Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey

Telefonunuzu ya da tabletinizi satmaya mı karar verdiniz? Tüm özel verilerinizin telefonunuzu alacak kişinin eline geçmemesi için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey i anlatacağız.

Elbette, telefonu satarken iş yalnızca cihazı karşı tarafa teslim edip parasını almakla kalmıyor. Bunun yanında kişisel güvenliğinizi sağlamak, tam uzlaşıya varmak ve içinizin rahat etmesi için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu sebeple telefon satarken dikkat etmemiz gereken durumları aşağıda listeledik…

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey

Sim ve microSD kartı çıkartın

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey-1

Öncelikle, satacağınız cihazdan SIM kartı ve SD hafıza kartını çıkarmanız gerekiyor. Bunlar telefonun önemli parçaları arasında yer alıyor ve hiç kimse telefon hattını ve SD kartını satın alan kişiye teslim etmek istemez. Sim kart aradığınız numarayla iletişim kurmanızı sağlar ve SIM verilerinizle ilişkilidir. SD hafıza kartı da benzer şekilde bilgileri saklamak için kullanılır. İçerisinde genellikle fotoğraf, muzik, uygulama bilgilerinin bulunduğu SD kart bataryanın üzerinde, altında veya telefonun yan tarafında SIM ile birlikte konumlandırılmış vaziyette olabilir.

Dosyalarınızı yedekleyin

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey-2

Telefonunuzu satmadan önce cihaz içinde bulunan verileri yedekleyin. (Whatsapp konuşmaları, SMS, Notlar vb.) Android, Google Drive; iPhone ve iPad iCloud; Lumia One Drive depolama birimleriyle çalışmaktadır. Yedekleme işlemini gerçekleştirerek yeni aldığınız cihaza eski verilerinizi aktarabilir, dosyaları tek tek yüklemek yerine daha kolay metod olan Cloud yedeklemeden yararlanabilirsiniz. Eğer sahip olduğunuz telefonun üreticisi Cloud desteği sunmuyorsa USB kablo ile de veri aktarımı yapabilir, üçüncü parti yedekleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Telefonu formatlayın

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey-3

Satıcı, telefonu satmadan önce cihazındaki tüm verileri temizlediğinden emin olmalıdır. Telefonun içerisindeki tüm dosyaları silmenin, bilgileri sıfırlamanın yolu ise format atmaktan geçmektedir. Factory Reset olarak da bilinen bu yöntem ile cihazınızda kayıtlı Google hesapları, kullandığınız uygulama bilgileri, medya ögeleri ve diğer dosyalar kalıcı olarak silinecektir. Kişisel bilgilerinizin gelecekte başınızı ağrıtmaması veya üçüncü kişilerce ele geçirilmemesi adına Yedek alın ve Sıfırlama işlemini başlatın.

Aksesuarlar

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey-4

Eğer yukarıdaki tüm işlemleri gerçekleştirdiyseniz kutulama yapabilirsiniz. Telefonu satın aldığınızda beraberinde gelen kulaklık, şarj aleti, kullanım kılavuzu, faturaları kutuya yerleştirin. Telefon satış şansını arttırmak ve satın alan kişiye karşı güven kazanabilmek açısından kutuyu eksiksiz teslim etmeyi deneyin.

Cihazı temizleyin ve fotoğraflar çekin

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey-5

Telefonu satmayı kolaylaştırmanın bir diğer yolu da sunumun güzel yapılması. Satacağınız telefonu mikrofiber bezle temizleyin. Eğer satışı internetten yapacaksanız diyafram değeri yüksek kamera ile farklı açılardan fotoğraflarını çekin. Işık, keskinlik ve doygunluk değerlerini iyi ayarlayın. Telefonu temiz bir zeminin üzerinde konumlandırın.

Satışa hazır

Artık geriye bir tek ikna kabiliyetiniz ve satın alacak kişilerle yapacağınız sıkı pazarlık kalıyor.

Telefonu internet üzerinden nerelerde satabilirim?

İkinci el telefon satışı için uygun pek çok alışveriş sitesi bulunuyor. Ürününüzü yayınlamak için Gittigidiyor.com , sahibinden.com , donanimhaber.com sitelerini tercih edebilirsiniz. Elbette Facebook da bu listenin içerisinde. Facebook’ta yaşadığınız yeri kapsayan veya ilgili İkinci El Eşya Pazarı gruplarında fiyat bilgisi ve özelliklerini girerek de satış yapabilirsiniz.

Telefon Satmadan Önce Yapılması Gereken 5 Şey yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir