Android Telefonları Yedekleme ve Senkronizasyon Nasıl Yapılır?

Android Telefonları Yedekleme ve Senkronizasyon Nasıl Yapılır

Günlük hayatımızın her alanında bizlerin en önemli yardımcıları haline gelen akıllı telefonlar ve diğer tüm akıllı cihazlar, kullanım alanları genişledikçe oldukça önemli haline gelen bilgi güvenliği sorununu beraberinde getirmekte ve bu da verileri güvenle yedekleme konusunda bazı adımlar atılmasını mecbur kılmaktadır.

Özellikle Android telefonları yedekleme konusunda bir çok kişinin bilmediği, ancak yapılınca hayat kurtaran, bir diğer değişle sonradan pişman olunmaması için bilgileri yedekleme yöntemlerinin kullanılması bir gereklilik halini alıyor.

Google, Android telefonları yedekleme için sunduğu kendi dahili senkronizasyon sistemi sayesinde, rehber, resimler, takvim, indirdiğiniz uygulamalar ve daha bir çok bilgiyi Google hesabınızla senkronize ederek korumanıza olanak sağlıyor. Bilmeyenler için bu önemli işlevin nasıl yapıldığını aşağıda anlatıyoruz.

Android Telefonları Yedekleme

Adım 1: Öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsüne girin ve oradan Hesaplar bölümünü açın.

Adım 2: Hesaplar bölümünde, en altta yer alan Hesap Ekle butonuna tıklayarak bir gmail hesabı ekleyin. Unutmayın bu hesap, tüm verilerinizin saklanacağı hesap olacağından, bunun şifresini kesinlikle unutmayın.

android-telefonlari-yedekleme-goruntu1

Adım 3: Hesabınızı yönergeleri takip ederek ekledikten sonra, telefonun hangi verileri düzenli olarak senkronize edeceğini, yani yedeğini alacağı belirleyin.

android-telefonlari-yedekleme-goruntu2

Adım 4: Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi, Hesaplar bölümünde eklediğiniz, veya daha önce ekli olan hesaba tıklayarak, içerisinde hangi servislerin yedeğinin alınacağına dair sağ taraftaki butonları açıp kapatabilirsiniz.

Adım 5: Son olarak, cihazın genel yedeği için Ayarlar bölümünden Yedekle ve Sıfırla menüsüne tıklayın ve burada Yedek hesabınızı ekleyin. Üstteki verilerimi yedekle ve otomatik geri yükle bölümünü de aktif etmeyi unutmayın.

android-telefonlari-yedekleme-goruntu3-e1452694151813

Bu kadar. Android telefonları yedekleme işlemini tamamladınız. Artık verilerinizi kaybetmeyecek, ve ileride olabilecek problemlere karşı güvende olacaksınız.

Kaynak: Andronova

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir