Android Telefonlarda İnternet Paketinde Kota Sınırlaması Nasıl Yapılır?

Android İnternet Paketinde Kota Sınırlama Nasıl Yapılır

Hayatımızın su, hava ve yemekten sonra en önemli ihtiyacı haline gelen internetin, günlük ihtiyaçlarımızın karşılanmasında en çok kullandığımız araçlardan olan akıllı telefonlar ile birlikte kullanım oranı da kat ve kat artmaya devam ediyor. Türkiye’deki operatörlerin kullanıcılara sunduğu internet paketi seçenekleri ise bazen kullanıcılara yetmeyebiliyor.

Bu gibi durumlarda internet kotasını dolduran kullanıcıların bazılarının interneti ciddi oranda yavaşlarken, bazı kullanıcılar ise faturalarında sürprizle karşılaşabiliyor. Bu gibi durumlardan kaçınabilmek için Android işletim sisteminde dahili internet kota sınırlama özelliği bulunmakta.

Avea, Turkcell ve Vodafone operatörlerinde bazı paketlerde internet aşım ücretleri, 5 Kr/MB ile 0,00492KR/KB gibi ücretlendirmeye neden olabiliyor. Her ne kadar bazı tarifelerde duran veya aşımsız internet tarifeleri olsa da adil kullanımdan dolayı düşen internet hızı pek memnun etmeye bilir. Tabi dediğimiz gibi bazı tarifelerde.

Oldukça basit olan, ancak kullanılmadığı durumlarda rahatsız edici sonuçlar açabilen 3G internet kotasının ayarlanabilmesi ve 1 Nisan 2016 ile 4.5G internet hizmetinde paket aşım sorununu önlemek için, aşağıda bu özelliği nasıl kullanabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

Android internet kota sınırlama (internet limitini ayarlama)

Adım 1: Telefonunuzdan Ayarlar > Veri Kullanımı bölümüne girin.

android-internet-kota-sinirlama

Adım 2: Veri kullanımı bölümünde, 3G internet kullanımı için, tarih olan bölümde fatura kesim tarihi aralığını girin.

android-internet-kota-sinirlama-2

Adım 3: Ardından, 3G internet paketinizin boyutuna göre, üst limitin biraz altında olmak kaydıyla internet kotası ayarlayın. Örnek olarak, eğer internet paketiniz 4GB ise, 3.9GB olarak ayarlamanız, limiti aşmanızı engelleyecektir.

Adım 4: Ayrıca, internet kotanız dolmaya yaklaştığında uyarı alabilmeniz için de, uyarı limitini 3.5GB olarak ayarlayın. Bu sayede 3.5GB kullandıktan sonra, işletim sistemi size uyarıda bulunacaktır. Bu yöntemi 4.5G hizmete girdikten sonrada, eğer 4.5G kullanıyorsanız yine düşünebilirsiniz.

Bu bölümde aynı zamanda hangi uygulamanın ne kadar internet kullandığına yönelik faydalı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Andronova

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.