WordPress Sitelerinizi Hızlandıracak 12 Eklenti

WordPress Sitelerinizi Hızlandıracak 12 Eklenti

WordPress tabanlı web sitelerinizin yavaş açılmasından şikayetçiyseniz, sizler için hazırladığımız listede WordPress sitelerinizi hızlandıracak 12 eklentiyi bulabilirsiniz.

Autoptimize

autoptimize

Autoptimize eklentisini kullanarak web sitenizin yüklenme hızını artırabilir ve çeşitli performans arttırıcı hilelerini öğrenebilirsiniz. Stil dosyaları ve javascript dosyalarını sıkıştırarak, veri transferini azaltan eklenti sayesinde daha hafif ve hızlı bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Compress JPEG & PNG Images

compress---images-2

JPEG ve PNG uzantılı görsellerinizi sıkıştırarak daha az yer kaplamasını sağlayan bu eklenti sayesinde resimlerinizi otomatik olarak optimize edebilirsiniz. Eklenti ile JPEG formatında %40-60 ve PNG formatında %50-80 oranında daha küçük ve iyi görüntüler elde edebiliyorsunuz.

Kraken Image Optimizer

kraken-image-optimizer

JPEG, PNG ve GIF formatlarını destekleyen Kraken Image Optimizer eklentisi ile görsellerinizi optimize ederek dosya boyutlarını küçültebilirsiniz. Dosyalarınızı küçülterek maliyetlerinizi ve depolama alanı ve bant genişliği konularında tasarruf sağlayabilirsiniz.

BJ Lazy Load

bj-lazy-load

BJ Lazy Load eklentisi, içeriklerinizdeki görseller, önizleme resimleri ve gravatar görüntüleri, siz sayfayı kaydırdıkça yüklüyor ve bu sayede web sitenin yüklenme süresini olabildiğince düşürüyor. Bu sayede sayfa boyutunu da düşüren eklenti sayesinde hem siteniz daha hızlı açılacak hem de bant genişliğinden tasarruf edebileceksiniz.

WP-Sweep

wp-sweep

WP-Sweep ile web sitenizin performansını artırabilir ve sitenizin veritabanını optimize edebilirsiniz. Web sitenizdeki istenmeyen verileri yani çöpe atılan mesajlar, sayfalar ve yorumlar, revizyonlar, otomatik taslaklar gibi verileri silerek performans artışı sağlayabilirsiniz. Temizlenecek ögeleri tek tek veya gruplar halinde de temizleyebiliyorsunuz.

Above the Fold Optimization

above-the-fold-optimization

Sitenizin sunucusuna yapılan istekleri minimuma indirmek için kolaylık sunan bu eklenti, CSS ve JavaScript dosyalarınızı optimize ediyor. Birinci sınıf performans için Autoptimize ve W3 Total Cache gibi optimizasyon eklentileriyle de uyumlu çalışan Above the Fold Optimization eklentisini yukarıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

WP Optimize By xTraffic

wp-optimize-by-xtraffic

Bu eklenti web sitenizi optimize ederek daha fazla performans sağlayabilirsiniz. Bağlantıları ve açıklamalarda bulunan anahtar kelimeleri bağlayabilir, bağlantıları nofollow olarak ayarlayabilirsiniz. WP Optimize By xTraffic eklentisi ile CSS ve JavaScript dosyalarını da sıkıştırarak performans artışı sağlayabiliyorsunuz.

Google Webfont Optimizer

google-webfont-optimizer

Web sitenizde Google Fonts kullanıyorsanız, bu eklenti sayesinde web sitenizde performans arıtşı sağlayabilirsiniz. Google Webfont Optimizer eklentisi, tarayıcınızın her sayfa için Google Fonts yükleme isteklerini minimuma indirerek yüklenme sürelerini azaltmaktadır.

Simple Revisions Delete

simple-revisions-delete

WordPress tabanlı web sitelerinize içerik eklemek istediğinizde, her düzenlediğiniz versiyon otomatik olarak kaydedilmektedir. Bu sürümler web sitenizi bir süre sonra yavaşlatacağından düzenli olarak temizlemekte fayda var. Simple Revisions Delete eklentisi, web sitenizdeki yazı sürümlerini temizleyip veritabanını optimize ederek boyutunu azaltır ve bu sayede performans artışı sağlar.

Scripts to Footer

scripts-to-footer

Bu eklenti de web sitenizde gözle görülür bir artış sağlayan başarılı eklentilerden bir tanesi diyebilirim. Blogunuzdaki çeşitli bölümlere ait JavaScript dosyalarını sitenizin footer bölümüne göndererek burada yüklenmesini sağlıyor. Bu sayede JavaScript kodları sitenizin üst kısmı (Header) yerine alt kısımda yüklenerek sitenizin hızında artış sağlıyor.

WordPress Instant Articles

wordpress-instant-articles

WordPress Instant Articles eklentisi, içerikleri önceden yükleyerek web sitenizin yüklenme hızını artırıyor. İlgili siteyi DNS ön yüklemesi ile kaydederek, daha sonra girildiğinde gecikme olmadan anında görüntülenme sağlamak için WordPress Instant Articles eklentisini indirebilirsiniz.

Disqus Conditional Load (DCL)

disqus-conditional-load

Disqus Conditional Load eklentisi, yorum sistemi olarak Disqus‘u kullananlar için gelişmiş özellikler getiriyor. Blogunuza yapılan yorumlar bir süre sonra sitenizin performansını düşürebileceğinden, bu eklentiyi kullanarak sitenizin yüklenme hızını artırabileceksiniz.

Kaynak: Tam İndir (Volkan Yılmaz)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir