YouTube Popüler Olmak için Videolarınızı Nasıl Düzenlemelisiniz?

Abonesi milyonları bulan YouTube videolarını görüp star olmaya karar verdiniz ancak şimdiye kadar hep platformun tüketen tarafında yer aldığınızdan videolarınızı nasıl düzenleyeceğinizi youtube’da popüler olmak nasıl olur tam olarak bilmiyorsanız önerilerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Google’ın video barındırma ve izleme servisi YouTube’da içerik üreten taraftaysanız ve bu işe (yurt dışındaki kadar olmasa da video izlenimlerinden ciddi paralar kazanmak mümkün olduğundan bazı kullanıcılar platformla ciddi düşünüyor) yeni başladıysanız kanalınıza daha fazla kullanıcı (abone) çekmek  ve youtube popüler olma adına dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

İşe iyi bir kamera seçimiyle başlayın:

Onlarca video arasından sıyrılmak için konumu seçimi kadar sunduğunuz videonun kalitesi de önemli. Videonun kalitesini ortaya koyan cihazı iyi seçmeniz gerekiyor. Günümüzde orta – üst segment akıllı telefon ve tabletler (tabletle video çekimi olur mu demeyin, yapanlar var) tek kelimeyle etkileyici kameralara sahipler ancak çoğu gece çekiminde gündüzki kadar iyi performans sergilemiyorlar ve her ne kadar dijital kameralarla kapışacak düzeyde gözükseler de dijital video kameraların yerini asla tutmuyorlar. Bu noktada video kamera seçimi de önemli. Video kameranızın görüntü kalitesinin üst düzey olması tek başına yeterli değil. Sesi de iyi kaydetmesi, ayrı bir mikrofon kullanması da en iyi görüntü kalitesini sunması kadar önemli.

Video düzenleme kısmı önemli, ciddi zaman ayırın:

Videonuzu çektikten sonra düzenlemek için kullanabileceğiniz onlarca profesyonel yazılım var. Bunlar arasında hem etkili araçları bünyesinde barındırması, hem kolay kullanımlı olması, hem de tamamen ücretsiz indirilebilir olmasıyla Windows Movie Maker en iyi seçenek gibi görünüyor. Windows 10 ile de tam uyumlu olan video düzenleme programında düzenleme aşamasına geçmeden dikkat edeceğiniz iki nokta var: Birincisi bit hızını 700 – 1000 kbps (1200 veya daha yüksek değer gereksiz) olarak seçin ve dosya çıkış formatını da mov veya mp4 olarak seçin. Çalışmanızı kaydettikten sonra geriye tek ve en önemli şey kalıyor: Videonuzu YouTube’a yüklemek.

Videonuzu yükleme adımında çıkan soruları hızlıca geçmeyin:

Videonuz tam istediğiniz gibi oldu ve YouTube’a koyma vakit geldi. Video yükleme adımında platform size birçok soru yöneltecek. Bu noktada birçok YouTube kullanıcının yaptığı gibi soruları hızlıca yanıtlamak diğer deyişle bu işlemi hızlıca atlamak adına sorulara bakmadan yanıt vermek onca emeğinizi çöpe atacaktır. Bu adımda üşenmeyip videonuz için etkili bir başlık atmanız, benzersiz bir açıklama yazmanız, kullanıcıların arayacağı terimleri göz önüne alarak etiketleri dikkatlice eklemeniz en doğru hareket. Yükleme hızınıza, YouTube’a bağlı olarak videonuzun yer alması biraz zaman alacaktır notunu da unutmadan düşelim.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.