Windows 10 Görev Çubuğunu Kişiselleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Görev Çubuğunu Nasıl Kişiselleştirirsiniz

Windows 10 ile beraber daha yakışıklı bir şekilde geri dönen Başlat Menüsü, kullanıcıların en çok beğenisini toplayan özelliklerinden biri oldu. Ancak bütün yıldızları Başlat Menüsüne vermeden önce Windows’un Görev Çubuğu özelliğinin de son derece gelişmiş ayarları olduğunu hatırlatmakta fayda var. Windows 10 Görev Çubuğu daha önce yapamadığı pek çok yeni özelliğe sahip ve kullanıcıların bu özellikleri kişiselleştirmesine izin verebiliyor.

Şu sıralarda Windows 10 kullanmaya yeni başladıysanız aşağıda Görev Çubuğu nasıl kişiselleştirilir rehberimiz oldukça hoşunuza gidecek.  Windows 10 kullanmayı uzun süredir deneyimler için de faydalı olabileceğini düşündüğüm “Görev Çubuğu Nasıl Kişiselleştirilir” rehberimize hemen başlayalım.

Görev Çubuğunda aramayı kişiselleştirin

Görev çubuğuna sağ tıkladığınız zaman açılan menüde “Ara” sekmesi bize seçenekler sunuyor. Bu seçenekleri kullanarak Arama alanını gizleyebilir, gösterebilir ya da simge veya kutu şeklinde kullanabilirsiniz. Tamamen keyfinize kalmış.

arama-kutusu-ozellestir

Görev Çubuğunun rengini değiştirin

Görev Çubuğu siyah olarak görünüyorsa bunu kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. İşlem Merkezi > Tüm Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler sekmelerini takip ederek karşınıza çıkacak olan renk paletini kullanabilirsiniz. Burada küçük bir detay daha var. Masa üzerinizden de renk seçebiliyorsunuz. Bunun için “Arka planımdan otomatik bir renk seç” düğmesini açmanız yeterli oluyor.

baslat-menusu-renk-degistir-1

Görev Çubuğuna sık kullanılan uygulamalar atayın

Mutlaka sürekli elinizin altında olmasını istediğiniz programlarınız vardır. Daha önceki Windows sürümlerinde de bulunan bu özellik Windows 10’da daha kolaylaştırılmış. Doğrudan arama yaparak ya da programlar menüsünden istediğiniz popüler programınızı Görev Çubuğuna taşıyabiliyorsunuz. Bir kısa yolu da sürükle bırak yöntemiyle bu çubuğa taşımak mümkün. Görev çubuğundan programları kaldırmak için çubuğa yerleşen ikonun üzerine sağ tıklamak yeterli oluyor.

baslat-menusu-program-sabitle-2

baslat-menusu-program-sabitle-1

Görev Çubuğunu istediğiniz yere yerleştirin

Görev Çubuklarının monitörün alt kenarında olmasına alışkınız. Ancak ben bu çubuğu monitörün üst kenarında daha kullanışlı buluyorum. Bunun için Görev Çubuğunun üzerine sağ tıklayarak özellikleri seçebilir ve karşınıza gelen ilk sekmede göreceğiniz Görev Çubuğunu kilitle seçeneğindeki işareti kaldırabilirsiniz. Uygula tuşuna bastıktan sonra farenizle görev çubuğunu tutarak ekranın istediğiniz kenarına sürüklemeniz mümkün. Sürüklemem ben çubuğunu diyorsanız aynı menü de “Görev Çubuğunun ekrandaki konumu” seçeneğini kullanabilirsiniz.

baslat-menusu-yer-degistir-1

Görev çubuğundaki düğmeleri kontrol edin

Görev Çubuğuna yerleştirdiğiniz programların açtığı pencerelerin (Chrome gibi) yan yana çubuk üzerinde yer işgal etmesini istemiyorsanız bunu da kontrol etmeniz mümkün. Seçiminize göre 3 farklı şekilde düğmeleri kontrol edebilirsiniz.

gorev-cubugu-dugmeleri-1

Bunun yanı sıra Görev Çubuğunun en sağında bulunan uygulama bildirimlerini de sırasıyla İşlem Merkezi > Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve Eylemler sekmesini takip ederek aşağıdaki şemadaki gibi kişiselleştirmeniz mümkün.

gorev-cubugu-dugmeleri-2

Görev Çubuğunda görev takibi

Eğer pek çok pencereyi aynı anda açıyor ve bu işlemler arasında gezerken zorluk çekiyorsanız Görev Çubuğuna sağ tıklayarak gelen menüden Görev Görünümü düğmesin gösteri seçebilirsiniz. Hemen “Başlat” düğmesinin yanına yerleşen yeni ikon, tıkladığınızda tüm açık pencerelerinizin ekrana gelmesini sağlıyor ve böylece hemen işlem değiştiriyorsunuz.

gorev-kontrol

Görev çubuğundan kurtulun

Herkes görev çubuğu ile çalışmayı sevmeyebilir. Bunun için bu özelliği gizleyebilmeniz de mümkün. Aslında Görev Çubuğu bu seçeneklerle tamamen yok olmuyor. Farenizi çubuğun bulunduğu bölgeye getirdiğinizde tekrar beliriyor, çektiğinizde ise kayboluyor. Tamamen yok etmek istemiyorsanız düğmelerini de küçültebilirsiniz.

gorev-ubugu-sakla

Kaynak: Tamindir Blog (Kaan Ezgimen)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Burak Odabaş dedi ki:

    Windows 10 kullananlar için çok açık ve temiz bir anlatım olmuş, emeğiniz için teşekkürler.

  2. megamax dedi ki:

    Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.