Wi-Fi Hızının Yavaşlamasına Neden Olan Sorunlar ve Çözümleri

Wi-Fi Hızının Yavaşlamasına Neden Olan Sorunlar ve Çözümleri

Dünyanın heryerini sarıp sarmalayan Wi-Fi teknolojisi artık temel ihtiyaçlarımızdan birisi haline geldi. Wi-Fi’nin önemi hızla artarken, diğer taraftan da Wİ-Fİ’de meydana gelen yavaşlama sorunları insanları çileden çıkartmaya başladı.

Wi-Fi’lerde ortaya çıkan popüler sorunları ise sizin için derledik ve sorunlar karşısında yapmanız gerekenler için bir yol haritası çizdik. Lafı fazla uzatmalayalım ve başlayalım.

Günümüzde kullanılan Wi-Fi teknolojileri radyo frekansları üzerinden veri aktarımı yaparlar. Bu frekanslar, 2.4 GHz (eski standart) ve 5 GHz (yeni standart) olmak üzere 2 tiptedir. Modemler bu iki frekans arasında otomatik olarak yönlendirme yaparak kullanıcılara en hızlı interneti sunarlar. Ancak, bazı durumlarda bu otomatik yönlendirme tam çalışmaz ve bildiğiniz üzere kullanıcılar tam anlamıyla çileden çıkar. Otomatik yönlendirme çalışmadığında ise yaygın olarak bilinen bir çözüm yöntemi uygulanarak kanal seçimi manuel olarak yapılır ve internette (eğer şansınız varsa) düzelmeler yaşanır.

(En İyi Kablosuz Ağ Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?)

Yaygın olarak kullanılan bu yöntem çoğu zaman işe yaramaz ve yavaşlamanın arkasında yatan başka şeylere göz gezdirilir. İşte tam da burada biz devreye giriyoruz ve size pek bilinmeyen Wi-Fi sorunlarını aktarıyoruz. Şimdi internetiniz yavaşlık sorunlarına yapabileğiniz 4 önemli noktaya göz gezdirelim.

1. Yönlendiriciyi(Modemi) Doğru Konumlandırın

WiFi Yönlendiriciyi(Modemi) Doğru Konumlandırın

İnsanların çoğu yönlendiricileri yerleştirirken yerin konumuna pek önem vermez ve bu da internet hızındaki kayıp olarak kullanıcılara yansır. İnternetin tam kapasite hızlı çalışması için yönlendiriciden yayılan dalgaların telefonlara ve bilgisayarlara ulaşarak olabildiğince az engel ile karşılaşması gerekiyor. Kalın duvarların ve eşyaların arkasında yer alan yönlendiricilerdeki belirgin çekim kaybı ile bunu fark edebilirsiniz.

(Wi-Fi Sinyalinizi Güçlendirmek İçin İpuçları)

Çözüm: İnternetin hızlı olmasını sağlamak için yönlendiricilerin olabildiğince yüksekte ve az engel ile karşılaşacak şekilde konumlandırılması gerekiyor. Basit gibi görünen bu olay internetin hızlanmasında bariz etkiler yaratabilir. Ayrıca yönlendiriciye olan uzaklık da internet hızında oldukça önem taşıyor. Eğer bir evdeyseniz yönlendiriciyi evin tam ortasına yerleştirmeniz sizin açınızdan en iyi sonucu verecektir. Eğer eviniz yönlendiricinin gücü yetmeyecek kadar büyükse o zaman ekstra bir yükseltici ile sorunu çözebilirsiniz.

2. Diğer Aletlerin Yaydığı Frekansları Takip Edin

Wi-Fi Hızının Yavaşlamasına Neden Olan Sorunlar ve Çözümleri-2

Muhtemelen hiç fark etmediniz ancak, Wi-Fi sinyalleri aynı ortamda bulundukları diğer sinyallerle etkileşime girebilirler. Bunun sonucunda da Wi-Fi sinyallerinde belirgin güç kayıpları yaşanır. Bu ise yine kullanıcıya hız düşüşü olarak etki eder.

Elektronik aletler yapıları gereği sürekli olarak sinyaller yayarlar ve etrafımızda görünmez bir tabaka oluştururlar. Çoğu düşük frekansa sahip olan bu sinyallerin bazıları Wi-Fi sinyallerini bozabilir ve güçlerini kaybettirebilir. Örneğin, mikrodalga fırınlar 2.4 GHz’e yakın frekansa sahip sinyaller yayarak Wİ-Fi sinyallerini bozabiliyor. Aynı şekilde Bluetooth cihazlarda 2.4 GHz ile çalışırlar. Bu sinyallerin teorik olarak Wi-Fi sinyallerine engel olmamaları gerekir ancak, işler bazen hesaplandığı gibi gitmez.

Çözüm: Elektronik aletlerin yaydığı frekanslara yapabilecek pek bir şey bulunmuyor ancak, gerekli programlar ile elektronik aletlerin yaydıkları frekansları tespit edebilir ve yavaşlığa neden olan bir durum olup olmadığına bakabilirsiniz. Modeminizi evin en az sinyal bulunan bölgesine alarak diğer cihazlardan etkilenmesini en aza indirebilirsiniz. Bunun için hemen aşağıda yer alan programı indirerek evinizin bir sinyal haritasını çıkarabilirsiniz.

Lütfen Diğer sayfaya geçiniz –>

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.