Android Telefonunuza Bu Uygulamaları Kesinlikle Yüklemeyin!

Günümüzde akıllı telefonlarımızı bu kadar kullanışlı ve işlevsel yapan yegane unsur uygulamalar şüphesiz.

Birçok farklı alanda işlerimizi yapabilmemize olanak sağlayan mobil uygulamalar, yararlı olabildikleri gibi içerisinde zararlı yazılımlar da bulundurabiliyor.

O nedenle genellikle yapılan uygulama tavsiyeleri yerine bu derlememizde indirmemeniz gereken uygulamaları ve neden indirmemeniz gerektiğini anlatacağız.

1- QuickPic

Quickpic, ücretsiz ve kolay kullanımı ile öne çıkan bir fotoğraf galerisi uygulaması. Google Play’de de oldukça popüler

Peki bu uygulamayı neden indirmemeliyiz? Çünkü uygulama geçtiğimiz yıl Cheetah Mobile tarafından satın alındı.

quickpck

Şirketin satın alım sonrası kullanıcıların verilerini kendi sunucularına yüklediği ortaya çıktı. O nedenle bu uygulamayı yüklemekten kaçınmak mantıklı olacaktır.

Bu uygulamanın yerine ise Google Play’de bulunan onlarca galeri uygulamasından birini yükleyebilirsiniz. Piktures uygulaması bunlardan biri

2- ES File Explorer

Belki de Google Play Store’un en popüler dosya yöneticisi uygulamasıdır ES File Explorer. Ancak bu uygulamayı da indirmemeniz gerekiyor.

Çünkü uygulamanın ücretsiz versiyonu bir dolu ad-ware ile dolu. Ayrıca açılan pop-up’lar ile uygulamayı kullanan kullanıcılara farklı uygulamalar ve eklentiler yükletilmeye çalışılıyor.

3- UC Browser

Çin ve Hindistan’da çok fazla kullanılan internet tarayıcı UC Browser, kullanıcılara veri tasarrufu sağlatan özel bir ayar ile beraber geliyor.

UC Browser’ı tavsiye etmemizin başlıca sebebi ise yine veri takibi. Kullanıcıların arama geçmişi ve diğer bilgileri Yahoo Hindistan ve Google sunucularına kaydediliyor.

Ayrıca IMEI nomarası, Wi-Fi ve Mac adresinin de bu sunuculara gönderildiği biliniyor.

UC Browser’ın yerine Chrome, Firefox veya Opera kullanabilirsiniz.

4- CLEAN it

Çöp dosyaları temizleyerek size alan açmayı ve telefonunuzu hızlandırmayı vadeden CLEAN ıt, bugüne kadar 10 milyon kez indirimiş ve ortalama 5 üzerinden 4 yıldız almış bir mobil uygulama.

CLEAN it

Bu uygulamayı kullanmamızı söylememiz ise basitçe uygulamanın işe yaramaz olmasıyla ilgili.

Clean it yerine Greenify çok daha bir tercih olacaktır.

5. Music Player

İsminden de anlayabileceğiniz gibi Music Player telefonunuzdaki ses dosyalarını dinlemenize olanak tanıyan bir uygulama.

Ancak uygulamada çok fazla reklam olması ve batarya ile beraber veri kullanımını arttırması sebebiyle bu uygulamayı da indirmenizi tavsiye etmiyoruz.

Music Player

Bunun yerine Google Play Music, Phonograph, PowerAMP kullanabilirsiniz.

6- DU Battery Saver & Fast Charge

7.6 milyon 5 yıldız oyuyla en iyi batarya tasarruf uygulamalarından biri gibi görünen DU Battery Saver, “fast charge” özelliği ile cihazınızı daha hızlı şarj etmeyi vadediyor.

Ancak fazlasıyla donanımsal bir konu hızlı şarjı, bir uygulamanın başarabilmesi mümkün değil. Ayrıca bir dolu reklamın da DU Battery Saver’da olduğunu belirtelim.

7- Dolphin Web Browser

Flash destekli, HTML 5 video izlenebilen tarayıcılardan biri olan Dolphin, aynı UC Browsee’da olduğu gibi kullanıcıların şahsi verilerini topluyor.

8- Photo Collage

120 farklı çerçeve ve eklenebilir yazı desteğiyle bir fotoğraf uygulaması olan Photo Collage, her yerinden reklam fışkıran uygulamalardan.

Photo Collage

Bunun yerine Snapseed veya Aboe Photoshop Mix kullanabilirsiniz.

9- Clean Master

Bir başka telefon hızlandırma ve temizleme uygulaması olan Clean Master, daha önce bahsettiğimiz Cheetah Mobile şirketinin uygulamalarından biri.

Tabii ki bu uygulamanın da bir işe yaramıyor oluşu uygulamayı indirmemeniz için bir başka neden.

Bu uygulamanın yerine SD Maid uygulamasını deneyebilirsiniz.

10- Birçok Anti-virüs uygulaması

Android uygulama mazağasında onlarca anti-virüs uygulaması bulunuyor.

Genellikle çok da gerekli olmaması yüzünden tavsiye etmediğimiz mobil anti-virüs uygulamaları yerine, üçüncü parti uygulamaları yüklerken ve root gibi durumlarda dikkatli olmak gerek.

Android Telefonunuza Bu Uygulamaları Kesinlikle Yüklemeyin! yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir