Tüm Siri Komutları

Tüm Siri Komutları

Apple’da kullanabileceğiniz asistanınız Siri ile mutlaka daha önce tanışmışsınızdır. (Bakınız: Siri Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?)

Peki Siri ile neler yapabileceğinizi biliyor musunuz ? Siri’ye verebileceğiniz komutlarla evinize yol tarifi alabilir, internet üzerinden araştırmalar yapabilir ve Siri ile eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bizde, Apple Uzmanı ekibi olarak sizlere Siri’de kullanabileceğiniz komutları bir araya getirmeye çalıştık.

Aslında Siri ile neler yapabileceğinizi öğrenmek için Siri Yardım demeniz yeterli oluyor. Siri, bu şekilde sizinle bir kaç komutu paylaşacaktır. Bu komutların daha fazlasını istiyorsanız listemize göz atmanız yeterli.

Siri Nasıl Başlatılır ?

Öncelikle Siri’yi nasıl başlatabileceğinize değinelim, bunu yapmak için bir kaç farklı yol izleyebilirsiniz.

  • Home tuşuna basılı tutarak Siri’yi etkinleştirebilirsiniz.
  • iPhone 6S, iPhone 6S Plus ve iPhone SE kullanıcıları “Hey Siri” diyerek Siri’yi başlatabilir. Diğer cihazlarda ise şarj oluyor iken “Hey Siri” diyerek bu özellikten yararlanabilirler.
  • (Siri Nasıl Sessize Alınır?)
  • Cihazınıza kulaklık bağlı iken, kulaklığın herhangi bir düğmesine basarak onu başlatabilirsiniz.

Tüm Siri Komutları-1

Siri’ye verebileceğiniz genel komutlar

Özel bir durum değil, genel olarak Siri’ye hangi komutları verebileceğinizi anlatarak başlayalım. Siri’yi aktif ettikten sonra;

  • “E-postalarımı kontrol et” diyerek size gelen e-maillerin kontrollerini sağlayabilirsiniz.
  • “Siri Ambulans Çağır” diyerek ya da “Siri 112’yi ara” diyerek ambulans çağırabilirsiniz.
  • “Siri, Ali’ye mesaj gönder” ya da “Siri, Ali’yi ara” ya da “Siri, Ali’ye e-posta gönder” diyerek arkadaşlarınız ile Siri aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.
  • Hava durumunu kontrol etmek istediğiniz zamanlarda, “Siri, bugün hava nasıl” diyerek hava durumunu öğrenebilir ya da bunu biraz daha eğlenci bir hale getirmek isterseniz, “Siri, bugün şemsiye almaya gerek var mı?” şeklinde sorabilirsiniz.
  • Siri üzerinden kronometreyi başlatabilirsiniz, bunun için “Siri, zamanlayıcıyı 10 dakikalık başlat” diyebilirsiniz.

Kaynak: Apple Uzmanı (Enes Güler)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir