Pil Hücre Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Dizüstü , laptop , ultrabook kısaca mobil olarak kullandığımız bilgisayarlar batarya ve elektrik adaptörü ile güçlerini almaktadır. PC de kullandığımız bataryayı sağlıklı kullanmak bir o kadar ömürlüdür. Fakat kullandığımız bataryalar hakkında ne kadar bilgimiz var? Pil Hücre Sayısı Nedir?Pil Hücre Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Batarya hücre sayısı nedir?

pil hücre sayısı , pilin güç kapasitesi ile ilgili doğru orantılı diyebiliriz. Batarya kapasitesi miliwaat saat ( mWh ) olarak kapasitesi belirlenir. Batarya hücre sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi diyebiliriz fakat her batarya’da bu kapasite değişebilir 4 cell hücreli bir batarya belki hücre kapasitesine göre 6 hücreli pilden büyük olma durumu olabilir o yüzden mWh ne kadar fazla ise bataryayı kullanım oranı artacaktır.

Pil Hücre Sayısı Nasıl Öğrenilir?

piyasada hücre sayısı olarak 4-6-8 ve 9 olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. peki bilgisayarda kullandığımız hücre sayısını nasıl öğreniriz? Lityum İyon ( Li-ion ) ayrıca Nikel piller olarak kullanılmaktadır.

programsız öğrenme şansı var mıdır? kaç hücreli olduğunu batarya üzerinde bulunan model ve marka bulunan etiket üzerinden modeline göre web den bakarak öğrenme şansınız var. Fakat herhangi bir program ile bataryanın hücre sayısını bilmek için herhangi bir program bulunması zordur.

Fakat genel olarak değerler aşağı yukarı oynamak sureti ile 35 w = 4 hücreli pil , 50 ile 55 W arası piller 6 hücreli bir yapıya sahiptir. 70 W civarında bir bir batarya 8 hücreli pil için ve 9 hücreli batarya için ise değer 80 watt civarında sağlanmaktadır.

İlgili Konu :Laptop Batarya Süresi ve Ömrü Nasıl Uzatılır?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir