapatacağını ise ilk maddede zaten belirtmiştik.

4- iCloud şifrenizi daha güvenli hale getirin

Sadece iCloud için değil, diğer tüm servisler için de geçerli olan bu kurala fazladan özen göstermeniz gerekiyor. İyi bir şifre kullanmak üçüncü partilerin kişisel hesaplarınıza erişmesini engelleyecek veya büyük ölçüde geciktirecektir.

İyi bir şifre seçmek için yardıma ihtiyacınız varsa, Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?   yazımız size yardımcı olacaktır.

5- İki adımlı doğrulama kullanın

Kullanıcılar arasında genelde vakit kaybı gibi görülse de iki adımlı doğrulama herhangi bir hesabın güvenliğini adeta ikiye katlıyor.

İki adımlı doğrulamayı aktif ettikten sonra hesabınıza erişmek istediğiniz zaman telefonunuza bir kod gönderilecek. Kullanıcı şifrenizi girdikten sonra gelen ekrana söz konusu bu kodu girdikten sonra hesabınıza erişebilirsiniz. Bu kodların tek kullanımlık olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

6- Find My iPhone özelliğini kapatın

iCloud hesaplarının çalınmasına Find My iPhone’da bulunan bir güvenlik açığının sebep olduğu belirtiliyor. Mobil cihazların kaybolması veya çalınması durumuna karşı kullanılmak üzere geliştirilen bu uygulamanın böylesine bir soruna yol açmış olması ise gerçekten trajikomik.

iCloud Hesabımı Nasıl Korurum?

Mevcut durumu göz önüne aldığımızda yapılabilecek en mantıklı hareket Find My iPhone özelliğini kapatmak olacaktır. Bu özellik kapalıyken cihazınız çalınırsa veya kaybolursa, başka bir Apple cihaza kendi kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak tekrar aktif edebilirsiniz.

Bu özelliği kapatmak için;

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > iPhone’umu Bul (aktifse kapatın).

iCloud Hesabımı Nasıl Korurum yazımızı burada bitti. Dilerseniz aşağıdaki bağlantıdan iCloud Fotoğraf Arşivinin nasıl kullanılacağında dair rehberimize bakabilirsiniz.

iCloud Fotoğraf Arşivi Kullanım Rehberi

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir