Snapchat’i Yeni Kullanmaya Başlayacakların Bilmesi Gereken 12 Özellik

Snapchat'i Yeni Kullanmaya  Başlayacakların Bilmesi Gereken 12 Özellik

Snapchat’i çoğumuz gençlerin kendi aralarında kullandığı fotoğraf paylaşım uygulaması olarak biliyoruz ancak YouTube yıldızlarından müzisyenlere, dünyaca ünlü isimlerden şirketlere platforma üye olanların sayısı oldukça fazla ve kullanım oranı gün geçtikçe artıyor. Bu noktada biz de Snapchat’e üye olmayı düşünen kullanıcılarımız için bir rehber yazı hazırlayalım dedik.

İlk başlarda yurt dışındaki genç nesil arasında kullanılan hızlı fotoğraf paylaşım uygulaması Snapchat’e üye olanların sayısı hızla artıyor. Arkadaşlarınızla sohbet etmenin yanı sıra dünyaca ünlü şarkıcıları takip edebileceğiniz, haberleri okuyabileceğiniz bu platforma hala üye değilseniz, üye olmayı düşünüyorsanız, yeni üye olduysanız platformu tanımanız açısından hazırladığımız yazı ilginizi çekecektir.

Snapchat emojileri (ifadeler) ne anlama geliyor?

snapchat-emoji-1

Snapchat’te arkadaşlarınızla sohbet ederken dikkatinizi çekecek ilk şeylerden biri Snapchat Emojileri diğer deyişle Snapchat İfadeleri olacaktır. Arkadaşlarınızın isimlerinin yanında yer alan ifadelerden her biri farklı bir anlam taşıyor. Kişinin yanında gülen yüz ifadesi gördüyseniz bu, o kişinin en iyi arkadaşlarınız arasında olduğu anlamına geliyor. Sarı kalp en çok snap gönderdiğiniz kişi ve o kişinin de en çok snapi size gönderdiği yani en iki taraflı en fazla snapi gönderen kişilerde bu ifade yer alıyor. Kırmızı kalp o kişiyle iki hafta veya daha uzun süredir en iyi arkadaş olduğunuz anlamını taşıyor. Eğer iki ay veya daha uzun süredir o kişiyle iyi arkadaşsanız kırmızı kalp pembe kalbe dönüşüyor. Güneş gözlüklü yüz ifadesi en iyi arkadaşlarınızdan biri onun da en iyi arkadaşlarıdan biri, Sırıtan yüz ifadesi sizi snap yağmuruna tutan ancak yanıt vermediğiniz kişi anlamında. Bebek ifadesi ikinizin de Snapchat’te yeni arkadaş olduğunuz anlamına geliyor. Ateş ifadesi sıklıkla snap alışverişi yaptığınız kişide görünüyor.

Snapchat yıldızı emojisi (işareti) ne demek?

Snapchat yıldızı emojisi (işareti) ne demek

Snapchat’te ifadelerin yanında çıkan altın renkli yıldız, yıldızı gördüğünüz kişinin gönderisinin son 24 saat içerisinde siz veya onun arkadaşları tarafından tekrar oynatılması durumunda kendisini gösteriyor.

Snapchat filtreleri nasıl açılır?

Snapchat’te Instagram’daki kadar süslü fitre seçenekleri olmasa da selfi’lerinizi biraz daha ilgi çekici yapmak için kullanabileceğiniz birkaç seçenek mevcut. Fotoğrafınızı klasik şekilde çektikten sonra sola veya sağa kaydırma yaptığınızda filtreler karşınıza çıkıyor. Fotoğrafınızın kontrast, parlaklık, sıcaklık değeriyle oynayabiliyor, siyah – beyaz yapabiliyorsunuz. Eğer popüler bir mekandaysanız konum bazlı özel filtreleri de görebiliyorsunuz.

Snapchat fotoğraf düzenleme araçları:

Snapchat’te kişiselleştirme seçenekleri filtrelerle sınırlı değil. Fotoğrafınızın sağ üst köşesinde göreceğiniz butonlarla fotoğrafın dilediğiniz köşesine yerleştirebileceğiniz emoji etiketlerine ulaşabilir, şekil yazılar ekleyebilir ve resmin üzerinde karalama yapabilirsiniz.

Snapchat Story (Hikaye) nedir?

Snapchat Story, etkinlikte çektiğiniz tüm snap’lerinizi tek bir yerde toplayan diğer deyişle tüm snap’lerinize tek dokunuşla ulaşabileceğiniz bölüm. Son 24 saat içerisinde çektiğiniz ve arkadaşlarınız tarafından sınırsız sayıda görüntüleme alan snap’lerin toplandığı yerde hem fotoğraflar hem de videolar bulunuyor. Dilerseniz kendiniz de ekleme yapabiliyorsunuz.

Snapchat Discover ve Live nedir?

Snapchat sadece arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz bir sosyal ağ değil. Stories (Hikayeler) altında Discover (Keşfet) ve Live (Canlı) bölümleri de bulunuyor ki arkadaşlarınızla sohbet etmekten sıkıldığınızda bakacağınız iki nokta diyebilirim. Discover adından da tahmin edeceğiniz üzere müzik, yiyecek, teknoloji, belgesel, haber ilgi alanınıza giren konularda kısa video başlıklarını bulabileceğiniz hikayeler bölümü her 24 saatte güncelleniyor. Live ise özenle oluşturulmuş içerikler yerine dünya genelinde eğlenceli haber hikayelerini barındırıyor. Yani biraz gülmek istediğinizde ilginizi çekecek bir bölüm. Hikayelerin bulunduğunuz yere göre oluşturuluyor. Kendi kişisel hikayenizi oluşturmak için Our Story seçeneğini kullanıyorsunuz.

Snapchat’te gerçek zamanlı sohbet yapılabiliyor mu?

Snapchat’te gerçek zamanlı olarak gerek yazılı gerekse de görüntülü mesajlaşma şansına sahipsiniz. Tabii ki uygulamayı arkadaşınızla aynı anda kullanmanız gerekiyor. Arkadaşınızın isminin üzerinde sağa kaydırma yaparak sohbet ekranını açıyorsunuz ve mavi noktaya dokunarak videolu veya eski stil yazılı sohbet etmeye başlıyorsunuz.

Snapchat Lenses (Snapchat Lensleri) nasıl kullanılır?

Snapchat Lenses (Snapchat Lensleri) nasıl kullanılır

Snapchat’in bir ara ücretli olarak kullanıma açmayı planladığı Lensler, uygulamanın olmazsa olmazları arasında. Kullanıcıların en çok kullandıkları seçenek te diyebiliriz. Suratınızı şekilden şekile sokabileceğiniz Lensleri kullanmak için ön yüz kamaerasına geçiş yaptıktan sonra uygulamanın yüzünüzü algılamasını bekliyorsunuz ve sonrasında yüzünüze basılı tuttuğunuzda farklı lensler çıkıyor. Snapchat lenses özelliğinin detaylı kullanımına ve popüler lenslere Snapchat Lenses Özelliği Nasıl Kullanılır? yazımızından ulaşabilirsiniz.

Snapcat Trophies (Snapchat Kupaları):

Snapcat Trophies (Snapchat Kupaları)

Snapchap’te yaptığınız her şeyin karşılığında kupa ile ödüllendiriliyorsunuz. Örneğin; 100 snapchat skoruna ulaştığınızda altın yıldız, snap’in ekran görüntüsünü aldığınızda mutlu şeytan, video snap gönderdiğinizde video kaset kazanıyorsunuz. Çok sayıda kupa seçeneği bulunuyor ve tüm kupalarınıza profilinizden erişebiliyorsunuz.

Snapchat’in ücretli özellikleri:

Snapchat ücretsiz bir uygulama ancak gerçek parayla satın alabileceğiniz özellikleri de bulunuyor. Az önce bahsettiğimiz lensler eğlenmek adına güzel lakin daha fazla lens denemek istediğinizde mağazaya gitmeniz gerekiyor. Mağazadaki lenslerin fiyatı 1.19 dolar. Neyse ki tek kullanımlık değiller. Para harcayacağınız ikinci nokta snap’leri replay yapmak istediğinizde ortaya çıkıyor. Her 24 saatte ücretsiz olarak sadece 1 kez replay yapma hakkınız var. “Snapchat’in replay mevzuusunu sevdim sık kullanırım” diyorsanız 0.99 dolar ödeme yapıyorsunuz.

Snap’lerimi kimler görebilir?

Snap’lerinizi herkese açık olarak ayarlayabilmenin yanı sıra sadece belli kişilere özel olarak ta ayarlama şansına sahipsiniz. Kullanıcı profil ekranınızın sağ üst köşesinden erişebileceğiniz ayarlar butonundan kimlerin snap’lerinizi görüntüleyebileceğini, kimlerin size snap gönderebileceğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcı adınızı da ayarlayabilirsiniz. Tabii ki sizi rahatsız eden profilleri engelleme seçeneğiniz de var.

Snapchat’te takip edilesi hesaplar:

Snapchat’te ilginç kişilikler yer alsa da YouTube yıldızları, müzisyenler, ünlüler hatta markalar da platformda yerlerini almış durumda. İnternette Snapchat’te kesinlikle takip etmeniz gereken kişiler, takip edilesi ünlüler başlığında onlarca yazı bulabilirsiniz. Biz kimi takip edeceğinizi size bırakıyoruz ancak şunu belirtmemizde fayda var: Snapchat’te onaylı hesapların yanında – Facebook, Twitter, Instagram’da olduğu gibi- mavi tik işareti yerine o kişiye özel hazırlanmış emoji bulunuyor.

 

Sitemizde bulunan tüm SnapChat ile ilgili konulara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Tam İndir Blog (Erkan Calp)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir