Sık Karşılaşılan Google Chrome Hataları ve Çözümleri

Dünyanın en çok tercih edilen web tarayıcı konumundaki Google Chrome, rakipleriyle karşılaştırdığımızda hız, güvenlik, kararlılık kısacası bir tarayıcıda dikkat ettiğimiz tüm noktaları önde olan bir tarayıcı ancak yer yer can sıkan sorunlar çıkartabiliyor. Bu  yazımızda Sık Karşılaşılan Google Chrome Hataları ve Çözümleri için bilgiler vermeye çalıştık.

Hem masaüstünde hem de mobil platformda en çok aktif kullanıcısı bulunan internet tarayıcısı Google Chrome, genel olarak sorunsuz bir tarayıcı ancak bazen sekmelerin donması, web sayfalarının yüklenememesi veya çökmesi, profilimizin açılamaması gibi sorunlarla bizi baş başa bırakabiliyor.

Çalışıyorsak işimizin bölünmesine, dizi/film izliyorsak eğlencemizin yarıda kesilmesine sebebiyet veren bu sorunları bir araya toplayalım dedik.

Sık Karşılaşılan Google Chrome Hataları ve Çözümleri

Sekme veya pencerenin donması:

İnternet tarayıcılarının ortak kaderi olan sekmelerin veya pencerenin beklenmedik bir anda donması sorunu Google Chrome’un hangi sürümünde olursak olalım bizi karşılıyor. Onlarca sekme açık çalışan biri olarak fazla karşılaştığım bir durum yanıt verememe ancak düzeltmenin çok basit bir yolu var.

Shift + Esc kısayol tuşu ile Chrome Görev Yöneticisini açıyoruz ve tüm çalışan sekme ve eklentilerin listelendiği pencereden sorun yaşadığımız sekmeyi veya eklentiyi seçip İşlemi Bitir diyoruz.

Chrome temizleme aracı:

Chrome internet sayfalarını açmamak veya yüklememekte direniyorsa, çöküyorsa sisteminizde zararlı yazılım olma ihtimaline karşı Chrome’a özel geliştirilmiş zararlı temizleme aracı Chrome Clean-Up Tool’u deneyin. Windows bilgisayarınıza ücretsiz indirebileceğiniz bu ufak boyutlu araç tarama yaparak Chrome’un düzgün çalışmamasına sebebiyet veren yazılımları kaldırabiliyor.

Zararlı yazılımın yanı sıra şüpheli programlar, eklentiler ve uzantıları tarananlar listesine dahil edebiliriz. Tabii ki bu araç bir antivirüs programı kadar etkili değil ve yerini alamaz. Güvenlik programı kullanıyorsanız ayrıca tarama yapmanız da fayda var. Zaten Mac kullanıcısı iseniz bu aracı kullanamıyorsunuz; Google, MalwareBytes’ı öneriyor. Bakınız :Malwarebytes ile Virüslerden Kurtulun!

Tarayıcı ayarlarını sıfırlama:

Chrome’un temizleme aracı veya antivirüs programıyla sorunu çözemediyseniz tarayıcının ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Gereksiz görülen ancak çoğu zaman sorunlardan kurtaran bu yöntemi uygulamak için Chrome menüsüne tıklıyorsunuz ve Ayarlar – Gelişmiş Ayarları Göster diyerek sayfanın en aşağısına iniyorsunuz. Ayarları Sıfırlayın butonuna tıklayarak işlemi başlatıyorsunuz.

Bakınız : Google Chrome Nasıl Sıfırlanır?

Korunan sistem dosyalarını düzeltme:

Chrome’u ilk günkü haline döndürmek işe yaramadıysa deneyebileceğiniz bir şey daha var: Sistem Dosyası Denetleyici aracı. Eksik ve bozuk sistem dosyalarıyla ilgili sorunları çözen aracını Komut İstemi penceresinde SFC.EXE /SCANNOW yazarak çalıştırabiliyorsunuz. Tarama işlemi biraz uzun sürüyor ancak sonunda sistem dosyaları yenileniyor.

Kullanıcı profilini silme:

Chrome’da bildiğiniz üzere tarayıcı silip baştan kursanız dahi kayıtlı tüm verileriniz Google hesabınıza giriş yapmanızla beraber aktarılmaya başlıyor. Tarayıcı ayarlarından yer imlerine her şey senkronize ediliyor. Bazen Google hesabına giriş yaparken sorunlar çıkabiliyor. “Profiliniz doğru açılamıyor” mesajı bu noktada sıklıkla alınan hata iletileri arasında.

Bunu düzeltmenin iki yolu var.

Birincisi; profilinizi silip tekrar eklemek. Bunun için Menü – Ayarlar – Oturum Açın altında Google Hesabınızın Bağlantısını Kesin’e tıklıyorsunuz ve kutucuğu işaretleyip Hesabın Bağlantısını Kes dediğinizde profiliniz silinmiş oluyor. Chrome’u kapatıp yeniden açtıktan sonra tekrar giriş yapıyorsunuz. Chrome Senkronizasyon etkinse tüm verileriniz yüklenmeye başlıyor.

İlginizi çekebilir:Google Chrome’da Yumuşak (Akıcı) Kaydırma Nasıl Kapatılır?

Web verileri dosyasını silme:

Profilinizi yeniden eklemek sorunu çözmediyse Chrome’un web verileri dosyasını silmeye deneyebilirsiniz. Bunun için dosya gezginini açıp adres satırına C:Kullanıcılar[KullanıcıAdınız]AppDataLocalGoogleChromeUser DataDefault yazıyor ve aşağı inerek Web Data dosyasını bulup siliyorsunuz. Silme işleminden sonra bilgisayarınızı başlat başlatmanızda fayda var.

Uzantıları (eklentileri) silme:

Chrome’un uzantı desteği tartışmasız tarayıcıyı tercih etmemizdeki en önemli etkenlerden biri. Oldukça faydalı olan uzantılar ne yazık ki Chrome’un çalışma düzenini bozabiliyor. Hızlı dediğimiz tarayıcı, uzantıları aldıkça eski performansını sunamayabiliyor. Bu noktada son kullanıcı olarak yapabileceğiniz şey sıklıkla kullanmadığınız uzantıları kaldırmak. Menü – Diğer Araçlar – Uzantılar yolunu izleyerek tarayıcınızda yüklü tüm uzantılara ulaşıp kutucuğa işaretleme yaparak geçici olarak devre dışı bırakmayı seçebilir veya çöp sepetine tıklayarak kalıcı olarak silebilirsiniz.

Bakınız :Chrome Eklentiler Nasıl Kaldırılır

Deneysel özellikleri düzenleme:

Tarayıcının hızında hala bir artış olmadıysa adres satırına chrome://flags yazarak üst seviye kullanıcılara yönelik hazırlanmış deneysel özellikler sayfasına giriş yapıp birkaç düzenleme yaparak sonuca ulaşabilirsiniz.

Bakınız :Daha Hızlı Bir Google Chrome İçin Yapılacaklar

Flash’ı devre dışı bırakma:

Google Chrome’da karşılaştığımız can sıkıcı hata iletilerinden birisi de çok yakında desteğinin kesileceği açıklanan Adobe Flash Player ile ilişkili eklenti hatası. “Shockwave Flash eklentisi çöktü” vb. bir hata alırsanız adres satırına chrome://plugins/ yazıp ulaşabileceğiniz Eklentiler sayfasından Adobe Flash Player’ı devre dışı bırakma şansınız var.

Hiçbiri işe yaramadıysa, son çare:

Tüm bunlar işe yaramadıysa mutluluğa gidecek tek yol Chrome’u yeniden kurmaktan geçiyor.

İlginizi çekebilir:Mutlaka Kullanmanız Gereken Google Chrome Eklentileri

Sık Karşılaşılan Google Chrome Hataları ve Çözümleri yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir