Android Cihazlarda Kamera Çekim Sesi Nasıl Kapatılır?

Fotoğraf çekmek artık herkes için çok güzel ve keyifli bir hobi haline geldi. İnsanlar fotoğraf çekerken hem zevk alıyor hem de o anı ölümsüzleştiriyorlar. Bu açıdan bakıldığında her yönden insanlar için oldukça önemli bir hale gelmiştir fotoğraf çekmek.

Özellikle mobil cihazlarda epey fotoğraf çekilmektedir. Bunun sebebi de tabii ki mobil cihazlarımızın her an cebimizde olması ve hızlı bir biçimde fotoğraf çekebilmemize olanak sağlamasıdır.

Fotoğraf çekerken tam çekim düğmesine bastığınız zaman bir ses gelir ve o ses geldikten sonra fotoğrafınız çekilmiş olur. Fakat bazı kişiler bu çekim sırasında gelen çekim sesinden rahatsız olurlar ve bu sesi istemezler.

Bizde bu çekim sesinden hoşlanmayan ve istemeyen kişiler için Android cihazınızda nasıl çekim sesini kapatabileceğinizi anlatacağız. Bu işlem kesinlikle zor değil aksine oldukça basit bir işlemdir.

Öncelikle bu işlemi yapabilmek için cihazınızda sizin root yetkiniz olması gerekiyor. Eğer root yetkiniz varsa system/media/audio/ui dosyasının içerisinde yer alan camera_click.ogg adlı dosyanın ismini değiştirerek camera_click.off adında değiştirerek kamera çekim sesinden kökten kurtulabilirsiniz.

İşte sadece sistem dosyalarında yer alan sadece bir dosyanın ismini değiştirerek çekim sesinden kurtulabilirsiniz. Daha sonra eğer kamera çekim sesini tekrar aktif etmek isterseniz yine system/media/audio/ui dosyasının içindeki camera_click.off dosyasının ismini eskisi gibi camera_click.ogg yaparak kamera çekim sesini aktif hale getirebilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

11 Yanıt

 1. Sürekli telefon ile fotoğraf çekerken nasıl kapatacağımı bilmiyordum ne yaptıysam becerememiştim şuan hallettim sorunu teşekkürler

 2. boran dedi ki:

  Çok faydalı bir paylaşım, ihtiyacım olan bir bilgiydi.

 3. revine nedir dedi ki:

  bu işlemi mutlaka ama mutlaka bilen insanların yapması taraftarıyım, ayrıca çok temiz bir bilgi. teşekkürler

 4. web tasarım dedi ki:

  Bende bundan dolayı şikayetçiydim ama bir türlü yapamamıştım teşekkürler.

 5. Kamera çekim sesi kapatma olayını çok kurcalamıştım ancak bulamamıştım, Bilgilendirme için teşekkürler.

 6. Muammer dedi ki:

  Dosyayı buldum isim değiştir diyip off a çeviriyorum ancak yeniden adlandırma işlemi başarısız diye hata veriyor ne yapmalıyım ?

 7. ziya dedi ki:

  Arkadaşlar ben kamera sesine öyle bi gicik oldum ki anlatamam az kaldi uzaya yollucam telefonu biri bana yardim etsin

 8. form çorbası dedi ki:

  Teşekkürler çok yararlı oldu benim için

 9. Bu dosya yoluyla kamera çekim sesinide değiştirebilirz belkide.

 10. Serkan dedi ki:

  Peki bu system menusune nasil giriliyor?

 11. evissa dedi ki:

  Tam ihtiyacım olan bir bilgi. Yazı için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir