Xperia Z5 Problemleri ve Çözümleri

Sony‘nin IFA 2015 kapsamında tanıttığı yeni üst seviye telefonları Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium ile rakipleriyle çekişen firma’nın gözbebeği Xperia Z5’te birkaç problem kendini göstermekte.

Açılmama, donma, bataryanın hızlı bitmesi ve ekranın dokunmayı algılamaması gibi ufak birkaç hata ile karşılaşırsanız sakın canınızı sıkmayın, kolay çözümleri var. (Sonuçta elektronik alet, kusursuz olamıyorlar) şimdi ise bu sorunlarınızın çözümlerine bakalım.

 Telefon Açılmıyor!

Telefonunuzda bir açılmama sorunu baş gösterdiyse pek sıkıntı yapmanıza gerek yok. (Kardeş. Sıkıntı Yapma. Çözeriz) %100 olmasa da genel olarak bu sorunun çözümü için ilk yapmanız gereken telefonu normal yoldan açtığınız sırada gelen beyaz ekranda simkart ve sd kart girişi bulunan yerin kapağını açmanız ve kalem vb ucu biraz ince olan alet ile dikkatlice off yazan düğmeye basmanız gerekli. Birkaç saniye uzunca basmanızın ardından telefonunuz 3 kere titreyecek, bu titreme oldu mu basmayı bırakabilirsiniz.

Şimdi tekrar açtığınızda ise telefonunuz sorunsuzca açılacaktır. Eğer sorununuz hala devam ediyorsa yine aynı yolla 2dk boyunca titremeleri aldırmadan off butonuna basmaya devam edin. 120sn dolduktan sonra elinizi o butondan çekin. Ardından telefonunuzu şarja takın ve şarj ikonunu gördükten sonra açın. Büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olacak.

 Dokunmatik Ekran Çalışmıyor!

Bu da bir diğer Xperia Z5’te görünen sorunlardan biri. Hemen aklınıza daha yeni aldığınız ve gül gibi baktığınız telefonunuzun ekranının bozulduğunu düşünebilirsiniz. Ama bir ihtimal daha var. İlk olarak bir ekran koruyucusu kullanıyorsanız onu çıkartıp bir deneyin. Düşük ihtimal olsa da pek iyi olmayan ve bilinmeyen markalara ait ekran koruyucu jelatini ya da camlardan kaynaklı olabilir. Eğer değilse telefonunuzun ısınması da bu soruna yol açabiliyormuş. Yani telefonuzun biraz soğumasını beklemek de işe yarayabilir.

Bu iki yöntem de olmadıysa hafıza kartı slotunun üstündeki restart butonu da işinize yarayabilir. Bir veri kaybetmeyeceğiniz bu yöntem ile telefonunuzu resetlemek de işinize yarayacaktır. (“Bi kapat, aç düzelir” mantığı)

Bunların yanı sıra cihazınızda dokunma problemi bazı bölgelerde ya da arada dokunmama gibi bir sıkıntı ise Ayarlar > Hakkında > Diagnostics (Teşhis) > Test yönergelerini uygulayarak sonucun gelmesini bekleyin. Bu da kısmi çalışmama sorununuzu çözebilir. Yine işe yaramadıyla Xperia için resmi PC uygulaması üzerinden Repair yani tamir seçeneği ile telefonunuzu düzeltebilirsiniz. Yalnız verileriniz bu yolla kaybolacaktır. Sadece SD karttaki verilerinize birşey olmayacağını belirtelim.

 Telefonun Ses Kalitesi Kötü Sanki

Koskoca Sony markalı ve son çıkan telefonunu alıyorsunuz, adamlar Walkman vs ile sağlam ses kalitesi sunabiliyor, ama sizi telefonun konuşma kalitesi tatmin etmediyle birkaç yöntem ile eğer bir sorun varsa çözebilirsiniz.

İlk çözüm tabiki restart, yani kapatıp açma. Yine klasik elektronik alet çözümü olan bu yol ses sorununuzu da çözebilir. Eğer olmadıysa arama ekolayzır ayarları ile de bunu çözebiliriz. Ayarlar > Arama > Ekolayzır kısmına gelerek Normal ayarda olup olmadığını kontrol edin. Değilse bunu seçerek kalitede önemli bir düzelme görebilirsiniz. Ayrıca yine Ayarlar > Arama kısmına geri dönerek karşınıza çıkan şeriti sola çekerek yavaş konuşma muhabbetini kapatmak da bir sorun çözümü olabilir.

 Telefon Donuyor, Kasıyor!

Yahu daha alalı ne kadar oldu bu telefon donmaya ve kasmaya başladı” diye dert yanıyorsanız yine içiniz rahat olsun, bu sorunun da basit bir çözümü bulunuyor. Bunun için ilk yöntem klasiktir. Kasmaya başladığı sırada indirip çalıştırdığınız son uygulamarı kaldırmak ve Clean Master tarzı bir uygulama ile artık verileri silmek. Genellikle bu sorunun çözümü için yeterli oluyor. (CM uygulamasını buradan indirebilirsiniz)

Bunu yapmadan önce ise telefonunuzu güvenli modda açarak farkı anlayabilirsiniz. Güvenli mod telefonunuzu sadece varsayılan uygulamalar ile açacağı için sizin sonradan yüklediğiniz uygulamalar olmadan çalışması demek. Eğer ciddi oranda bir performans artışı varsa bilin ki sorun sizin indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor.

Bunu test etmek için ise telefonunuzu kapatın ve tekrar uzun bir şekilde titreşimi duyana kadar güç tuşuna basın. Ardından Sony logosunu gördüğünüzde ise “Safe Mode” yazısını görene kadar ses kısma tuşuna uzun basmaya devam edin. Ardından güvenli mod açılacacak. Burada belirttiğim gibi ciddi oranda bir performans artışı varsa sıkıntı uygulamalarınızdan birinde. Bu da genellikle sorunun baş gösterdiği zamanlarda indirdiğiniz ya da kullanmaya başladığınız bir uygulama oluyor.

 Bilgisayarım Telefonumu Görmüyor!

Aldığınız güzelim telefonunuza birkaç veri ya da dosya atmak için bilgisayarınıza bağladınız, ama tık yok. Ne bilgisayardan bağlantı sesi geliyor ne de Bilgisayarım’da cihazınız görünüyor. Çözümü kolay, dert etmeyin.

İlk olarak Sony’nin bilgisayarınızda telefonunuzun tanınması için ürettiği driver, yani sürücüleri yüklemiş olmanız gerekli. Bu sebeple sadece bunu indirmeniz de yeterli olabilir. Ayrıca telefonunuzdan Ayarlar > Xperia Bağlantı > USB Bağlantı > USB Aygıtı Algıla seçeneklerini deneyerek PC-Xperia Z5 bağlantınızı sağlayabilirsiinz.

 Telefonda Hattım Çekmiyor!

Yine gıcır gıcır telefonunuzda hat çekmeme sorunu varsa yine bir klasik yöntem ile işe başlamanız gerekli. Bu da tabiki hattınızı başka telefonda denemek. Eğer diğer telefonda da çalışmıyorsa hattınızı değiştirmeniz gerekecek. Çalışıyorsa anlatacağım yöntem sorununuzu çözebilir.

Ayarlar > Daha Fazla Mobil Bağlantı kısmından “Tercih Edilen Bağlantı Türü‘nü 3G olarak seçmeniz sorununuzu çözebilir. Eğer genellikle E/2G çeken bir bölgede iseniz 2G seçmeniz de o bölgede daha iyi bir bağlantı sağlayacağını da belirtelim. Bu işlemin ardından bi telefonunuzu kapatıp açın, düzelmiş olma ihtimali yüksek. Bir de dalgınlıkla stamina modunda olup olmadığınızı kontrol edin. Çünkü Stamina Modu mobil verilerinizi otomatik olarak kapatıyor.

 Araştırıp Anlatmışsın, Eyvallah da Bunlar İşe Yaramadı?

İşte bu noktada servisin yolları taştan konumuna gelmiş bulunuyoruz. Eğer bu tavsiyelerimiz ve çözümlerimiz işe yaramadıysa siz yine Google’dan ingilizce olarak birkaç arama yapıp makul çözümlere bakabilirsiniz. Ama benim şahsi tavsiyem Sony sitesinden canlı destek alarak bir görüşmeniz, o da olmazsa teknik servise garanti kapsamında yollamanız olacak. Bilinmeyen yöntemleri uygulayıp başınızı derde sokmaya hiç gerek yok çünkü. Gönderin, telefonda kronik bir sıkıntı varsa sıfır yollayacaklardır zaten.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.