Şifre Yönetimi için En iyi 8 Program

Şifre Yönetimi için En iyi 8 Program yazımızda şifre yönetim programları kullanarak nasıl güçlü şifreler oluşturacağımızı ve bunları nasıl koruma altına alabileceğinizi anlattık.

Kişisel bilgilerim ve şifrelerim güvende mi, Güçlü ve farklı şifreleri nasıl aklımızda tutacağız sorularını artık kafamızdan silebilirsiniz.

Gelişen teknolojiyle her gün önemli bilgilerimizi sanal ortama aktarıyoruz. Kredi kartı bilgileri, şirket bilgileri, mail şifreleri, ping kodları telefonumuzun içerisinde saklı bulunuyor.

Kişisel verilerinizi en etkin şekilde korumak istiyorsanız internet üzerinde kullanmakta olduğunuz farklı web servisleri için farklı ve güçlü şifreler kullanmanızda fayda vardır. Kırılması Zor Ancak Hatırlanması Kolay Şifre Oluşturma Rehberi  yazımızda bunu nasıl yapacağınızı detaylı olarak ele almıştık.

Bu yazımızda En İyi Şifre Yönetim Programları nı kullanarak nasıl güçlü şifreler oluşturacağımızı ve bunları nasıl koruma altına alabileceğinizi anlattık.

Şifre Yöneticisi / Şifre Yönetim Programı Nedir Ne İşe Yarar?

Şifre yönetim programları sizin için güçlü şifreler oluşturan, şifrelerinizi saklayan ve şifrelerinizi şifreleyen yazılımlardır. Bu noktada tüm hesaplarınızın ve şifrelerinizin yer aldığı veritabanına ulaşabilmek için hatırlamanız gereken sadece tek bir yönetici şifresi olacak.

Harflerin, rakamların ve karakterlerin yer aldığı güçlü şifreler oluşturarak, bu şifreler yardımıyla farklı web sayları üzerinde yer alan hesaplarınızı korumak çok daha kolay olacaktır. Çünkü tüm kullanıcı hesaplarınız üzerinde aynı şifreleri kullanırsanız, kullanmakta olduğunuz şifreyi ele geçiren bir bilgisayar korsanı, tüm hesaplarınıza kolayca erişim sağlayabilecektir ama siz her hesabınız için farklı ve güçlü bir şifre kullanıyorsanız, bu tarz bir durumun önüne kolayca geçebilirsiniz.

Şifre Yönetimi için En iyi 8 Program

Bu yazımızda sizler için seçmiş olduğumuz Şifre Yönetimi için En iyi 8 Program ı birlikte inceleyeceğiz.

LastPass

Şifre yönetim programı denildiği zaman birçok bilgisayar kullanıcısının aklına gelen ilk program şüphesiz ki LastPass olacaktır. İnternet hesaplarınıza ait tüm şifreleri tek bir yerden kontrol etmek için kullanabileceğiniz en etkili şifre yönetim çözümlerinden bir tanesi olan LastPass, farklı web siteleri üzerinde kullanmakta olduğunuz farklı şifreleri hatırlama derdinden sizleri kurtaracaktır.

LastPass

Bu noktada ihtiyacınız olan tek şey, tüm şifrelerinizin yer aldığı veritabanına ulaşabilmek için kullanacağınız tek bir yönetici şifresi olacaktır.

1Password

Dünya genelinde 1 milyondan fazla kullanıcının güvenerek kullanmakta olduğu 1Password ile LastPass’ta olduğu gibi tüm kişisel verilerinizi ve şifrelerinizi tek bir yerden kolayca kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz bir sürümü olmasa da kullanıcıların deneyebilmesi için 30 günlük bir deneme sürümünü kendilerine sunan uygulama oldukça profesyonel olarak tasarlanmıştır.

1Password

Popüler bulut dosya depolama servisi Dropbox ile senkronize olarak çalışabilen program yardımıyla; web servisleri ve siteleri üzerinde kullanmakta olduğunuz kullanıcı adı, şifresi, e-posta adresi gibi bilgileri bir kez girdikten sonra kayıt altına almakta ve sonrasında aynı servislere ve sitelere giriş yaptığınızda gerekli olan tüm bilgileri otomatik olarak doldurmaktadır.

KeePass

İnternet üzerinde giriş yaptığınız web servisleri ve web siteleri ne kadar çok olursa kullanmakta olduğunuz giriş bilgilerini ve şifrelerini hatırlamanız da o kadar zor olacaktır.

KeePass

Ayrıca internet alemi dışında dosyalarınızı veya klasörlerinizi gizlemek için kullandığınız şifreleri hatırlamak bile bir yerden sonra oldukça zahmetli ve can sıkıcı bir iş haline gelebilir. Tüm bu sıkıntıların önüne geçmek için kullanabileceğiniz bir diğer şifre yönetim yazılımı da KeePass’tir.

Çoklu kullanıcı özelliği, veri tabanı üzerinde yer alan verileri kolayca transfer edebilme, kaydedilmiş olan şifreleri kategorize edebilme, otomatik algılama ve kaydetme gibi gelişmiş özelliklere sahip olan KeePass ile hatırlamanız gereken tüm şifrelerinizi tek bir yerde saklayabilir ve ihtiyacınız olduğu zaman tüm şifrelerinize kolayca ulaşarak kullanabilirsiniz.

Roboform

Dünyanın en çok kullanılan form doldurma ve şifre yönetimi programları arasında yer alan Roboform, popüler rakibi LastPass’tan çok daha önce piyasaya sürülmüş olsa da LastPass’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte popüleritesini kaybetmeye başladı ve birçok kullanıcısını rakibine kaptırdı. Buna rağmen dünya üzerinde hala milyonlarca kullanıcısı olan yazılım, şifre yönetimi konusunda oldukça etkili bir çözüm sunuyor.

Roboform

Yazılım içerisinde yer alan kurulum sihirbazı yardımıyla; ad, soyad, e-posta adresi, adres, telefon numarası ve daha birçok kişisel bilginizi bir kereliğine tanımlayarak, daha sonra ihtiyaç duymanız halinde yazılımın web siteleri üzerinde yer alan tüm formları sizin için otomatik olarak doldurmasını sağlayabilirsiniz.

Dashlane

Şüphesiz ki piyasada yer alan en enteresan şifre yönetim programlarından bir tanesi olan Dashlane, internet tarayıcılarınızla entegre olarak çalışarak ziyaret ettiğiniz tüm web sayfaları üzerinde kullanmakta olduğunuz kişisel verilerinizi güvenilir bir veritabanı altında saklar ve aynı siteleri tekrar ziyaret etmeniz durumunda tüm formları sizin için otomatik olarak doldurur.

Dashlane

İçerisinde yer alan güçlü şifre oluşturma aracı yardımıyla farklı siteler veya servisler için kullanmak istediğiniz şifreleri kolayca belirleyebilir ve bu şifreleri aklınızda tutma derdine bir son vermek için Dashlane üzerine kaydedebilirsiniz. LastPass üzerinde yer alan güzel özelliklerden bir tanesi olan; farklı web siteleri için hesaplarınızı şifrelerinizi göstermeden paylaşmayı da sizlere sunan Dashlane, oldukça etkili bir şifre yönetim ve form doldurma yazılımıdır.

Sticky Password

Zamanında Windows platformu ücretsiz olarak dağıtılan popüler form dolduma ve şifre yönetimi yazılımlarından bir tanesi olan Sticky Password, zaman uyum sağlamak adına çok daha gelişmiş özellikler kazanarak hem PC hem de mobil platform üzerinde ücretli olarak kullanıcılara sunuluyor. 30 günlük deneme sürümünün ardından eğer programı beğenirseniz, satın alma seçeneğine sahipsiniz.

Sticky Password

Tüm platformlar üzerinde yararlanabileceğiniz program, çevrimiçi gizliliğine önem veren kullanıcılar için oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Sahip olduğunuz tüm kullanıcı hesaplarına ait verileri tek bir yerden yönetebileceğiniz ve bunun için hatırlamanız gereken sadece tek bir şifreye ihtiyaç duyacağınız Sticky Password, gerçekten etkili şifre yönetim araçlarından bir tanesidir.

Şifrelerinizi Güvenli Olarak Nasıl Paylaşırsınız?

DirectPass

Dünyaca ünlü güvenlik firması Trend Micro tarafından geliştirilen bir şifre yönetim programı olan DirectPass, PC ve mobil cihazlarınız üzerinde tüm şifrelerinizi tek bir yerden yönetme şansını sizlere sunuyor.

DirectPass

Tüm parolalarınızı tek bir yerde güvenle saklayan ve ulaşmak istediğiniz tüm hesap bilgileri için sadece tek bir yönetici şifresine ihtiyaç duyacağınız DirectPass, otomatik form doldurma özelliği sayesinde sıradan web siteleri üzerinde yer alan hesaplarınızdan tutun da bankacılık işlemlerinde kullandığınız hesaplara kadar size destek olacaktır.

Identity Safe

Bir diğer popüler güvenlik firması Norton tarafından geliştirilen bir parola yöneticisi olan Identity Safe, web siteleri üzerinde yer alan kullanıcı hesaplarınıza çok daha hızlı ve güvenli giriş yapmanızı sağlayan etkili bir araçtır.

Identity Safe

Çapraz platform desteğine de sahip olan yazılımı hem bilgisayarlarınız, hem Android cihazlarınız, hem de iOS cihazlarınız üzerinde güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca Google Chrome, Firefox, Internet Explorer ve Safari gibi popüler internet tarayıcılarıyla da uyumlu olarak çalışan Identity Safe, sizlere çok daha güvenli bir web deneyimi sunmaktadır.

Şifre Oluştururken Yapılan 6 Hata

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.