Tatilden Kilo Almadan Dönmek (Tavsiyeler)

Tatil planları yapılmaya başlandı. Tatile kimlerle gidileceği, nerelerde kalınacağı, otel rezervasyonları, alınması gerekenler derken yoğun bir çabadan sonra kumsal, deniz ya da serin bir yaylaya doğru yola çıkılmaya başlandı. Tatilde diyet özellikle bayanların öncelikli hedeflerinden. Aslında tatilde diyet yapmak için strese girmeye gerek yok. Önemli olan tatile çıktığınız kiloyu artırmadan geri dönmek.

Peki, Tatilde kilo almamak için neler yapılmalı?

Eğer tatile her şey dâhil paketi ile gidiyorsanız bunu lehinize çevirebilirsiniz. Az ve sık yemek en temel kuralınız olmalı. Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın. Tereyağlı omletler ya da yağlı peynirler yerine, az yağlı peynir haşlanmış yumurta ve sebzeli az yağlı omlet tercih edebilirsiniz. Gene ana öğünde dengeli bir beslenme yapılmalı. Kızartmalar, aşırı yağlılar ya da sakatatlar yerine haşlanmış et ve sebze balık-tavuk etleri tercih edilmeli. Ayrıca bol salata ve cacık gayet iyi olur. Ara öğünlerde kola kızartma, cips gibi kilo aldıran besinler yerine meyve ve sebzeler yenmeli.

Yarım pansiyon konaklamalarda genelde yapılan yanlış iki öğüne ağırlık verip ara öğünlerin atlanmasıdır. Kişiler öğle yemeğini geçiştirmek adına kahvaltılarda çok baskın bir şekilde yer. Akşam yemeğinin açık büfe olduğu yerlerde insanlar daha fazla yeme eğilimindedir. Kontrol edilemeyen açlık duygusu, ağır, yağlı yiyecekleri ve tatlı tüketimini tetikler. Aç kalmak ve öğün atlamak kan şekerinin düşmesine neden olur. Bu durumda tatlının fazla tüketilmesine yol açar. Bu nedenle diyet açısından yarım konaklamalar risklidir.

Alkol tüketimi tatillerde artar. Alkol konusunda sınır koymalısınız. Her akşam 2 kadeh şarap ya da alkol oranı yüksek bir kadeh rakı ya da votka içilebilir. Beyaz şarabı bol buzlu ya da soda ile karıştırarak içerseniz hem daha az alkol hem de daha az kalori almış olursunuz. Tatilde her zaman yaptıklarınızdan farklı şeyler yapmaya çalışın. Mesela sabahları yürüyün. Yoga veya plates ile uğraşın ve bol bol yüzün.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

12 Yanıt

 1. Tatilden kilo almadan dönmek değil de tatile kilo vermiş olarak girsek daha iyi olur. 🙂 Yine de güzel tavsiyeler. Teşekkürler.

 2. TarzKadın dedi ki:

  Tatilde kilo almamanın kendimce en iyi çözümü meyve ve salata bol bol tüketmek. Özellikle yaz mevsimi olduğu için şu günlerde karpuz çok iyi gidiyor. Meyve yiyince zaten yemek yeme isteği azalıyor.

 3. Türkü dinle dedi ki:

  Her ne kadar tatil sonrası aynı kilo ile dönmek zor olsada tavsiyelerinizi beğendim ilk tatilimde önerilerinizi dikkate alacağım.

 4. Beko Servisi dedi ki:

  genelde tatilerimde alkol fazla kullanmaktayım yazdıgınız alkol tavsiyelerini uygulayacagım kendime tskr ederim

 5. fazla kilo dedi ki:

  tavsiyelere dikkat edeceğim, güzel bir paylaşım olmuş bizi bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

 6. Mehmet dedi ki:

  Burada anlatılanları nefsine hakim olupta yapmak pek mümkün gibi durmuyor bana sorarsanız.
  Geçen sene gittiğim Antalya tatilinden cidden kilo alarak dönmüştüm. İnsanın elinde olmuyor.

 7. bunu başarabilirsen her şeyi başarırsın çok zor.

 8. cilt bakimi dedi ki:

  tavsiyeleriniz için teşekkürler.

 9. bol bol meyve ve salata tüketmek faydalı olur diye düşünüyorum.

 10. İzmir medyum dedi ki:

  Tavsiyeleriniz için teşekkürler

 11. Valla ben bunlara uymaya uyarımda, ” su içsem yarıyor” 🙂 🙂

 12. tatilde kilonun en büyük sebebi açık büfedir. kendimize hakim olamayıp çokca alıyoruz ve sanki mecburmuşuz gibi hepsini bitirmeye çalışıyoruz. önerileri dikkate alacağım. teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir