VPN’ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey

Açılımı Virtual Private Network olan VPN Türkçe de Sanal Özel Ağ olarak adlandırılmaktadır. VPN, temel olarak ağlara uzaktan erişim sağlayan bir sistemdir. Yani VPN kullanıcısı, bulunmadığı bir noktadaki ağa erişebilir, veri aktarımında bulunabilir. Bu  yazımızda VPN’ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey konusuna değineceğiz.

VPN’ler uzun bir süredir aramızda ancak hala onlar hakkında sahip olunan bazı yanlış düşünceler ve aslında birçoğu doğru olmayan mitler var.

VPN’ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey

Mit #1: Eğer İllegal Bir Şey Yapmıyorsam VPN’e İhtiyacım Yok

VPN hakkında en çok yanlış beyan edilen düşüncelerden biri varsa o da servisin yalnızca legal olmayan durumlar altında kullanıldığıdır. Örneğin, bulunduğunuz konumda yasaklanmış bir video varsa ve buna DNS dahil başka hiçbir yolla erişemiyorsanız, bu noktada VPN yardımcınız olabilir. Ancak bu VPN kullanmak için en iyi seçenek anlamına gelmiyor.

VPN'ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey-1

VPN’ler bağlantılarınızı şifreleyerek verilerinizin korunmasını sağlar. Karanlık internet aktiviteleri içine bürünmüyor olsanız dahi, verinizin güvenliği tehlikede olduğu durumlarda VPN kullanmak her zaman iyi bir yöntemdir.

Mit #2: VPN’ler Bağlantınızı Yavaşlatırlar

VPN’ler tüm verilerinizi uzaklarda başka bir karadaki sunucuya taşıdığından bunun internette dolaşma hızınızı büyük oranda yavaşlatacağı mitini muhtemelen birçok kez duymuşsunuzdur.

VPN'ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey-2

Bu tümüyle doğru değil. Öncelikle VPN’in hızı bağlantınızın hızıyla sınırlı olur. Bu maksimum hızın yine aynı kaldığını gösterir. Ancak internet hızınızın yavaşlayıp yavaşlamayacağı bağlanılan VPN sunucusunun nerede bulunduğu ile doğrudan ilgili. Genellikle sunucu ne kadar uzakta olursa gecikme süresi o kadar artar. O nedenle VPN seçerken özellikle çok sayıda farklı konumda sunuculara sahip olan sağlayıcılara yönelin.

Mit #3: Ücretsiz VPN’ler Zaten Yeterince İyiler

“Beleş şey güzeldir” düşüncesi ne yazık ki bu noktada her zaman işe yaramıyor. Hiçbir şey ücretsiz olmayacağı gibi karşıdan bir şey alırken aynı zamanda bir şey de veriyorsunuz. Ücretsiz VPN’ler genelde bazı kısıtlamalar ile gelir ve siz bu servisleri ücret ödemeden kullanmaya devam edersiniz.

Ancak onlara kendi tarayıcı verilerinizi, email adresinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi gönüllü olarak verdiğinizi bilmek belki şok edici olabilir. VPN sağlayıcıları her ne kadar bu işi ücretsiz yapıyor gibi görünselerde karşılığında ödemeleri gereken sunucu ücreti gibi bir takım giderler bulunmakta ve bunları bir şekilde karşılamaları gerekli. Böyle durumlarda hizmete kayıt olurken kullanım şartlarını okumak ve detayları bilmek faydalı olabilir.

Mit #4: Tüm VPN’ler Aynıdır

Kesinlikle yanlış. Eğer bir VPN kullanıyorsanız verilerinizin tüm dünyadan şifrelenmesini ve güvenle saklanarak gizli kalmasını istiyorsunuz demektir. Bu amaçla bakıldığında, kullandığınız VPN’in sahip olduğu sunuculardaki şifreleme düzeyi diğer VPN’lerden daha farklı olabilir.

VPN'ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey-3

Bazıları daha zayıf koruma sunarken diğerleri endüstriyel düzeyde bir güvenliğe sahip olabilirler. Böyle durumlarda OpenVPN kullanan sağlayıcılara yönelin ve PPTP‘den ne pahasına olursa olsun sakınmaya çalışın.

Mit #5: VPN Kullandığıma Göre Tam Koruma Altındayım Demektir

Son mitimiz ise oldukça önemli. VPN’ler bazı riskli aktivetelere karşı asla tam anlamıyla koruma sağlayamazlar. Örneğin, sahtekarlık üzerine kurulu bir siteden bilgisayarınıza keylogger gönderilebilir ve VPN’ler buna engel olamazlar.

VPN'ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey-4

Özellikle halk açık bir Wi-Fi ağı kullanıyorsanız her daim tedbiri elden bırakmamak gerekir. Böyle durumlarda yanınızda bir anti-virüs, firewall veya anti-malware gibi yazılımlar bulundurmak ciddi sorunların önüne geçebilir. Bu tarz Wi-Fi ağlarına bağlıyken alınan emaillere dikkatle yaklaşmakta önemli. Zira bunlar içlerine bir takım zararlılar gömülmüş olabilir.

İnternette güvenliğiniz ve gizliliğiniz her zaman önemlidir. Bu nedenle VPN kullanırken bazı gerçekleri bilmek ve iyi bir VPN sağlayıcısında neler aramanız gerektiğini öğrenmek bazı durumlarda oldukça işinize yarayabilir.

VPN’lerle ilgili sitemizde bir çok yazı mevcut sizde bu yazılardan ilginizi çeknlere bakmak istermisiniz?

VPN Nedir ? Ne İşe Yarar Ve Çeşitleri Nelerdir ?

Android Cihazlara VPN Nasıl Kurulur, Kullanılır?

IOS’ta VPN Nasıl Ayarlanır?

Android için En İyi VPN Uygulamaları

Chrome ile Kullanabileceğiniz En iyi 6 Ücretsiz VPN

VPN’ler ile İlgili Yanlış Bilinen 5 Şey yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.